Płyty główne

ASUS: podkręcanie procesorów możliwe na płytach H81, B85, H87, H97

przeczytasz w 1 min.

ASUS udostępnił aktualizację BIOS-ów dla płyt z chipsetami H81, B85, H87 i H97, które wprowadzają funkcję podkręcania procesorów Haswell (Refresh).

ASUS H97-PRO płyta główna

Nie da się ukryć, że procesory  Intel HaswellHaswell Refresh oferują niezły potencjał na przetaktowanie – niestety, funkcja przyspieszenia oficjalnie jest dostępna jedynie w przypadku płyt głównych z chipsetami Z87 i Z97. ASUS postanowił jednak wyjść naprzeciw entuzjastom podkręcania z mniej zasobnym budżetem i udostępnił aktualizacje BIOS-ów dla swoich tańszych płyt głównych, które wprowadzają możliwość przetaktowania nowych procesorów.

Nową funkcjonalność zyskały modele z chipsetami Intel H81, B85, H87 i H97, które pozwalają teraz na podkręcanie procesorów Pentium G3258, Core i5-4670K, Core i5-4690K, Core i7-4770K oraz Core i7-4790K. Po zainstalowaniu procesora, płyty i aktualnego BIOS-u (niektóre modele jeszcze czekają na stosowną wersję), możliwość przyspieszenia jest wykrywana automatycznie, a funkcje do regulowania parametrów CPU są dostępne w UEFI. W przypadku płyt z układem H97 możliwa jest tylko regulacja mnożnika procesora.

ASUS H97-PRO płyta główna - podkręcanie procesora Pentium G3258
Procesor Intel Pentium G3258 podkręcony do 4,9 GHz na płycie głównej ASUS H97-PRO

ASUS nie gwarantuje, że kolejne procesory z odblokowanym mnożnikiem będą mogły być podkręcane na płytach głównych z chipsetami H81, B85, H87 i H97, a także, że funkcjonalność ta zostanie zachowana po zmianie oprogramowania lub sterowników przez firmę Intel. Nie bierzemy odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku nieumiejętnego podkręcania podzespołów.

Warto zaznaczyć, że funkcja podkręcania procesora Pentium G3258 jest też dostępna w przypadku niektórych płyt głównych MSI z chipsetem Intel H97 - jak na razie w nieoficjalnej formie.

Źródło: ASUS

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mjwhite
  4
  jak msi nie zrobi biosu do swoich płyt z serii 8 to nigdy więcej nic od nich nie kupię.
  • avatar
   Geriavit
   2
   "ASUS postanowił jednak wyjść naprzeciw entuzjastom podkręcania z mniej zasobnym budżetem..." do podkręcania równie budżetowych procków w cenach 850zł-1300zł bo g3258 jeszcze u nas nie ma (nie licząc 1 typa na alledrogo).
   • avatar
    Raider0001
    2
    No dokładnie, problem podkręcania na platformie intela to brak procków z odblokowanym mnożnikiem.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Żadna nowość już od jakiegoś czasu siedzę na H81M-C z biosem który obsługuje proce DC
     • avatar
      1
      Obsługuje czy pozwala też podkręcić?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       "... udostępnił aktualizacje BIOS-ów dla swoich tańszych płyt głównych, które wprowadzają możliwość przetaktowania nowych procesorów..." dobrze że chociaż tyle, w pewnym sensie poszli swoim klientom na rękę - raczej nie robili tego z myślą o poprawie wyników sprzedażowych itp.