Płyty główne

Płyty ASUS gotowe na procesory Haswell Refresh

przeczytasz w 1 min.

Producent udostępnił proste narzędzie do aktualizacji, natomiast posiadacze droższych modeli mogą skorzystać z funkcji USB BIOS Flashback.

ASUS USB BIOS Flashback technologia

Już w kwietniu spodziewana jest premiera pierwszych procesorów Intel Haswell Refresh, a więc odświeżonych modeli z obecnej generacji Haswell, które w praktyce oferują nieco wyższe taktowania. Do ich obsługi wystarczą płyty główne z podstawką LGA 1150 i 8. generacją chipsetów, lecz zwykle nie obejdzie się bez aktualizacji BIOS-u – wcześniej pisaliśmy, że takowe udostępniło MSI, natomiast teraz przyszła pora na firmę ASUS.

Tajwański producent zadeklarował, że wszystkie jego konstrukcje z chipsetami Intel H81, B85, H87 i Z87 są kompatybilne z nadchodzącymi procesorami Haswell Refresh. Na nowe wersje BIOS-ów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, lecz ich aktualizacja jest na tyle prosta, że powinni sobie z nią poradzić również mniej doświadczeni użytkownicy.

W przypadku tańszych modeli należy skorzystać z intuicyjnej aplikacji „BIOS updater for New 4th Gen Intel Core Processors”, natomiast w tych z wyższej półki z funkcji USB BIOS Flashback, gdzie aktualizacji można dokonać nawet bez konieczności instalacji procesora i pamięci RAM  (wystarczy sama płyta i zasilacz). W praktyce sprowadza się to do skopiowania pliku z nowym BIOS-em na pendrive'a, podłączeniu go do odpowiedniego portu USB i przytrzymaniu przycisku USB BIOS Flashback (na tylnym panelu lub bezpośrednio na laminacie) przez 3 sekundy. Poniżej znajdziecie filmik instruktażowy.

Źródło: ASUS, Sweclockers

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michalschulz1
  6
  I tak powinno być - nowy BIOS i kolejna "generacja" procesorów działa jak ta lala. Chryja wyjdzie dopiero jak jeden z producentów poleci sobie w kulki i nie udostępni nowych wersji BIOSów do swoich płyt. Ktoś to będzie, tylko kto? AsRock? (nie mówię, że mają złe płyty, ale coś mi tu śmierdzi) Mimochodem te procesowy wg mnie nie powinny nazywać się "refresh"- to przypomina mi zmianę w architekturze, a np. prim? v1.1? albo Haswell nie kupuj mnie, bo wydasz bez sensu pieniążki? :D
  • avatar
   Makavo
   1
   Producenci płyt nie będą chcieli odbiegać od konkurencji i pójdą śladami Asus'a udostępniając aktualizacje dla wszystkich chipsetów, a już na pewno zrobi to ASRock który jako pierwszy umożliwił podkręcanie na płytach głównych z układami H87 i B85. ASRock odkąd stał się niezależny od Asus'a stara się być ponad standard i wątpię żeby teraz chciał strzelać sobie w stopę tym bardziej że udostępnienie aktualizacji nie wiąże się dużym kosztem.
   • avatar
    wild0ne
    0
    Spoko spoko - niech sobie wydaja upy biosu, ale prawda jest taka, że to lanie wody, bo procesory HR prawie nic nie nadają (, tym bardziej, że wersje z literką K będą sporo później). Tymczasem w kwietniu maja wyjść płyty Haswell Refresh z obsługą Brodwelli, a to już istotna funkcjonalność.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     dobrze że przygotowali coś dla osób, które kupiły/kupią te płyty, ale dla osób którym się nie śpieszy pewnie ważniejsza będzie informacja o tych z chipsetem serii 9