Ciekawostki

Awaria totalna - e-administracja w kraju nie działa [AKT. - awaria usunięta]

przeczytasz w 1 min.

Ze względu na awarię Systemu Rejestrów Państwowych wielu spraw nie da się aktualnie załatwić ani przez Internet, ani w urzędzie. Systemy CEPiK, SRP i ePUAP nie działają z niewiadomych przyczyn.

Aktualizacja II: Po 14.00 Centralny Ośrodek Informatyki poinformował, że awaria została całkowicie wyeliminowana także z Internetu. „Wszystkie systemy dziedzinowe i serwisy www oraz e-usługi działają prawidłowo”.

Aktualizacja: Po 13.00 udało się odzyskać sprawność systemów ePUAP, CEPiK i SRP. Oznacza to, że urzędy mogą już normalnie funkcjonować. Platformy internetowe natomiast nadal nie działają. 

News: Totalna katastrofa – tak można podsumować to, z czym mamy do czynienia od rana. E-administracja w kraju „padła” i wielu spraw nie da się załatwić nie tylko przez Internet, ale nawet w urzędach.

Przede wszystkim nie da się skorzystać z Profilu Zaufanego i nie działa platforma Obywatel.gov.pl, służąca do załatwiania spraw urzędowych przez Internet. Od rana niedostępne są również systemy CEPiK, SRP i ePUAP. Dla osób, które chciały dziś do południa załatwić zaległe sprawy jest to katastrofa.

Zgłoszenie narodzin dziecka, zarejestrowanie samochodu, uzyskanie rozmaitych aktów i odpisów, zgłoszenie kradzieży dowodu osobistego – między innymi tego nie da się aktualnie załatwić w żaden sposób ze względu na awarię Systemu Rejestrów Państwowych. 

Część kluczowych systemów informatycznych w naszym kraju przestała działać i Ministerstwo Cyfryzacji za pośrednictwem Twittera „przeprasza za utrudnienia”. Nieznane są jednak powody wystąpienia awarii, wiadomo za to, że „trwają intensywne prace” nad ich usunięciem.

Źródło: RMF FM, Ministerstwo Cyfryzacji. Ilustracja: OpenClipart-Vectors/Pixabay (CC0)

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  3
  Ruski nas testują
  • avatar
   xbk123
   3
   Oj tam wielkie halo. Prezes ma problemy z kolanem i nogą o kabel niechcący zahaczył i wyciągnął wtyczkę z kontaktu w chałupie.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Niech się pan Sielicki wypowie co sądzi o swoich systemach. Firma, która nie jest w stanie zapewnić działania systemu przez 8 godzin z całego dnia powinna się pakować, bo nawet w Afryce by jej usług nie chcieli, tymczasem sam dom właściciela jest wart więcej niż większość firm IT w Polsce.
    • avatar
     sabaru
     1
     Wyobraźcie sobie co będzie jak wprowadzą obieg bezgotówkowy. Padnie taki system i nic nie da się kupić, nie zapłaci się żadnego rachunku. Ogólnie mówiąc nie da się załatwić żadnej sprawy która jest związana jest z pieniądzem.
     • avatar
      kabanosek
      0
      Vat złodzieje nie płaco to nie ma na serwery. Trzeba podatki jakieś dorzucić w pakiecie do internetów i sieci komórkowych.
      • avatar
       Konto usunięte
       -2
       Eee tam awaria... news dnia jest taki: ASUS ROG PG27UQ jest już dostępny w preorderze za 10 999,00 zł :)))))
       • avatar
        darry dooman
        -2
        heh, wszystkie Wasze domysły padły...dzisiaj przewidziana była aktualizacja ich systemu do nowszej wersji i im nie poszło...;)
        • avatar
         dariozpata
         -2
         Dobrze że awarie usunięte już! Zasiłki załatwiam przez internet i serce mi na chwile stanęło! Nie wiem co bym zrobił jakbym na czas zasiłku nie dostal! Wody, wody dajcie wody bo jakoś sucho w gardle sie zrobiło!
         • avatar
          Kenjiro
          -3
          W końcu ktoś zechciał udowodnić baranom na górze, którzy wyrzucili Streżyńską, że to był błąd i wsadzenie pociotków bez umiejętności na wysokie stanowiska kończy się kompletnym padem całości. A im dalej w las (czyli więcej informatyzacji), tym będzie więcej takich "drzew".
          • avatar
           Koyotek
           0
           Nabrali kasy z UE ale podstawowe zasady bezpieczeństwa olali. Gdyby posiadali zapasowe serwery przełączenie ruchu na te jednostki to byłaby formalność, podatność wykazana przy okazji tej awarii, o ile była to awaria (prawdopodobnie chcieli poprawić a wyszło jak zwykle) powinna ich czegoś nauczyć.