Ciekawostki

Bitcoin łamie rekord wartości. To niesamowity wynik

przeczytasz w 1 min.

Bitcoin rośnie w niezwykłym tempie i pokonuje kolejne bariery. W tym tygodniu po raz pierwszy osiągnął wartość na poziomie 50 tysięcy dolarów za pojedynczą „cyfrową monetkę”.

Ale rośnie! 1 bitcoin za 50 tysięcy dolarów

Po raz pierwszy w historii kurs kryptowaluty bitcoin przebił granicę 50 tysięcy dolarów. Stało się to we wtorek (16 lutego) – najpierw na krótko, by po chwili umocnić się na tym pułapie. To oznacza, że najpopularniejsza z cyfrowych walut jest już warta około 30 razy więcej niż uncja złota

Przez wiele długich miesięcy bitcoin utrzymywał się na stabilnym, ale mimo wszystko nieszczególnie wysokim poziomie. W grudniu ubiegłego roku jednak wartość BTC niespodziewanie osiągnęła pułap 20 tysięcy dolarów, w styczniu zaś – najpierw 30, a potem 40 tysięcy. Teraz pokonana została kolejna bariera, oznaczająca, że za jedną „cyfrową monetkę” moglibyśmy kupić małe mieszkanie na przedmieściach albo niezłej klasy samochód osobowy. Wartość wszystkich bitcoinów na rynku natomiast lada chwila może osiągnąć bilion dolarów

Bitcoin 2021
Tak zmieniała się wartość BTC w ciągu ostatnich 3 miesięcy (CoinMarketCap).

Stabilny wzrost czy kolejka bańka?

Gdy wartość kryptowaluty tak dynamicznie wzrasta, najczęściej spodziewamy się poważnego tąpnięcia. Podobnie zresztą było już w przeszłości – pod koniec 2017 roku bitcoin nagle stracił 80 proc. po tym jak poszybował w okolice 20 tysięcy dolarów. Optymiści wskazują jednak, że aktualny wzrost ma zupełnie inne podstawy i w związku z tym nie musi powtórzyć się historia sprzed trzech lat. 

Tym razem na umocnienie BTC wpływ mają między innymi inwestycje Elona Muska (o wartości 1,5 miliarda dolarów) oraz coraz większe zainteresowanie instytucji – nawet Mastercard planuje wprowadzenie tej cyfrowej waluty do swojej sieci. Wtedy zaś wszystko opierało się na spekulacjach indywidualnych inwestorów. Mimo to warto oczywiście podchodzić do tematu z rezerwą. 

Źródło: Bloomberg, CNBC, CoinMarketCap, informacja własna

Czytaj dalej o kryptowalutach: 

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Chiczkok
  14
  No nie wiem czy jest się z czego cieszyć... Teraz patrzę i kosztuje 191 tysięcy, a sprzętu w sklepach brak :/ a ceny na allegro kosmiczne. Człowiek przed modernizacją podzespołów i zostaje bez karty graficznej ehhh za kilka dni premiera 3060, a boty pewnie zajmą każdy sklep.
  • avatar
   LocutusOfBorg
   9
   Kolejny polonista .... "łamie rekord". Połamany to jest rozum od takich angielskich konstrukcji. Prawdopodobnie nawet google translator by tego nie wymyślił. Rekord się bije, nie łamie.
   • avatar
    Noritsu
    5
    "niezłej klasy samochód osobisty" - chyba osobowy
    • avatar
     sosite
     5
     O, znowu zaczęli wrzucać newsy o Bitcoinie. Wygląda więc na to, że niedługo bańka znowu pęknie i wszystko wróci do normy na ~2-3 lata :)
     • avatar
      gehaes
      4
      gdyby nie Musk byłby crach dekady na shitcoinie a co za tym idzie byłaby ostra korekta na reszcie tych baniek. od początku stycznia kurs BTC pikował ostro w dół i dziś byłoby pozamiatane. Musk wykonał akcję jaką wykonuje się na piramidach, czyli zapewnił dopływ świeżego leszcza i dał czas grubym rybom na wyjście, dodatkowo zapewnił kosmiczny hajs (na kolejnych parę miesięcy) kilku innym koncernom które korzystają na tej piramidzie.
      • avatar
       .Alx.
       4
       Cały artykuł dotyczy SPEKULACJI na bitcoinie, warto poznać podstawy, bo o nich przeważnie nikt nie pisze :

       Bitcoinów można wykopać 21 000 000 z czego 90% już wykopano. W dodatku część z nich przepadła lub została ukradziona (około 4 mln), dlatego w obrocie znajduję się ich obecnie około 14,5 mln.
       Właśnie to sprawia, że bitcoin nie podlega inflacji, a deflacji, czyli jego wartość nieustannie rośnie wraz z rosnącym zainteresowaniem i popytem. Szacuje się, że osoba posiadająca dziś "średnią", czyli około 0,1 BTC za 10 lat będzie w elicie finansowej. Przypomnę, to co napisałem NIE dotyczy spekulacji na tej walucie, to zupełnie osobny temat opisany pobieżnie w newsie przez red. Kulika. Ale nawet te osoby, które spekulowały i straciły na słynnym krachu, kupując 1 BTC za 20 tys. USD, dziś miałyby 2,5 x więcej... wystarczyło nie sprzedawać i poczekać.

       Największym i w zasadzie jedynym zagrożeniem dla bitcoina są REGULACJE PRAWNE, czyli groźba zdelegalizowania przez rządy, przynajmniej tych kryptowalut, które zapewniają pełną ANONIMOWOŚĆ. Takie próby były już podejmowane, ostatnio Indie planują taki ruch połączony (jakby inaczej) z wprowadzeniem własnej kryptowaluty oczywiście w pełni kontrolowanej.
       Jak to potoczy się dalej? Może wiedzą najwięksi tego świata, a może i oni jeszcze nie napisali scenariusza, czas pokaże.

       PS Napisane dla @Cezarr, tak bardzo o to prosił :)
       • avatar
        Mario2k
        3
        Bitcoina się nie kopie na GPU , kart brakuje bo ludzie kopią Ethereum , rtx 3080 na czysto 9 $ dziennie !!!
        • avatar
         Konto usunięte
         2
         Jest takie powiedzenie że jeśli twój fryzjer zaczyna ci mówić o kupnie pewnych walorów to najwyższy czas się ich pozbywać. Ta bańka pęknie a potem będzie znowu rosło itd. To się nazywa cykl. Ale kryptowaluty raczej z nami pozostaną na dłużej i Ci co wskoczyli w ten pociąg to biedni nie umrą.
         • avatar
          Cezarr
          1
          Czekam na rzetelniejszy materiał w postaci... komentarzy znawców :D
          • avatar
           Warmonger
           0
           Wykres wszystko zniesie. Pytanie, za ile faktycznie komuś uda się sprzedać te bitcoiny i uciec z dolarami?
           • avatar
            Erikson83
            0
            Marnotrawstwo prądu na masową skale !!! Gdzie ekolodzy i ta cała Greta Thunberg ? A tu nie trzeba bo kasa leci...
            • avatar
             Dariosex
             -2
             Opodatkowac gornikow kryptowalut a realne pieniadze i tez kryptowaluty przeznaczyc na zasilki socjalne!!! Kryptowaluty i prawdziwe pieniadze sa dla ludzi biednych i ubogich!!!
             • avatar
              trebor_tr
              0
              Dla mnie to jest paranoja. Dlaczego jeszcze ktoś nie uciął temu jeszcze głowy. Kopanie ciągu liczb zapewniających duże pieniądze bez pokrycia w jakimkolwiek metalu szlachetnym.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               ciekawe kiedy to znowu zdechnie, i ciekawe kto nakręca kurs i robi spekulacyjny zarobek na wzrostach.
               • avatar
                Trim23
                0
                https://m.youtube.com/watch?v=YHjYt6Jm5j8&feature=youtu.be

                I tyle w temacie:p