• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • Bitmain wprowadza najpotężniejszą koparkę kryptowalut - górnicy już zacierają ręce
Ciekawostki

Bitmain wprowadza najpotężniejszą koparkę kryptowalut - górnicy już zacierają ręce

przeczytasz w 2 min.

Rynek sprzętu komputerowego ciągle ewoluuje, a producenci przygotowują coraz wydajniejsze i efektywniejsze konstrukcje. Dotyczy to także koparek kryptowalut.

Firma Bitmain zaprezentowała (choć bardziej trafnym określeniem byłoby zapowiedziała) nową koparkę kryptowalut skierowaną do profesjonalnych górników – model Antminer S19 Pro+ Hyd ma być najwydajniejszą tego typu konstrukcją na rynku. Producent chwali się, że przy okazji jest to koparka, która przeniesie górników do ery chłodzenia cieczą.

Najwydajniejsza koparka kryptowalut

Antminer S19 Pro+ Hyd to właściwie ulepszona wersja zwykłego modelu Antminer S19 Pro. Producent zwiększył osiągi sprzętu ze 110 TH/s do 198 TH/s (czyli aż o 80%!) - obecnie mówimy o najwydajniejszej koparce kryptowalut Bitcoin (SHA-256).

W środku znalazły się wyspecjalizowane układy scalone (ASIC), a do chłodzenia komponentów wykorzystano chłodzenie cieczą. Pobór mocy oszacowano na 5445 W, co przekłada się na efektywność na poziomie 27,5 J/TH (zwykły model S19 Pro wypada tutaj trochę gorzej, bo oferuje 29,5 J/TH).

Bitmain Antminer S19+ Hyd

Antminer S19 Pro+ Hyd ma wymiary 410 x 196 x 209 mm i waży 17,5 kg. Producent zaleca montaż sprzętu w kontenerach Antspace HK3, które pomieszczą 210 takich koparek (cały system ma pobierać wtedy mniej niż 1 MW energii elektrycznej - dla zwykłego Kowalskiego to kosmiczny pobór mocy, ale przy budowie kopalni kryptowalut takie wartości nie robią specjalnego wrażenia).

Antminer S19 Pro+ Hyd – górnicy jeszcze muszą poczekać

Bitmain Antminer S19 Pro+ Hyd to sprzęt, który powinien przyciągnąć profesjonalnych górników prowadzących kopalnie kryptowalut. Zainteresowani zakupem będą musieli jeszcze sporo poczekać, bo wysyłki sprzętu mają być realizowane między majem a wrześniem 2022 roku. Producent nie podaje ceny koparki, ale najpewniej będzie to co najmniej kilkanaście tysięcy euro (za sztukę!).

Warto dodać, że w listopadzie ubiegłego roku producent zapowiedział model Antminer S19 XP, który osiąga 140 TH/s (przy efektywności na poziomie 21,5 J/TH, co ma być też zasługą wykorzystania nowych układów ASIC produkowanych w 5 nm). Co prawda zamówienia na koparki mają być realizowane od lipca, jednak największe farmy złożyły zamówienia na sprzęt w przedsprzedaży.

Źródło: Bitmain, Bitcoin, CNBC (foto)

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  brudney
  11
  Co za rak. Tyle prądu i sprzętu zmarnowanego, tylko dlatego, że ludzie to chciwe qrwy, które wszystko zrobią dla kasy. Kometo, gdzie jesteś?
  • avatar
   zack24
   7
   Fajni byłoby, żeby górnicy rzucili się na takie koparki i zostawili GPU w spokoju.
   • avatar
    J.B FIN
    3
    Sytuacja jest identyczna jak w okresie goraczki zlota: wiecej biznesu robilo sie na sprzedazy lopat, kilofow, namiotow niz...na zlocie.
    • avatar
     Witalis
     2
     Liczę że wszyscy oni zostaną z tymi coinami i nic za nie nie kupią... Coraz mniej $ na giełdach krypto a coraz więcej pseudo coinów bez pokrycia w $ .... Zobaczycie że będzie problem i to gigantyczny aby zamienić to na złotówki, dolary, euro czy inne funty... To nie tyle kurs so brak płynności zabije rynek krypto który wyceniany jest na 3 biliony $ a na giełdach jest raptem kilkadziesiąt miliardów $
     • avatar
      owen444
      1
      lepiej by obnizyli ceny kart 3070 GPU zebu mozna było spokojnie koparki zbudować
      • avatar
       quadi
       0
       "Pobór mocy oszacowano na 5445 W, co przekłada się na efektywność na poziomie 27,5 J/TH (zwykły model S19 Pro wypada tutaj trochę lepiej, bo oferuje 29,5 J/TH).". Serio, lepiej? Myślałem że w kopaniu walut chodzi o wykopanie jak najwięcej przy jak najmniejszym zużyciu energii, a nie na odwrót.
       • avatar
        Gnom_Z_Piany2
        0
        oby skala trudności w kopaniu sprawiła, że kopanie na GPU stanie się nieopłacalne. heh. marzenie ściętej głowy :)
        • avatar
         Kapitan Nocz
         -1
         Jeśli dobrze liczę, to jedna taka koparka o wydajności 198 TH/s to odpowiednik 1 650 000 kart z poziomu wydajności 3080ti (~120MH/s) !!
         Jeśli tak to nie widzę, żadnego sensu kopania Bitcoina (by chyba dla niego jest podana wydajność) na GPU.
         • avatar
          xxx.514
          0
          Ciekawy sposób na ogrzewanie mieszkania... osiedla?