Ciekawostki

Targi CES 2014 odpowiadają na pytania o przyszłość technologii

przeczytasz w 2 min.

Czego dowiedzieliśmy się dzięki targom CES 2014?

CES 2014 tłum

Targi Consumer Electronic Show 2014 okazały się sporym sukcesem. Zobaczyliśmy wiele interesujących urządzeń, szereg nowych technologii, a także kilka dziwactw. Telewizory, smartfony, tablety, laptopy, podzespoły, systemy audio – tego wszystkiego nie brakowało. Poza tym jednak impreza przyniosła odpowiedzi na kilka interesujących pytań o przyszłość technologii i… świata. Pytań o trendy, które już wkrótce mogą stać się rzeczywistością.

Czy urządzenia typu „wearables” (inteligentne opaski, zegarki itp.) będą czymś, co ludzie będą chcieli nosić?

W ubiegłym roku nastąpił ogromny wzrost w branży inteligentnych urządzeń, które możemy nosić na swoim ciele – na rynku pojawiły się przede wszystkim inteligentne zegarki (SmartWatch). Targi CES 2014 pokazały, że w tym roku „wearables” jeszcze bardziej zyskają na znaczeniu. „Nie chcesz zegarka? – to może opaska?” – zdają się sugerować producenci. Tworzą coraz to różniejsze gadżety, które w jakiś sposób łączą się ze smartfonami i pozwalają – przynajmniej w teorii – zwiększyć komfort. Wygląda więc na to, że takie urządzenia staną się coraz powszechniejsze, jako że firmy wydają się kierować zasadą „dla każdego coś dobrego”. Wreszcie większość z nas natknie się na produkt, po którego obejrzeniu pomyślimy sobie – „o! Coś takiego chciałbym nosić”.

Razer Nabu wygląd

Czy 4K przestanie być wreszcie czymś luksusowym?

Najkrócej mówiąc – zdecydowanie! Spodziewaliśmy się, że technologia Ultra HD zdominuje tegoroczne targi Consumer Electronic Show i… nie pomyliliśmy się. Telewizory, monitory, kamery, odtwarzacze multimedialne, projektory, systemy strumieniowania treści – coraz większa liczba urządzeń obsługuje już rozdzielczość 4K. I choć giganci – Samsung, LG czy Panasonic – mocno pchnęły swoje technologie TV do przodu i życzą sobie za swoje nowe dzieła naprawdę ogromne pieniądze, to mogliśmy też usłyszeć zapowiedzi zdecydowanie tańszych modeli. Na przykład Vizio – producent ten zaprezentował 50-calowy telewizor 4K, którego cena wyniesie „zaledwie” tysiąc dolarów. W podobnym kierunku idzie marka Polaroid. Coraz większa liczba urządzeń i coraz szersza dostępność materiałów szybko powinna wpłynąć na obniżkę cen i tym samym sprawienie, że 4K już wkrótce stanie się standardem, jak dziś Full HD.

Polaroid 4K

Czy druk 3D stanie się codziennością?

Według producentów druk 3D wkrótce stanie się „mainstreamowy”. Owszem, to wszystko zmierza w tym kierunku, ale zdaje się, że niezupełnie w ten sposób. Bądźmy szczerzy – większość zastosowań dla drukarek 3D (pomijając już kwestie medyczne) to tworzenie zabawek z tworzywa sztucznego. Nowe urządzenia firmy MakerBot sprawiają, że niemal każdy może już sobie pozwolić na własną drukarkę w swoim domu. Eksploatacja wciąż jednak pozostaje stosunkowo droga, a zastosowania – ograniczone. Dlatego też w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać, że drukowanie 3D stanie się codziennością. Wydaje się jednak, że z biegiem lat stanie się to nieuniknione. Bo technologia ta jest naprawdę ekscytująca.

MakerBot Replicator wygląd

Czy marzenia o zintegrowanym i inteligentnym domu wreszcie się spełnią?

O możliwości sterowania wszystkimi urządzeniami w domu za pomocą smartfona marzono od wielu, wielu lat. No, może z tym smartfonem nieco przesadziłem, ale cała domowa elektronika w postaci jednego zintegrowanego systemu jest czymś, co różni producenci próbują osiągnąć od dłuższego już czasu. Teraz wreszcie staje się to możliwe. Czołowi producenci coraz częściej oferują inteligentne akcesoria AGD, a podłączone do Internetu urządzenia RTV mamy już od dłuższego czasu. Teraz projektanci w pocie czoła pracują nad możliwością połączenia tego wszystkiego ze sobą. Podczas targów CES 2014 zostały nawet zaprezentowane pierwsze takie rozwiązania. Jest wprawdzie jeszcze sporo do zrobienia, ale wydaje się, że są oni na dobrej drodze. Hmmm… CES 2015? ;)

Samsung Smart Home

Zachęcamy też do zapoznania się z naszym ogólnym podsumowaniem tegorocznej edycji targów Consumer Electronic Show.

Źródło: DigitalTrends, inf. własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Antiax
  5
  Na targi CES 2014 czekałem z niecierpliwością, zobaczyłem to co zobaczyłem i w sumie nie jestem jakoś szalenie zaskoczony. Większości rzeczy się spodziewałem i tak naprawdę liczyłem na coś bardzo widowiskowego, ale zarazem użytecznego dla ludzi, zwykłych, a nie dla wąskiego grona. Jedynie co mnie zainteresowało, poza zapowiedzią telewizorka 4K za 1000$ od Vizio, to Project Christine od Razera, ale to i tak narazie koncept. Jeszcze zaciekawił mnie przedstawiony przez Toyote samochód na wodór, który wydaje się bardzo ciekawy, ale również znajduje się w fazie koncepcyjnej. Brak przełomu w laptopach, smartfony oferują praktycznie to samo, nie licząc coraz lepszych procesorów, większej pamięci itd. OLED-y i 4K widoczne były już na CES 2013. Drukarki 3D już stają się całkiem sensowne, ale to nadal ciekawostka.
  • avatar
   K.L.F
   0
   Od zawsze chciałem taki Smart Home ale
   1. ZA DROGIE!!!
   2.Nie ma szału.
   3.Wszystko na andzie( po jakimś czasie na pewno tnie jak szalony).Obym się mylił.
   • avatar
    Balrogos
    0
    Druk 3D to cos fajnego trzeba np dorobic jakas czesc mozna raz dwa ja zaprojektowac i wydrukowac cos sie zlamalo nic nie szkodzi drukujemy zamiennik :)
    • avatar
     AndreoKomp
     0
     Chyba nie uważnie przeglądałem newsy, bo wysypu monitorów 4K nie pamiętam. Jakie monitory 4K zostały zaprezentowane na CES 2014?
     • avatar
      Franz
      0
      4K niech będzie ale na razie nie ma treści w tej rozdzielczości (ani filmów na półkach sklepów ani programów TV) i szybko nie będzie ze względu na koszty zmiany sprzętu w stacjach telewizyjnych i u nadawców - więc zakup bez sensu.
      Jak TV 4k by kosztował tyle co FullHD to oczywiście kupię 4K - inaczej bez sensu tracić pieniądze na coś z czego nie skorzystam i to czy dobrze zarabiam czy nie nie ma w tym momencie znaczenia, jestem po prostu jak to się ładnie mówi świadomym konsumentem, który nie da sobie wmówić, że potrzebuje tego czego nie potrzebuje (bo nie da rady wykorzystać możliwości sprzętu - od razu dodam, że nagrywam filmy, ale takie wykorzystanie TV jako ekranu dla własnych produkcji 4K to byłby margines więc nie kupię tylko po to i FullHD na rodzinnych filmach wygląda bardzo dobrze)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       A co z nowymi matrycami typu IGZO itp.? Kiedy się pojawią, jeśli w ogóle, na masową skalę?
       • avatar
        Logox
        0
        W tym roku było wyjątkowo ciekawie :)