Ciekawostki

Chcieli być jak Polska. Wytrzymali tylko tydzień

przeczytasz w 2 min.

Portal między Nowym Jorkiem a Dublinem został zamknięty. Projekt "PORTAL", który dobrze znamy z Polski, nie przetrwał długo na zachodzie. Portal przez ocean nie działa przez "niewłaściwe zachowania".

Portal między Nowym Jorkiem a Dublinem nie przetrwał zbyt długo. Jak czytamy w serwisie iflscience.com, po tygodniu portal został zamknięty. Poinformowano, że został on zlikwidowany ze względu na "niewłaściwie zachowanie" po stronie irlandzkiej. W Polsce rozwiązanie to działa od dawna.

Projekt PORTAL zainicjował litewski artysta Benedkitas Gylys. O jego zapoczątkowaniu informowaliśmy w 2021 r. na łamach WP Tech. Obejmuje on utworzenie dużego ekranu wraz z kamerami, które pozwalają na przesyłanie w czasie rzeczywistym między dwoma miastami. Otwarty w 2021 r. portal połączył Wilno i Lublin. Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin, wyjaśniał, że rozwiązanie to miało ułatwić integrację między obywatelami obu państw.

- Portal jest instalacją, która ma integrować i jednoczyć po roku pandemii, gdy doświadczyliśmy izolacji. Mieszkańcy Lublina przyzwyczaili się do tego, że możemy odwiedzić sąsiadów w Wilnie, Kijowie. Było to bardzo łatwe i nagle stało się dramatycznie trudne – mówił w rozmowie z Radiem Lublin Krzysztof Stanowski.

Zachód nie wytrzymał

Kolejny portal został otwarty między Dublinem a Nowym Jorkiem. Mieszkańcy obu miast przyjęli projekt z dużym entuzjazmem. Po tygodniu od otwarcia portal został jednak zamknięty z powodu "niewłaściwego zachowania" po stronie Dublina, ale nie tylko. Jak podaje iflscience.com, mieszkańcy Dublina pokazywali m.in. zdjęcia związane z wydarzeniami z 11 września 2001 r., a także inne "niestosowne obrazy". W sieci można znaleźć różne nagrania, prezentujące takie zachowania.

Władze Dublina szukają rozwiązań, które pozwolą kontrolować niestosowne zachowania "zdecydowanej mniejszości osób". W przekazanym BBC News oświadczeniu poinformowano, że oba miasta będą pracować, by mieć pewność, że portal będzie zapewniać "pozytywne doświadczenia". Rozwiązaniem technologicznym, które ma zostać wdrożone, ma być blokada wyświetlania na ekranie obrazów podnoszonych do kamer portalu. Nie wyeliminuje to wszystkich negatywnych zachowań, ale może znacząco je ograniczyć.

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  1
  Proponuję połączyć dwie gospodarki przeciwstawne typu - komunizm/socjalizm i kapitalizm.

  Bo hehe, w USA tak bardzo chcą być "lewi", to by ze swoimi lewymi mogli pogadać, zobaczyć się, jak tam rzeczywiście jest.
  • avatar
   Diuran
   1
   W ogóle strata pieniędzy, Energi na coś takiego. Z ludzi bydło wychodzi, aby się pokazać.
   • avatar
    pawluto
    0
    A co jest niewłaściwego że im pokazali prawdę ???
    Fajny pomysł ale jak zwykle niedopracowany...
    • avatar
     vacotivus
     0
     Niektóre kultury są lepsze niż inne i tyle.