Internet

CISPA: kolejna groźna ustawa popierana przez Intel, Microsoft, Verizon, AT&T i Facebook

Prób inwigilacji ciąg dalszy

Chociaż widmo wprowadzenia kontrowersyjnych ustaw ACTA, SOPA czy PIPA wciąż nie oddaliło się na tyle daleko aby móc spokojnie odetchnąć o przyszłość Internetu, to już na horyzoncie pojawia się kolejne. Tym razem ustawa CISPA i kolejna próba inwigilacji.

Ustawa CISPA czyli Cyber Intelligance Sharing and Protection Act jest obecnie przygotowywana przez rząd Stanów Zjednoczonych i docelowo, przynajmniej na początku ma swoim działaniem objąć wyłącznie USA. Jednak jak już nie raz historia pokazywała takie działania często niemalże bezmyślnie kopiowały inne kraje bądź przyjmowały na skutek rozszerzenia ustawy.

Niedawno Stany Zjednoczone borykały się z kłopotliwą ustawą SOPA jednak mimo powszechnego sprzeciwu, postanowiły przygotować kolejną, tym razem jednak dotyczącą innych aspektów i w znacznym stopniu różniącą się od poprzedniej. Oczywiście ze wspólnym mianownikiem - inwigilacją obywateli.

cispa usa prace groźna ustawa sopa acta pipa inwigilacja cenzura internet zagrożenie bezpieczeństwo

CISPA ma zostać wprowadzona, jak to określają rządzący w celu zwiększenia bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. To zaś poskutkuje totalną inwigilacją osób w stosunku do których istnieje chociażby cień szansy, że mogą stanowić zagrożenie. Organy państwowe będą mogły w takich sytuacjach rozpocząć obserwację i zbieranie informacji.

Ustawa nie definiuje jasno słowa informacje, a zarazem nie wskazuje jednoznacznie jakie informacje mogą być zbierane.

cispa cenzura inwigilacja obrazek sąd komputer

To co wiadomo, to dostęp służb i organów do prywatnych danych obywateli takich jak: dane z kont bankowych, usług internetowych, portali społecznościowych, logów od operatorów internetowych, czy też plików trzymanych w tzw. chmurze. To nie koniec uprawnień, organy będą mogły cenzurować różne informacje, blokować konta czy też usuwać strony internetowe bez jakichkolwiek nakazów czy zezwoleń. Decyzja w tej sprawie będzie zależała więc praktycznie od "widzi mi się" urzędnika lub pracownika jednego z uprawnionych organów.

Przeciwnicy ustawy twierdzą, że może to prowadzić do licznych nadużyć, nieuzasadnionej cenzury niewygodnych informacji, czy kneblowanie ust. Ponadto aspekt inwigilacji ma być również niezgodny z konstytucją USA. W dodatku w ustawie jest mowa o własności intelektualnej, której oczywiście definicji ustawa skrzętnie unika, tak aby w późniejszym okresie móc ją definiować w sobie znanym i wygodnym brzmieniu. Agencje rządowe miałyby otrzymać obowiązek stania na straży tych własności.

Ustawie bardzo wyraźnie sprzeciwia się m.in. Electronic Frontier Foundation oraz duża część społeczeństwa, jednak to w końcu politycy wiedzą co dla ludzi dobre. W dodatku CISPA jest popierana przez kilku gigantów takich jak: Intel, Microsoft, Verizon, AT&T i Facebook. Chociaż nie wiadomo jeszcze jak zakończy się droga wspominanej ustawy, jednak mając wsparcie polityków i wielkich organizacji ciężko wierzyć w możliwość jej odrzucenia.

Co o tym sądzicie?


Więcej o inwigilacji:

Źródło: Vr-Zone, TechSpot, Geekosystem

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  23
  Ja sądzę jedno: Won od mojego komputera.
  • avatar
   rahimpfk
   9
   Jesli bedzie trzeba, znowu wyjdziemy na ulice
   • avatar
    aquadigger
    7
    czemu te wszystkie nazwy są takie dziwne?
    CISPA, PIPA xD
    • avatar
     Fourth Illusion
     6
     W ramach protestu proponuje usunac konto na facebooku :) to nie bedzie takim gigantem jak zrobi to kilka kilkanascie milionow, zawsze zostaje google+
     • avatar
      Konto usunięte
      5
      Dla mnie to wygląda tak - Będziemy próbować do skutku, aż wreszcie znajdziemy na was haka :]
      Oto piękno demokracji w czystej postaci - dać ludziom złudzenie że mogą wybierać i o czymś decydować, to uśpi ich czujność. A żeby lepiej przeciwdziałać społeczeństwu trzeba wiedzieć co myślą, co robią itd. Gdyby ktoś chciał sie czemuś sprzeciwić, zademonstrować my już go wyśledzimy i skutecznie uciszymy :]
      USA to kolebka zła, połowa społeczeństwa to debile stołujący się w fastfoodowych barach. Rząd zaatakował własne państwo aby dostać społeczne poparcie w walce z pseudo terroryzmem - a głupie ludziki dały im zielone światło ;)
      Czym jest dziś FB i Google? Kiedyś firmy, które miały pomysł i chciały trochę zarobić - dziś podlegają pod rządzących, gdyż są źródłem niewyczerpanych danych o społeczeństwie, niemal na całym świecie. Nic nie przeceni wiedzy o tym co ktoś inny mysli i knuje za naszymi plecami! Na FB nawet nie trzeba specjalnie namawiać żeby ludzie zdradzali swoje tajemnice lol
      Google - przeglądarka, wyszukiwarka, miliony urządzeń z Androidem, telefony, telewizory być może lodówki, a już niedługo odkurzacze :] Inwigilacja pełną gębą, no ale im jeszcze mało - brakuje jeszcze cenzury :]

      Wojna zbliża się szybkimi krokami, w zasadzie jest nieunikniona - a hamburgery zbroją się na potęgę (niby po co skoro pokój jest na świecie?)
      No tak, ale to tylko głupie teorie spiskowe - lepiej wierzyć TV i prezydentowi/premierowi prawda? (śmiech)
      • avatar
       Konto usunięte
       4
       To gorsze niż ACTA.
       • avatar
        Konto usunięte
        4
        zaraz usłyszymy o ataku anonymous'ów
        • avatar
         Konto usunięte
         3
         Tym razem rozp.... coś coś podpalmy zróbmy syf tak żeby im się odechciało głupich ustaw... I zarządajmy zlikwidowania w POLSCE agencji pracy bo to oni dają wam 1200zł a sami zarabiają drugie tyle na was...
         • avatar
          Konto usunięte
          3
          Albo CIPA
          • avatar
           Konto usunięte
           2
           ''bezmyślnie kopiowały inne kraje'' ja bym tu zwiększył czcionkę i pogrubił :D
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            CISPA bez S...
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             Facebook nie musi tego badziewia popierać, i tak zbiera dane od wszystkich...
             Większe bezpieczeństwo, tak, tak chyba większa wygoda policji i rządu...
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Intel albo przestanie się ingerować w takie sprawy bo raczej u nich nie ma co piracić po drugie bardzo szybko wiele osób odwróci się od firmy i będą miały dobry powód by wybrać AMD tak samo z resztą czyli Microsoftem :D Bill'a nie stać na nowy jacht to musi grzywny pozbierać i tak też będzie z Facebook'iem żaden idiota w komputerze grzebać mi nie będzie jeśli będzie taka potrzeba to będę używał tylko LAN.
              • avatar
               manioor
               -8
               jestem za wprowadzeniem, dlaczego ?
               Może wtedy ciemnogród który jest za obniżaniem poziomu edukacji, stylem życia z głupawych programów MTV czy ogłupiany programami TVN i historią Madzi przejrzy na oczy, postanowi się edukować na własną rękę. Póki co jeżeli chodzi o kulturę i obyczaje społeczeństwa jesteśmy na samym końcu wąchając i rozkoszując się smrodem ameryki zamiast kultywować nasze sprawdzone obyczaje.
               • avatar
                krzywyzielarz
                0
                Teraz tylko czekać, aż będą wsadzać za kratki po używaniu szyfrowanych połączeń, Albo sieci TORA.
                Jestem ciekaw jak działa TOR w praktyce.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 co za jebnik z tymi ustawami. sram na te nołnejmy
                 • avatar
                  ICE1979
                  0
                  Za duzo pieniedzy maja i odbija
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Aż strach lodówkę otworzyć.