Bezpieczeństwo

Mieszkańcy bez paliwa - wszystkiemu winny atak hakerów

przeczytasz w 1 min.

Skuteczny atak hakerski na infrastrukturę krytyczną może doprowadzić do poważnych szkód. Ostatnio przekonali się o tym mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, którzy doświadczyli niedoborów paliwa na stacjach benzynowych.

Atak hakerski na Colonial Pipeline

W sieci aż huczy o ataku na sieć rurociągów paliwowych Colonial Pipeline, który zaopatruje w surowiec praktycznie całe wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Mówimy więc o infrastrukturze wpływającej na funkcjonowanie setek milionów mieszkańców.

Hakerzy pokonali zabezpieczenia wewnętrznej sieci i zainfekowali komputery oprogramowaniem ransomware. Za odszyfrowanie danych został wyznaczony okup, jednak Colonial Pipeline nie ma zamiaru płacić cyberprzestępcom – aby uporać się z hakerami, firma współpracuje z organami ścigania, Departamentem Energii i firmą FireEye, która zajmuje się bezpieczeństwem cybernetycznym.

Kto stoi za atakiem na Colonial Pipeline

Kto stoi za atakiem? Eksperci twierdzą, że wykorzystano tutaj oprogramowanie dystrybuowane przez rosyjski gang cyberprzestępców DarkSide i to tam powinno się szukać winnych. Do sprawy odniósł się także prezydent Stanów Zjednoczonych - według Joe Baidena, odpowiedzialność za włamanie powinna ponieść Rosja, bo atak nastąpił z jej terenów.

Colonial Pipeline

Mieszkańcy odczuwają skutki ataku na Colonial Pipeline

Niestety, działania cyberprzestępców odbiły się na życiu zwykłych mieszkańców - już teraz mówi się, że był to jeden z największych ataków na infrastrukturę krytyczną w ostatnich latach. Włamanie okazało się tak poważne, że unieruchomiło infrastrukturę Colonial Pipeline na 6 dni. Doprowadziło to do paniki oraz masowego wykupywania i niedoboru paliwa na stacjach benzynowych. Wczoraj 15% stacji na terenie Wirginii nie miało zapasów.

Colonial Pipeline pracuje nad rozwiązaniem usterek i przygotowuje się do wznowienia przesyłu. Na całkowite rozwiązanie problemów mieszkańcy będą jednak musieli poczekać kilka dni.

Źródło: Reuters, Twitter @ EdwardLawrence

Zobacz więcej o bezpieczeństwie:

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  6
  To ukazuje 2 słabe strony:
  1 - totalne uzależnienie od paliw kopalnych
  2 - konsekwencje związane z brakiem surowca, idące w przetwórstwo, gospodarkę, miejsca pracy itp

  No ale IOT to przyszłość.
  • avatar
   Kapitan Nocz
   3
   Ruscy chcą się oficjalnie odciąć do światowego internetu, a takie przypadki powinny tylko przekonać resztę świata że to bardzo dobry pomysł i nie powinniśmy przedłużać tej operacji :D
   • avatar
    Lukasxxz
    3
    To tylko pokazuje jak wrażliwa jest współczesna gospodarka. A w razie wojny? Kilka rakiet w centra dystrybucji i kraj leży bez prądu i paliwa.
    • avatar
     solasoft
     1
     Takie momenty w zyciu naszej planety sa niezbedne , nastapia zmiany i aktualizacje krytycznych zasobow . To jest jedyny sposob zeby ludzie sie uczyli , "madry polak po szkodzie"
     • avatar
      gormar
      1
      Z tego co wcześniej czytałem to przesył miał działać, ale zaatakowany został system zamówień. Czyli nie było wiadomo ile i komu należy przesłać. :(
      • avatar
       kkastr
       1
       Trochę to mało przekonujące. Zbyt często zwalają na Rosjan gdy tak im wygodne. Przecież takich oskarżeń nikt nie jest w stanie sprawdzić, można je formułować bez ograniczeń. Wierni Bidenowi będą je powtarzać, przeciwnicy będą kontestować, Rosjanie zaprzeczą, a prawdy i tak nie poznamy. Na moje wyczucie brzmi to jak chwytliwa wymówka maskująca jakieś wewnętrzne problemy i zaniedbania w USA.
       • avatar
        mikrofonkameragps
        1
        Wywołać zdarzenie zrobić z tego wielki problem, nagłośnić temat później pokazać palcem winnego.
        Następny etap to zaproponować pomysł na zapobieganiu sytuacji.
        Rozwiązanie : wieksza kontrola internetu.
        • avatar
         gromzjasnegonieba
         -1
         Takie sytuacje sa bardzo korzystne dla hamerykanskich dyzmokratow.
         Po pierwsze pokazuje koniecznosc przejscia na energie "zielone".
         Po drugie pozwala pluc na Rosje a wiec sprzedawac jeszcze wiecej broni dla swoich psow typu Polska.
         • avatar
          Konto usunięte
          -3
          “Rosyjscy hakerzy” z NSA haha. A incelom przed telewizorami gotowiec napisany na brefingu w Langley. Kto ogląda telewizję ten sam sobie szkodzi.
          • avatar
           Dudi4Fr
           -4
           "według Joe Baidena, odpowiedzialność za włamanie powinna ponieść Rosja, bo atak nastąpił z jej terenów." -> Jak taki imbecyl może być prezydentem, no tak USA...
           • avatar
            Adrianwo
            0
            Zabić Putina i już!!! Zaatakowali może dlatego że Amerykanie nie chcieli aktualizować programów na komputerach i serwerach??? A może dlatego że używają serwerów Lenovo???
            • avatar
             Ahura
             0
             szybka akcja, trochę paliwka zabrakło i nagle wielka panika
             • avatar
              Grundi
              0
              Joe Baiden XD