Telewizory

Chińskie telewizory szpiegowały użytkowników. Zaskakujące?

przeczytasz w 2 min.

Nie tylko telefony szpiegują użytkowników. Idealnym tego dowodem jest afera związana z telewizorami marki Skyworth, które szpiegowały, co oglądali ich właściciele.

Telewizory Skyworth szpiegowały użytkowników

Podglądanie, podsłuchiwanie i generalnie śledzenie użytkowników stało się tak powszechnym zjawiskiem, że wkrótce nawet mikrofalówka może wiedzieć, co w niej odgrzewasz, żeby na tej podstawie zaproponować Ci wizytę u dietetyka w okolicy.

To na szczęście (chyba) odległa przyszłość. Teraźniejszość natomiast jest taka, że nawet telewizory szpiegują swoich właścicieli.

W ostatnim czasie wybuchła afera dotycząca chińskiego producenta Skyworth, którego urządzenia miały zainstalowane oprogramowanie zapisujące, co w danym momencie oglądają jego użytkownicy.

Marka w Polsce nie jest bardzo popularna, jednak na rynku azjatyckim to jeden z największych producentów telewizorów.

Użytkownicy telewizorów Skyworth nie mieli pojęcia o praktyce stosowanej przez producenta. Nie mogli więc wyrazić zgody na przesyłanie informacji o tym, co oglądają do zewnętrznej firmy.

Temat śledzenia swoich użytkowników przez markę Skyworth po raz pierwszy poruszył użytkownik posługujący się pseudonimem V2EX na jednym z chińskich forów technologicznych.

Do zagłębienia się w oprogramowanie telewizora zachęcił go problem spowolnienia telewizora. W efekcie okazało się, że w urządzeniu zainstalowano program, który co 10 minut skanuje sieć Wi-Fi oraz przesyła zebrane dane do innej chińskiej firmy - Gozen Data zajmującej się analizą danych oglądalności telewizji.

Wśród zagregowanych danych znajdowały się informacje między innymi o tym, jakie urządzenia są podłączone do sieci (w tym telefony) oraz czy w domu znajdują się goście (i czy korzystają z Wi-Fi).

Skyworth zakończył współpracę z Gozen Data

Firma Gozen Data, do której trafiały wszystkie dane zebrane ze śledzenia użytkowników telewizorów marki Skyworth natychmiast po wybuchu afery przeprosiła za stosowane praktyki. Oprócz tego współpraca obu przedsiębiorstw została przerwana.

Wiceprezes Gozen Data potwierdził w 2019 roku, że jego firma zbiera dane na temat tego, co oglądają użytkownicy konkretnych telewizorów, ale też z jakich urządzeń mobilnych korzystają.

Skyworth poinformował, że “bezpieczeństwo danych i prywatność użytkowników to najwyższe priorytety firmy” w związku z czym sytuacja związana ze śledzeniem nie powinna mieć już miejsca.

Jakie jest Wasze zdanie na temat zbierania danych o tym, co użytkownik ogląda na telewizorze? Czy to na tyle bezpieczne informacje, by przekazywać je zewnętrznym firmom?

Źródło: newsweek.com

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  14
  Nie będzie współpracy z Gazon Data to powstanie ze Srazon Data lub sami będą je bezpośrednio zbierali jako "diagnostyczne".
  • avatar
   BariGT
   7
   Pierwszy raz usłyszałem o szpiegujących TV dobra kilka lat temu - teraz to chyba standard. No bo po co montować w TV kamerę i mikrofon?
   BTW - Chińska rakieta spadła do oceanu indyjskiego XD
   • avatar
    tokacz
    5
    jak mnie pamięć nie myli to chyba pierwszy był Samsung ..
    • avatar
     Mały Miki
     2
     Pytanie co z resztą sprzętu,choć można śmiało założyć że równie szpieguje.
     • avatar
      cjs48
      2
      Na rynkach inny, niż azjatycki (w domyśle chiński) to mógłby być kocioł z wrzątkiem. Ale w ChRL o co ten hałas? Przecież tam od dawna obywatel jest monitorowany na każdym kroku. Więc wszystko w porządku:).
      • avatar
       Adrianwo
       1
       Zabić Xi Jinpinga i już!!!
       • avatar
        Dariosex
        1
        Cholera a ja mam snart telewizor 4K głównie po to aby ściągać z torrentuchow pornuchy w 4K.
        Teraz mi będą wysyłać oferty z sex szopów.
        • avatar
         anemusek
         1
         Taka telemetria nie powinna mieć miejsca ale nie zmienia to faktu, że chyba wszyscy więksi producenci telewizorów zostali na niej przyłapani. Koreańscy i japońscy również.
         • avatar
          Leonardox11
          1
          Ameryka tez na pewno szpieguje z swoimi rzeczami. Czyli Surface oraz Windows 10 oraz komórki. Ale chyba raczej to szpieguje prezesów i prezydentów;)
          • avatar
           Kapitan Nocz
           1
           ***** chiński szajs!! Nie wiem ile takich afer trzeba, żeby ludzie w końcu zrozumieli jakim krajem są Chiny i do czego doprowadzi masowe kupowanie ich wyrobów.
           • avatar
            rafael
            0
            No, właśnie. Ja tu od wielu wypowiedzi piszę, że nie lubię chińszczyzny, bo ma wszyte "dodatkowe funkcje niewidoczne dla użytkownika", a wielu innych ma mi to za złe, bo przecież "tanie i dobre".
            Myślcie, moi Drodzy dalej, niż czubek własnego nosa. :-)
            • avatar
             MokryN
             0
             Ciekawe jak szpieguje Xiaomi? Cały dom pod nich przecież się uda podłączyć?
             • avatar
              Hrakiri
              0
              A który sprzęt tzn. inteligenty nie szpieguje lodówki, smartfony, komputery wszystko zbiera o nas dane ale co robić u nas handel danymi ma się coraz lepiej nawet urzędy sprzedają nasz dane
              • avatar
               Zero-Cool
               0
               Dobra, nie mam włączonego adblocka i benchmark ma reklamę w stylu "newart" z babką obciągającą loda... A reklama dotyczy "polskich lamp", a przynajmniej tak mnie się wydaje bo jest napisane "Lampa nie działa? Lampa będzie działać jak poprzednio. Polskie Lampy" WTH?...