Bezpieczeństwo

Znów podszywają się pod Allegro - nie daj się nabrać

przeczytasz w 2 min.

Uwaga na fałszywe e-maile. Niby od Allegro, naprawdę niebezpieczne. Podpowiadamy też, po czym poznać, że wiadomość jest próbą oszustwa.

Kupon upomnikowy Allegro? Uważaj, to oszustwo

Któż by nie chciał wygrać kuponu upominkowego Allegro o wartości 2000 zł? Chyba każdy by chciał! Niestety – żadna tego typu loteria nie ma miejsca. Jest jednak ktoś, kto może spróbować wmówić ci, że jest inaczej. 

Uważaj na fałszywe maile, trafiające na skrzynki mailowe użytkowników Allegro. Ktoś podszywa się pod ten serwis aukcyjny i kusi szansą na wygranie kuponu upominkowego o wartości 2000 zł do wydania na platformie. Sugeruje, że twój adres e-mail został wylosowany i teraz musisz tylko potwierdzić chęć wzięcia udziału w loterii – w tym celu należy kliknąć przycisk we wiadomości. Pod żadnym pozorem tego nie rób. 

Allegro podejrzany mail treść

To kolejna podobna akcja w ostatnich miesiącach. Klikanie takich podejrzanych linków, a następnie pobieranie plików lub podawanie danych na stronach, do których prowadzą, może zakończyć się bardzo źle. W najlepszym razie: infekcją, którą uda się wyeliminować za pomocą antywirusa. W najgorszym – utratą sporej ilości pieniędzy, czy to z telefonu, czy nawet z konta bankowego.

Skąd wiadomo, że to nie Allegro? Jak rozpoznać fałszywy e-mail?

W tym przypadku jednak nie trzeba się szczególnie wysilić, by dostrzec, że jest to oszustwo. Wystarczy spojrzeć na nadawcę – [email protected] nie brzmi jak oficjalny adres mailowy Allegro, prawda? Problem w tym, że wizja 2000 złotych do wydania może uśpić czujność. Dlatego uważaj. 

Allegro podejrzany mail nadawca

Inne sygnały, że e-mail może być próbą oszutwa, to: dziwne załączniki, błędy ortograficzne i gramatyczne w treści, linki prowadzące do dziwnych stron (lub skrócone) czy prośba o podanie danych w wiadomości zwrotnej.

Rozpoznawanie fałszywych wiadomości jest jedną z najważniejszych umiejętności, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Podobnie jak tworzenie i używanie dobrych haseł – na ten drugi temat więcej dowiesz się z podlinkowanego poradnika.  

Źródło: informacja własna

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ludwik
  4
  Już nic mnie nie zdziwi. Ludzie w 21w. łapią się na wiadomość z podejrzanego adresu.
  • avatar
   zack24
   2
   Systematycznie w branży marketingu internetowego odnotowuje się akcje nieuczciwych osób/firm, które podszywając się pod różne znane marki wyciągają kasę od nieświadomych przedsiębiorców (głównie). Należy uważać na firmy podszywające się pod Google (sprzedają wizytówki w Google, nawet te, do których nie mają dostępów), albo GUGL, albo Panorama Firm Polskich, albo OLiks, albo wszelcy kurierzy (dopłata, zablokowany paczkomat, paczka utknęła, opłata celna, etc.), albo Powszechne Katalogi Teleinformatyczne przedstawiają się przez telefon jako pkt ale to nie to prawdziwe. Ostatnio miałem codziennie kilka telefonów takich co to nie zdążysz odebrać, żeby oddzwonić, ale na szczęście większość z nich można znaleźć w bazie - kto dzwonił itp.

   Jak już się odbierze, to trzeba wymusić imię i nazwisko konsultanta, pełną nazwę firmy oraz powód chęci skasowania hajsu, czyli jakąś umowę, która z pewnością nie istnieje. Uczciwe firmy od razu podają takie informacje i nigdy nie proszą o jakieś wrażliwe dane.
   • avatar
    Adrianwo
    1
    Ktoś ukradł od kogoś adres e-mail (może klient Moreli?) i wykorzystuje go do wysyłania takich podejrzanych wiadomości.
    • avatar
     pawluto
     1
     Nie wiem ile musi jeszcze przeżyć człowiek by w końcu zrozumiał że nikt nigdy nikomu nic nie da zadarmo !!!
     • avatar
      bIeblebleble
      -9
      Ja dostałam od DHL, że paczkę zatrzymali. Podałem wszystkie dane, numer konta numer karty hasło i PIN.
      Paczka nie przyszła. Smuteczek :(
      • avatar
       tumoris
       0
       Pytanie tylko dlaczego te mendy mogą sobie ustawić nazwę allegro, to powinno być rezerwowane tylko dla wybranych adresów i koniec. Tak samo jest z olx.
       • avatar
        Goldengecko
        0
        W takie coś to klikać z osobnego twardego dysku z zainstalowanym system i niczym więcej
        • avatar
         panici
         0
         hmmm, tylko że podkreślony adres [email protected] to adres odbiorcy, a nie NADAWCY. Zeby sprawdzić adres nadawcy trzeba wyświetlić szczegóły wiadomości
         • avatar
          kitamo
          0
          A po co Wy podkreslacie adres mailowy ODBIORCY?