Karty graficzne

Czy ATI powiększy serię Radeon HD 4000?

przeczytasz w 1 min.

Zagraniczny serwis poinformował, że w sieci pojawia się coraz więcej plotek o tym, jakoby AMD/ATI zamierzało wprowadzić jeszcze jedną kartę graficzną z serii HD 4000. Tym razem byłby to model cechujący się bardzo wysoką wydajnością.

Nowość miałaby pojawić się jeszcze w tym roku i powinna zainteresować sobą użytkowników szukających wydajnej, ale stosunkowo niedrogiej karty graficznej. Jeśli informacja jest wiarygodna, nowy Radeon trafiłby na rynek już wkrótce.

Zgodnie z wiadomością opublikowaną w serwisie TechPowerUp!, ATI wprowadziłoby do sprzedaży kartę graficzną o roboczej nazwie ATI RV790, która mogłaby zaoferować wyższą częstotliwość pracy niż 750 MHz, czyli byłaby prawdopodobnie szybsza od modelu HD 4870. Wówczas urządzenie godnie rywalizowałoby z GeForce’em GTX 280 firmy NVIDIA.

Niektórzy partnerzy AMD/ATI chcieli wprowadzić na rynek bardzo podkręcane wersje Radeonów HD 4870 już jakiś czas temu, ale nie udało się osiągnąć większego sukcesu, ponieważ układ graficzny nie jest aż tak podatny na overclocking.

Obecnie nie ma żadnych szczegółów na temat nowej karty wykorzystującej układ RV790. Nie wiadomo też, czy sprzęt trafi w ogóle na rynek. Wiemy jedynie, że ATI pracuje obecnie nad kilkoma układami graficznymi, takimi jak R300, R350 czy R360, które są oparte na tej samej architekturze, lecz oferują różne częstotliwości pracy. Jeśli zaś chodzi o zapotrzebowania rynkowe, ATI nie powinno się obecnie martwić o swoją ofertę kart graficznych, ponieważ aktualnie dostępne Radeony HD 4000 cieszą się ogromnym zainteresowaniem i dużą sprzedażą. Dlatego to NVIDIA musiałaby jak najszybciej odświeżyć ofertę i wprowadzić nowe-lepsze modele.

Serwis X-bit labs poprosił przedstawiciela ATI o komentarz dotyczący tej wiadomości, ale pracownik firmy odmówił.

Źródło:X-bit labs.com

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  _nick_
  0
  R300 to przecież radeon 9700, a R350 to chyba radeon 9800, coś się wam pomieszało z numerkami ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   A co mnie obchodza karty do desktopow :d ja chce wydajniejsze i lepsze w notebookach !!, i mniejsze, zeby moj IBM T400 cienki i maly mial wydajniejsza grafike niz ma, i zeby jej gabaryty nie byly wlasciowoscia ktora przeszkadza w zmieszczeniu sie w notebooku.
   • avatar
    Dzban
    0
    Co za bzdury piszesz. Ty wymieniasz kartę co pół roku? Jak tak to albo masz za dużo kasy. Albo robisz bezsensowne i nieracjonalne zakupy.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Jami Jami :) Miejmy nadzieje, że będzie kolejny hit od ATi, a ceny w dół :)