Przeglądarki WWW

Firefox nadal pikuje. Czy właśnie sięgnął dna?

przeczytasz w 1 min.

Trendy na rynku przeglądarek internetowych nie ulegają zmianom. Chrome nadal nie musi obawiać się konkurencji. Dobrze dla Google, ale czy dla użytkowników też?

Rynkowe udziały przeglądarek internetowych, nowe statystyki

Najnowsze dane opublikowane przez StatCounter nie zaskoczą nikogo z tych, którzy widzieli jedno z podobnych zestawień w poprzednich miesiącach. Biorąc pod uwagę marzec i sektor desktop (na innych jest jednak podobnie), rynkowe udziały Chrome wynoszą aż 67,29%. To absolutna dominacja, a jednocześnie jeszcze lepszy wynik niż w lutym, w którym przeglądarka Google zanotowała 64,91% rynkowych udziałów.

Warto odnotować przetasowanie za plecami lidera. Edge udało się bowiem przeskoczyć Safari, aczkolwiek przeglądarki rozwijane przez Microsoft oraz Apple nadal idą niemal łeb w łeb. Użytkownicy macOS raczej niechętnie sięgają po konkurencyjne rozwiązania, Microsoft tak naprawdę musiałby w końcu zacząć przyciągać do swojego rozwiązania obecnie korzystających z Chrome. Przynajmniej jeśli nie satysfakcjonuje go obecna pozycja.

StatCounter marzec 2022

Firefox nadal pikuje

Firefox uplasował się dopiero na czwartym miejscu, co samo w sobie nie jest zaskoczeniem, ponieważ podobnie bywało już wcześniej. Problem w tym, że w marcu tzw. „lisek” dobił do zaledwie 7,57% rynkowych udziałów. Względem lutego to zauważalny spadek (z poziomu 9,18%).

Idealnie wpisuje się to sytuację, z jaką mamy do czynienia już od dłuższego czasu. Firefox, który w czasach świetności znajdował się na co piątym komputerze, wciąż traci. I jak widać obecnie nie należy porównywać go do rozwiązań Google, bo odjechał też Microsoft. Nad przyczynami takiego stanu rzeczy pochylaliśmy się już wcześniej.

Gorzej być nie może? Skoro nie tak dawno ogłoszono, że w trosce o prywatność Firefox łączy siły z Facebookiem (Metą), to całkiem możliwe, że uda się zniechęcić nawet dotychczas zatwardziałych zwolenników tej przeglądarki. A to może być jej końcem.

Źródło: statcounter, foto: unsplash

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  EXT_1
  29
  Od samego początku lubiłem FF i chętnie z niego korzystałem, nawet dziś wolę go od wszystkich innych przeglądarek. Może nie jest idealny, ale ma coś, co powoduje, że pracuje się z nim przyjemnie.

  Czasem używam też innych przeglądarek, np Opery, czy Chroma, ale nie mogę nazwać pracy z nimi za coś przyjemnego - ja się z nimi męczę, a z FF nie.

  ... i nie obchodzi mnie, że FF jest w czymś wolniejszy itd, po prostu go lubię ...
  • avatar
   biuro74
   6
   Też wybieram Firefoksa, choć muszę używać wszystkie przeglądarki. Kiedyś lubiłem FF za system upiększeń w rozszerzeniach, ale rozszerzenia stawały się co chwila niekompatybilne z nowymi wersjami silnika, więc dałem se spokój z personalizacją wyglądu i wybrałem ciemny motyw. Najlepiej na niej mi się pracuje, choć nie wyświetla w trybie prywatnym (a może i w ogóle) linków do twittów, więc widzę tam białe dziury oraz ma większe obłożenie na CPu w niektórych grach online. Za to odgrywa dźwięk przestrzenny z filmów online, jaki sobie zaemuluję na SB X-Fi na kolumnach 5.1, Chrome odwala kichę w tym zakresie. Nie ma się co ograniczać do jednej przeglądarki.
   • avatar
    slawp1224
    4
    coż to że przeglądarki używa niewielka cześć jakiegoś % to wcale żle o niej nie świdaczy no bo jaka cześć np. używa mercedesa albo np. rolls royse pewnie niecały 1 % a są to najlepsze auta,tak samo przeglądarki kilku użyje kilku nie i tam może 1% wie że to jest najlepsze
    • avatar
     Teodor
     2
     Skąd się wzięła opinia, że Firefox jest mniej wydajny od chromowatych? Chodzi o stary silnik, który rzeczywiście był nie najlepszy? Pracuję na starym laptopie, siedząc wygodnie w fotelu i sobie pisząc. W laptopie jest procesor i7 pierwszej generacji, więc nie najnowszy i nie mogę powiedzieć złego słowa na FF, bo przeglądarka sprawdza się bardzo dobrze. Twitter, You Tube, Facebook..., a przeglądarka znacznie lepiej pracuje niż np. Opera albo Google Chrome. Z ciekawości poszukałem jakichś testów. Wziąłem pierwszy lepszy z brzegu znaleziony przez wyszukiwarkę i rzeczywiście pokazuje, że Opera jest znacznie wydajniejsza. Test trwa kilka sekund, uznałem, że nie jest wiarygodny, nie wykluczone, że napisany pod silnik chrome. Szukam następnego testu, który trwa chwilę, kilka minut "browserbench, speedometer" i obrywa się Operze, a jeszcze bardziej przeglądarce Vivaldi.
     Wątpliwości co do wydajności przeglądarek wzięły się u mnie z powodu Opery, która ostatnio po jakiejś aktualizacji nie najlepiej pracuje, ma zainstalowanych znacznie mniej rozszerzeń, a w połączeniu z niezbyt nowym komputerem delikatnie przymula. Na stacji roboczej w ogóle nie zastanawiałbym się nad takimi kwestiami, bo tam jest znacznie nowszy procesor, jakaś karta graficzna i dużo pamięci, ale zamiast w fotelu w salonie, musiałbym siedzieć przy biurku.
     Co o tym sądzicie?
     • avatar
      piomiq
      1
      Według tego wykresu to Opera, która się prawie nie rozwija, sięgnęła dna.

      Trzeba powiedzieć, że wyniki Edge'a są sztucznie nabijane przez Microsoft, który zrobił z niej domyślna przeglądarkę swojego najnowszego Windowsa, i chyba też Windows 10. Zatem ta pozycja nie ukazuje ilości celowych/świadomych ściągnięć i instalacji, ale tych wciśniętych razem z systemem. Zatem jest to wynik bardzo naciągany.
      Moimi zdaniem oprogramowanie, które jest domyślne w systemie nie powinno się znaleźć w tym zestawieniu, ponieważ fałszuje wynik.
      • avatar
       AUTO6
       1
       Od lat korzystam z Opery i nie czuję potrzeby przesiadki
       • avatar
        develoop
        0
        "Skoro nie tak dawno ogłoszono, że w trosce o prywatność Firefox łączy siły z Facebookiem (Metą)"
        Ten okręt już tonie...
        • avatar
         pawluto
         0
         Opera najlepsza od lat...!
         • avatar
          andrzejjajko
          0
          Ja lubię Firefox mam go na laptopie i na smartfonie z Androidem i jestem mega zadowolony. A jeśli nu z Meta firma się połączyli siły pod warunkiem, wyboru czy chcemy używać tego połączenia i by z Facebooka i messenger się wygodniej korzystało to czemu nie.
          • avatar
           pablo11
           -2
           Nie ma ratunku dla Firefoxa, jak ktoś siedzi na starej nieaktualizowanej wersji, to ta przeglądarka ma jeszcze sens, jak zaktualizował, to już lepiej wyrzucić z komputera... To jest spyware Mety obecnie. Podobnie jak Chrome jest spyware Google...
           • avatar
            zack24
            -3
            Korzystam z kilku przeglądarek, między innymi z FF, ale szczerze, coraz rzadziej. Raczej ostatnio to głównie, aby sprawdzić kompatybilność oprogramowania w różnych przeglądarkach. FF jakoś stał się mało intuicyjny i coraz cięższy. Zostawia też po sobie więcej śmieci.
            • avatar
             .Alx.
             -5
             "Skoro nie tak dawno ogłoszono, że w trosce o PRYWATNOŚĆ Firefox łączy siły z Facebookiem (Metą)..."

             Ale o czyją prywatność chodzi ?! Przecież z waszego artykułu...
             https://www.benchmark.pl/aktualnosci/firefox-i-facebook-w-jednej-druzynie.html
             ...możemy przeczytać :
             "Mozilla i Meta chcą razem opracować nową formę śledzenia interakcji użytkowników z reklamami." To oznacza inwigilację na niespotykaną dotąd skalę!
             • avatar
              Aquaform
              0
              Vivaldi
              • avatar
               NomadDemon
               0
               Wejdźcie z poziomu facebooka na telefonie na jakas stronke co pokazuje useragenta. Wnioski sie nasuna same
               • avatar
                tulika
                0
                FF + jego pluginy dawały największą wygodę, niestety kretyńskie decyzje typu wywalenie dynamicznych zakładek (unikalnej dla ff i wybitnie pożytecznej opcji) wraz z ff 63 sprawiły, że to dla mnie martwa przeglądarka. Póki ff 63 działa (choć coraz więcej stron sprawią mu problemy przez nowe funkcje) to jeszcze się go trzymam, ale pewnie już niedługo
                • avatar
                 duzers
                 0
                 Vivaldi, za konfigurowalność.
                 • avatar
                  fonzie
                  0
                  Jeśli opcje połączone z pejsbukiem da się wyłączyć w about:config to nie będzie tragedii...
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Nie zrezygnuję z FF. Uważam, że to najlepsza przeglądarka. O wiele bardziej wydajna niż Chrome, czy nawet Opera, która trochę zamula na moim dośćm leciwym laptopie, a FF działa dosłownie jak burza.
                   Meta mnie nie interesuje, a różne układy i powiązania, no cóż, warto mieć na uwadze, że Mozilla nie zarabia na rekalamach jak Google, a musi jakoś sobie radzić.
                   • avatar
                    Tu_Szczecin
                    0
                    Używam Edge i FF. W obu przypadkach zastąpiły one muzealnego IE. Nie jest tak źle z FF, bo z wyjątkiem będącego na razie poza zasięgiem konkurencji Chroma cała reszta plasuje się w przedziale 0 - 10%. No i różnica Edge-FF nie jest duża. Byłoby źle, gdyby "lisek" znalazł się w słupku "Pozostałe". Na razie powody do narzekania ma tylko Opera.
                    • avatar
                     Preston2009
                     0
                     Na FF można odtwarzać materiały wideo na karcie nieaktywnej. Tak samo jest z Twichem podobno. W Chrome nie odtwarza lub pauzuje. Kolega również ma problem z RAMem w Chrome gdyż podczas przeglądania dużej ilości stron zamiast wywalić z pamięci to, albo zawiesza system i należy zrestartować komputer lub prosi o wyłączenie innych aplikacji w celu uzyskania wolnej pamięci RAM.
                     • avatar
                      Preston2009
                      0
                      Na FF można odtwarzać materiały wideo na karcie nieaktywnej. Tak samo jest z Twichem podobno. W Chrome nie odtwarza lub pauzuje. Kolega również ma problem z RAMem w Chrome gdyż podczas przeglądania dużej ilości stron zamiast wywalić z pamięci to, albo zawiesza system i należy zrestartować komputer lub prosi o wyłączenie innych aplikacji w celu uzyskania wolnej pamięci RAM.
                      • avatar
                       iSkuLL
                       0
                       Bardzo szkoda mi tej przeglądarki. Sam postanowiłem zrezygnować z niej około miesiąca temu. Natomiast byłem jej fanem od blisko 11 lat i do niedawna jej używałem. Fajnie byłoby zobaczyć jak się podnosi. Jednak na to się nie zapowiada.