Dlaczego używasz Chrome? Przecież są lepsze przeglądarki!
Przeglądarki WWW

Dlaczego używasz Chrome? Przecież są lepsze przeglądarki!

przeczytasz w 5 min.

Czy Chrome to najlepsza przeglądarka internetowa? Dla mnie odpowiedź brzmi nie, ale patrząc na statystyki w Polsce i na świecie, wnioski nasuwają się zupełnie inne. Google Chrome to król Internetu, który wielokrotnie przewyższa wszystkie inne przeglądarki. Czy słusznie?

Chrome - statystyki w Polsce i na Świecie

Gdy ogłaszany jest zwycięzca wyborów w Polsce, to mówi się, że “Polacy wybrali” mimo, że głos oddało 50-60% osób, w dodatku tylko w wieku od 18 lat wzwyż. Jeśli więc miałbym zastosować analogię, to mógłbym śmiało napisać, że Polacy używają przeglądarki internetowej Google Chrome.

Żeby nie być gołosłownym, oto statystyki ze statcounter pokazujące udział przeglądarek internetowych w Polsce i na Świecie.

Przeglądarki internetowe, Polska, komputery stacjonarne i laptopy:

Przeglądarki internetowe - udział, Polska, desktopźródło: gs.statcounter.com/browser-market-share

Już tutaj widać, że Chrome ma potężną przewagę, choć wciąż Polacy mają sentyment do słabnącej przeglądarki Firefox. Realny trend wzrostowy wykazuje Microsoft Edge, ale on również działa na silniku Chromium.

Przeglądarki internetowe, Polska, urządzenia mobilne:

Przeglądarki internetowe - udział, Polska, telefony i urządzenia mobilneźródło: gs.statcounter.com/browser-market-share

Gdy jednak spojrzymy na statystyki mobilnych przeglądarek internetowych w Polsce, to zauważymy, że Chrome miażdży całą konkurencję. Tutaj nie ma nawet dyskusji: około 83% rynku oznacza pełną dominację. Ma na to oczywiście wpływ bardzo duża popularność telefonów z Androidem w Polsce. Co ciekawe na drugim miejscu jest przeglądarka Samsung Internet.

A jak wygląda ogólna sytuacja na świecie?

Przeglądarki internetowe, cały świat, wszystkie urządzenia:

Przeglądarki internetowe - udział, światźródło: gs.statcounter.com/browser-market-share

Tutaj również dominuje Chrome. Zmienia się jednak drugie miejsce, które zajmuje Safari, co oznacza że w ogólnym rozliczeniu o wiele więcej osób używa sprzętu Apple, niż ma to miejsce w Polsce.

No dobrze, ale dlaczego tak jest?

Jeśli nie czujesz kamienia w bucie, to po co go wyjmować?

Jeśli nic Cię uwiera, to nie czujesz potrzeby zmiany tego stanu rzeczy. Dopiero gdy zaczynasz czuć denerwujący kamień w bucie, to go usuwasz. Dopiero gdy zaczyna Cię drapać metka od ubrania, to sięgasz po nożyczki. Dokładnie tak samo jest z przeglądarką Chrome - niemal w niczym nie jest najlepsza, ale prawie we wszystkim jest wystarczająco dobra.

I najwyraźniej Wam to pasuje. Dlaczego? Ponieważ zdecydowana większość ludzi na świecie nie jest zainteresowana szczegółami technologicznymi i zaawansowanymi funkcjami. Chcą, żeby było łatwo, przyjemnie, wystarczająco szybko i żeby mogli blokować reklamy. Tak to po prostu wygląda - niestety albo stety.

Czy Google Chrome jest najlepszy?

Znam wiele osób, które dają sobie wciskać byle jakie telefony i komputery w sklepie, przez sprzedawcę który musi je opchnąć, żeby zdobyć premię. Te same osoby ani razu nie poruszały w rozmowach tematu jaka przeglądarka internetowa jest lepsza. Nigdy nie usłyszałem pytania: która przeglądarka zapewnia lepszą prywatność. Osoby te używają taniego telefonu z Androidem, a na nim włączają domyślną przeglądarkę, którą zazwyczaj jest Chrome. A na komputerze używają tego co już znają z telefonu, czyli też Chrome.

Można tworzyć na ten temat poradniki, artykuły i filmy, ale mają one małą szansę, żeby dotrzeć do tej grupy osób, ponieważ najpierw ci ludzie musieliby szukać tego hasła w Google lub na YouTube. Takie filmy nie wyskakują im w “polecanych”.

Zobacz również: Jak pobrać i usunąć swoje dane osobiste z konta Google?

Chrome jest głęboko zintegrowany z Androidem

Patrząc na statystyki mogę w ciemno strzelić, że podobnie jak większość Polaków, używasz telefonu z Androidem. Zatem nie ma się co dziwić, że korzystasz z Chrome, nawet nieświadomie.

Zauważ, że silnik Chrome jest bardzo głęboko zintegrowany z Androidem. Nawet jeśli masz zainstalowane inne przeglądarki internetowe, to w wielu sytuacjach linki wciąż będą otwierane w Chromie. Przykładowo otwierając treści w bardzo popularnej usłudze Google Discover (po lewej stronie od pulpitu głównego lub w aplikacji Google), wyświetlasz je w “Technologii Chrome”, czyli po prostu uproszczonej wersji przeglądarki Google Chrome.

Wiele aplikacji ma wbudowaną przeglądarkę dlatego, że obsługuje funkcję Android System WebView. Bazuje ona w znacznej części na kodzie Google Chrome. Zresztą aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play i zawiera opis “Android System WebView to wstępnie zainstalowany na urządzeniu składnik systemu bazujący na Chrome”. No i wszystko jasne.

WebView 3WebView 4

WebView 1WebView 2

Można odinstalować tę funkcję, ale z doświadczenia wiem, że niemal nikt tego nie robi. Dlaczego? Ponownie - jeśli nie czujesz, że Ci ta aplikacja przeszkadza, a nawet jej nie zauważasz, to nie zajmujesz sobie głowy tym, jak się jej pozbyć. A Chrome na tym korzysta.

Usługi Google są bardzo popularne

Czy tego chcemy, czy nie Google jest obecne w życiu większości z nas. Jedni starają się aktywnie temu zapobiegać, świadomie wybierając inne wyszukiwarki, dyski internetowe, przeglądarki i systemy mobilne. Jednak pozostali po prostu płyną z nurtem guglowej rzeki.

Sam korzystam z chmury Google na co dzień oraz smartfonu z Androidem. Prywatnie lub zawodowo jestem do pewnego stopnia uzależniony od Google Discovery, poczty Gmail, Dysku Google, Dokumentów Google, notatek Keep, filmów na YouTube, sterowania urządzeniami przez Google Home, a nawet Asystenta Google, któremu mówię, żeby wyłączył światło, gdy już leżę w łóżku i nie chce mi się wstać.

Chrome z usługami Google

Duża grupa osób korzysta z Chrome, bo jest przyzwyczajona do ekosystemu Google. Sądzą, że dysk, poczta, dokumenty i inne usługi będą działały najlepiej w przeglądarce Chrome. Owszem skróty do nich są zintegrowane na górnym pasku, a część tych funkcji może faktycznie być zoptymalizowana pod kątem Chrome. Jednak w praktyce korzystając z Firefoksa lub Edge (Chromium) nie zauważyłem żadnych istotnych problemów z dostępem do tych usług Google.

Lubimy wygodę i słodkie lenistwo (prywatność ma mniejsze znaczenie)

Jak już wspomniałem wyżej, mnóstwo osób korzysta z usług w ekosystemie Google, a to wymaga by byli zalogowani do swojego konta Google. To jedno konto zapewnia nam fenomenalną wygodę, bo pozwala synchronizować kontakty, zakładki, hasła, ustawienia, rozszerzenia i wiele innych rzeczy. Również między komputerem, a telefonem.

Konto Google stanowi trzon i największą siłę przeglądarki Chrome. Jeśli by tak nie było, to używalibyśmy otwartej przeglądarki Chromium, a nie Chrome. Można z tego wysnuć wniosek, że Chrome bez Google (czyli Chromium) jest mniej wartościowy.

Google Chrome - czy warto zainstalować?

Jednak konto Google przechowuje nie tylko dane ważne dla nas, ale również informacje cenne dla Google.

Statystyki i dane wynikające ze “śledzenia” naszych poczynań w Internecie są przez wiele firm używane do do celów reklamowych i innych (nie dotyczy to tylko Google). Już sama możliwość oferowania reklamodawcom konkretnych grup odbiorców, jest niesłychanie cenna i daje wymierne korzyści. Tak zwany “user tracking” to niekończąca się rzeka pieniędzy.

A nam firmy starają się wmówić, że personalizowane reklamy są lepsze od losowych. Może i tak, tylko jakim kosztem? Naszych prywatnych danych? Odpowiedzcie sobie sami, czy się na to zgadzacie. W moim odczuciu Firefox zapewnia lepszą ochronę przed śledzeniem, jeszcze lepszy jest Brave Browser, a dla dla prawdziwych hardkorów pozostaje jeszcze Tor Browser.

Oczywiście w ustawieniach Chrome można zmienić to na naszą korzyść, a czasami może być przydatna instalacja wtyczek, takich jak Ghostery, Privacy Badger, czy choćby DuckDuckGo Privacy Essentials. Warto jednak pamiętać, że rozszerzenia te mogą powodować utrudnienia w korzystaniu z niektórych stron internetowych.

Wszystko sprowadza się do szybkości

Siadamy do komputera, albo bierzemy telefon do ręki, włączamy przeglądarkę i chcemy znaleźć jakąś informację. Co liczy się najbardziej? Oczywiście, że szybkość! Im szybciej wczytują się strony, im płynniejsze jest przewijanie i im prostsza obsługa, tym jesteśmy bardziej zadowoleni z rezultatu.

Tutaj liczy się czasami sekunda różnicy (a nawet mniej), która może nas denerwować do tego stopnia, że będziemy chcieli zmienić przeglądarkę na inną. W tym miejscu Chrome pokazuje się z dobrej strony, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych.

Zobacz również: Jaka przeglądarka internetowa jest najszybsza? Test

domyślna przeglądarka Chrome na telefonieChrome na smartfonie

Na komputerach też, ale tutaj Chrome ma tendencję do zjadania potężnych ilości RAM’u. Jeśli jednak pamięci operacyjnej jest pod dostatkiem, to przeglądarka od Google zapewnia w pełni komfortową szybkość działania.

Android, Windows, Linux, Mac OS, iOS - Chrome jest wszędzie

Skoro ludzie tak “kochają” Chrome, to trzeba im dać ulubioną przeglądarkę na każdą możliwą platformę. Do takiego założenia najwyraźniej doszło Google, bo serwuje go na Androida, iPhona, iPada, komputery Mac, sprzęt z systemem Windows i Linux. Gdzie się nie ruszysz, tam znajdziesz swojego ukochanego Chroma. Google ma dosyć pieniędzy, by utrzymywać te wszystkie warianty, bo dzięki temu podbija sobie statystyki i może profilować więcej użytkowników.

Chrome jako domyślna przeglądarka internetowa. Czy warto?

Czasami wystarczy, że jest po prostu dobrze

Połączenie dobrej szybkości z prostą obsługą, sporą bazą wtyczek, integracją z ekosystemem oraz przydatną synchronizacją między telefonem a PC sprawia, że Chrome jest przeglądarką internetową atrakcyjna dla mas. Nie jest idealna w dbaniu o naszą prywatność, ale najwyraźniej przyzwyczailiśmy się do tego, albo po prostu staramy się o tym nie myśleć.

Dlatego właśnie w skali świata Chrome cieszy się ponad 3x większą popularnością od Safari oraz ponad 17x większą od przeglądarki Firefox. To między innymi Wasze (i moje) decyzje sprawiły, że te statystyki wyglądają tak, a nie inaczej.

Chrome jest królem Internetu i raczej nic tego nie zmieni w niedalekiej przyszłości.

Zobacz również:

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  22
  Chrome jest w porządku, ale mimo to u mnie Opera na kompie i Opera na smartfonie - dla mnie najwygodniejsza pod względem interfejsu (i w desktopowej, i w mobilnej wersji).
  • avatar
   loginnmnnnmssnsk
   10
   Dla mnie wygląda to następująco:
   Czy Chrome jest dobrą przeglądarką (dla mnie)? Nie (do końca).
   Czy Chrome jest najlepszą przeglądarką (dla mnie)? Tak (mimo wszystko).
   Brakuje mi głównie większej i szybszej integracji z wyszukiwarką (aplikacją Google). Np.: aplikacja G ma odczytywanie treści na stronie, a nie ma tego Chrome. Z kolei Chrome ma szybkie przesyłanie linków i treści bezpośrednio lub kodem QR z komputera na telefon i w drugą stronę, oraz dobre połączenie z Google Lens.
   • avatar
    Marucins
    9
    Chrome - bloatware - dodwali go niemal wszędzie. Google gdyby mogło to wsadziłoby go do płatków kukurydziankach, oczywiście na siłę tworząc link do domyślnej przeglądarki.
    Przyznam się, że korzystam z Chromium w robocie a w domu jest Firefox. Ale po ostatniej jeździe i okazaniu się, że FF nie może i nie potrafi poprawnie wyświetlić treści HDR zostaje wymieniony również na Chromium.
    PS. Zabawne jest to że dziś z samego rana zainstalowałem na testy również Operę (w pracy). Zobaczymy co to za przeglądarka - ma swoje bolączki brak jej pełnej customizacji, jaką ma FF.
    • avatar
     hexon6
     9
     Chrome to słaba przeglądarka, nie wiem jak tyle ludzi może z niej korzystać. Miałem Firefoxa, ale przeszedłem na lepszą Opere GX. Opera zamiata obecnie wszystko co jest na rynku.
     Mój ranking
     1. Opera GX
     2. Firefox
     3. Chrome/Edge
     • avatar
      janczol
      9
      Opera i Vivaldi to jest power
      • avatar
       Konto usunięte
       8
       chrome na komórkach wcale mnie nie dziwi. chętnie bym używał firefox, ale on jest po prostu bardzo ciężki dla komórki. poza tym bez rootowania, bardzo ciężko jest zerwać integrację wbudowanego chrome z samym androidem. mnie to irytuje, dlatego bardzo niechętnie używam smartfonowej przeglądarki, która śledzi mnie we wszystkim, co widzę po reklamach chociaż wyklikałem w opcjach inaczej. one są chyba dla picu.
       • avatar
        greghostor
        8
        Ciekawe dlaczego Chrome ma taki udział, pozdrawiam ambitnych.
        Są strony które działają tylko na chrome, za to minus.
        • avatar
         teneo
         8
         Używam opery od wersji 7. Testowałem różne inne i zawsze wracałem do opery. Super, że ma coraz więcej użytkowników
         • avatar
          MrRadeonXT
          7
          Chrome to jeden wielki shit. Od zawsze używam opery (moja pierwsza to chyba 11) i nigdy się na niej nie zawiodłem. Od czasu do czasu instaluję inne przeglądarki i żadna mi tak nie przypasowała. Jedynym wyjątkiem będzie Vivaldi i kiedyś Maxthon. Pamiętam jak kiedyś zainstalowałem chroma na moim notebooku dell d420... biedny dell aż płakał, bym wrócił do opery
          • avatar
           derunim
           5
           Google z monopolisty stał się ideologicznym cenzorem.
           Wolę Firefoxa, który jest niezależną przeglądarką.
           Związany jest z wolnym internetem, którym chce zawładnąć m.in. google.
           Czyli dla własnego dobra należy unikać google.
           Aha, firefox jest naprawdę dobrą przeglądarką. Mozilla zrobiła ostatnio wiele, by ją usprawnić. Nawet na androidzie działa całkiem dobrze.
           Opera jest "lżejsza", ale zdarzało mi się, że niektóre strony źle były w niej wyświetlane.
           • avatar
            iTeth
            5
            Tylko Firefox. Od lat na smartfonie, Windowsie, Linuxie, Macbooku. Jedyna przeglądarka dająca możliwość instalacji tych samych dodatków na kompie i smartfonie. Zawsze niezawodna.
            • avatar
             awesome1337
             3
             mam chrome i nie widzę powodu dla którego mial bym używać innej przeglądarki, jeden ekosystem jest po prostu wygodny
             • avatar
              030366
              2
              Chrome na Androidzie jesz dziś mniej-więcej tym, czym był IE kilkanaście lat temu, jak jeszcze nie istniały smartfony. Wtedy się kupowało najtańszego kompa, instalowało się na nim Win XP i stronki przeglądało się w IE 6.0, bo po prostu była i działała. Nikogo nie obchodziło, że IE ma dziury i że są lepsze przeglądarki. Wiele lat zajęło żeby taki np. Firefox się jako-tako upowszechnił, bo Grażynkom wystarczyła systemowa przeglądarka. Podobnie jest z Chrome.
              • avatar
               Bariarte
               1
               Wiecie, jeśli wasz artykuł nie był reklamowy/sponsorowany to tytuł ma się nijak do jego treści.
               • avatar
                dzemski
                0
                Opera na Windzie, Linuxie, tablecie i smartfonie. W tej chwili to najlepsza przeglądarka, Dugie miejsce to Vivaldi. Opery używam od 20 lat i nigdy się nie zawiodłem. Przez chwilę używałem FF, ale jak stał się potworną kobyłą przestałem. I gesty myszy działają w Operze najlepiej.
                • avatar
                 cHienix
                 0
                 Od małego gówniarza korzystam z Chrome w tamtych czasach to była najlepsza Przeglądarka Firefox, Opera nie miał tyle do zaoferowania co Chrome. Dziś gdy logikę się na nowym urządzeniu w przegląd arce Chrome to czuję się jak w domu, mam tam tyle danych kuter ułatwiają przeglądanie internetu masę haseł kuter jednym przyciskiem loguje cię na stronę a osobiście ciężko mi było zapamiętać tyle haseł a na papierze nie chcę ich zapisywać. Najlepiej korzystać z sugerowanego hasła i posiadać 2 etapowe logowanie do Chrome bo jego powinniśmy chronić jak dane bankowe.
                 • avatar
                  facet
                  -1
                  Na telefonie tylko Opera, na kompie tylko Vivaldi
                  • avatar
                   Rafciu42
                   -3
                   Używam Chrome tylko dlatego, że zapisuje wszystkie moje hasła
                   • avatar
                    kitamo
                    -6
                    o czym jeste ten artykuł? po tytule bylem przekonany ze dowiem sie o tych "lepszych" przegladarkach a tu po prostu artykuł pochwalny dla chrome. Takie masło maślane
                    • avatar
                     Hydrofon7
                     0
                     Gdyz w 09-10 albo 11ym albo 12ym juz niepamietam FF zaczol mulic/wysypywac wtedy przeszedlem na Chroma i tak zostalo ale zato na telefonie uzywam tylko FF+Ublock
                     • avatar
                      szczablik
                      0
                      Po długim czasie z Chrome, przekonałem się do Brave. Pomimo, iż mam Pixel 2 XL, jest to dla mnie podstawowa przegladarka. Wspólnie z Bitwarden, jest dla mnie kompletnym narzędziem, któremu ufam, że mniej szpieguje niż inne... ;-)))
                      • avatar
                       WilczaQ
                       0
                       Używałbym innej przeglądarki niż Chrome, gdyby nie synchronizacja historii, haseł, zakładek itd. z innymi komputerami i telefonem. Rodzice jakoś nie mają ochoty nauczyć się obsługi innej przeglądarki i na telefonie, i na komputerze. Gdyby Chrome nie miał takiej synchronizacji, na pewno używałbym czegoś innego, jak Opera czy Opera GX, bo te najbardziej mi przypadają do gustu.
                       Chrome = pełna synchronizacja między wszystkimi urządzeniami
                       • avatar
                        cocolino
                        0
                        Ale ja nie używam Chrome i nie używałem. Musiałem raz do jednego programu (wtyczki), poza tym wiecznie, niezmiennie Opera. Kiedyś 12, a teraz ta oparta na chromium, ale jednak Opera.
                        • avatar
                         Larwiasty
                         0
                         Uzywam przegladarki Samsung Internet z uwagi na najlepiej dopracowany ciemny tryb sposrod wszystkich dostepnych przegladarek na android
                         • avatar
                          mun66
                          0
                          Zdumiewa mnie tak niska popularność w Polsce Safari. Bardzo szybka, wygodna i bezpieczna przeglądarka ze skutecznymi blokerami reklam.. Nie rozumiem ludzi z iPhonami, którzy używają Chrome. To absurd.
                          • avatar
                           pawluto
                           0
                           Bezkonkurencyjna jest Opera ( choć ta z tego co wiem korzysta z ...chroma :))) )
                           Zaraz na drugim miejscu znakomita Brave.
                           • avatar
                            DarkSideOfTheMoon
                            0
                            A gdzie jest Netscape Navigator ? Nie mogłem wybrać
                            • avatar
                             mich64
                             0
                             I co na redmi mam używać przeglądarki mi albo opery. I tu i tu dane masowo są przekazywane na serwery producentów. Już wolę jak wędrują do google niż do Chińczyka.