Karty graficzne

Złamali zabezpieczenia kart GeForce RTX 3000 LHR - kopanie kryptowalut znowu się opłaci

przeczytasz w 1 min.

Miały być zbawieniem dla graczy, ale zainteresują też górników kryptowalut – w sieci pojawiło się narzędzie, które pozwala odblokować kopanie na kartach graficznych GeForce RTX 3000 LHR.

Karty GeForce RTX 3000 w wersji LHR (Lite Hash Rate) zostały wprowadzone w celu zniechęcenia górników do budowania koparek kryptowalut z gamingowych konstrukcji (co w efekcie miało poprawić dostępność sprzętu w przypadku graczy). Konstrukcje bazują na zmodyfikowanych układach graficznych, w których zaimplementowało algorytm ograniczający o 50% wydajność kopania kryptowaluty Ethereum.

Plan rzeczywiście się sprawdzał (pomijając wpadkę z przypadkowym odblokowaniem wydajności modelu GeForce RTX 3060)… aż do teraz. Najnowsza wersja aplikacji NBMiner pozwala częściowo odblokować wydajność kart graficznych GeForce RTX 3000 LHR.

Złamali zabezpieczenia kart GeForce RTX 3000 LHR

NBMiner 39.0 pozwala uzyskać około 70% standardowej wydajności kopania z użyciem algorytmu Etherum (ethash).

NBMiner 39.0 - zmiany

Informacje potwierdzają też pierwsze testy – przykładowe osiągi kart przedstawiają się następująco:

 • GeForce RTX 3080 Ti – 80 MH/s
 • GeForce RTX 3070 Ti – 50 MH/s
 • GeForce RTX 3060 Ti – 40 MH/s

Co prawda odblokowane karty nie oferują pełnych możliwości, ale i tak mówimy o sporym wzroście osiągów – 70% wydajności może być tą granicą, która już zachęci górników do kupienia sprzętu. W takiej sytuacji mogą znowu pojawić się problemy z dostępnością sprzętu, co najbardziej odczują gracze. A miało być tak pięknie...

Źródło: NBMiner, WCCFTech, Twitter @ I_Leak_VN

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wild0ne
  21
  Wszystkie normalne portale w tytule newsa mówią o 70% wydajności, ale Benczmark woli udawać sensacyjna gazetę pokroju Fakt. Ci co chcieli to dawno przeszli na RVN, które jest bardziej opłacalne. Tytułowe stwierdzenie "kopanie kryptowalut znowu się opłaci" ma się nijak do rzeczywistości.
  • avatar
   Marucins
   6
   To była kwestia czasu — ktoś zdziwiony?
   Karta ma się sprzedawać, a nie zalegać na półkach w sklepie — czy trafi do górnika, czy do gracza who cares — tym bardziej nVidię.
   • avatar
    xbk123
    4
    Kiepsko to wszystko wygląda. Wiem, że wszyscy czekają na powrót normalności, ale ta normalność może nigdy już nie wrócić, a kopanie krypto będzie stałym elementem krajobrazu. I trzeba będzie pogodzić się z faktem, że gaming powyżej 1080p to tylko dla najbogatszych ; - )
    • avatar
     loostraat
     3
     Dwa rozwiązania - użytkownicy nie kupują pokoparkowego złomu, rządy delegalizują kryptoszajs.
     • avatar
      KENJI512
      3
      Te zabezpieczenia to trochę, jak granice na zachodzie i ich systemu identyfikowania nielegalnych uchodźców :D
      • avatar
       Mario2k
       2
       Kopać krypto każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej. Grać w durnowate gry ? dawać się doić za remastery ? to jest niby normalne ?
       • avatar
        piterk2006
        1
        Jeżeli dobrze rozumiem to nie jest to żadne obejście. Po prostu wykorzystuje się 68% mocy karty, zamiast 100% co powodowałoby lockdown. To pewnie jakieś proste ograniczenie skryptu żeby ograniczyć wydajność kopania do poziomu, który nie zostanie zakwalifikowany przez bios jako kopanie. Teraz tylko patrzeć aż nvidia wypuści LHR 2 gdzie ten limit to nie będzie już 68-70% tylko np. 30%, a potem będą afery, że ludziom w grach się karty wyłączają. Bo tak naprawdę jak odróżnić 70% obciążenia przez koparkę od 100% obciążenia przez grę?
        • avatar
         EdwinEL
         1
         Zastanawia mnie jedno. Dlaczego jeszcze nie kopie się na konsolach Ps5, Xbox series X? Czyżby te pecetowe wersje kart graficznych były projektowane specjalnie pod kopanie kryptowalut?
         • avatar
          Ciekawski_
          1
          Kopanie to tak wielki biznes, że to była tylko kwestia czasu. Ja jestem zaskoczony, że tyle czasu im to zajęło i do tego jeszcze nie osiągnęli pełnej wydajności. Myślałem, że to zabezpieczenie nie przetrwa nawet tygodnia.
          • avatar
           zack24
           1
           Wiedziałem i pisałem, że to kwestia czasu. Jeśli nie ma 2 stopniowej walidacji i fizycznych zabezpieczeń to nie wyjdziemy z tej sytuacji długo. Nadzieja w intelu i jego DG2
           • avatar
            Yamaraj6
            1
            Ludzie nie stresujcie się, ETH już długo nie pokopią. Dzięki temu, że teraz będzie duża bańka i wszystkie karty schodzą z rynku, w przyszłym roku jak ona pęknie, a do tego główna waluta wydobywana za pomocą kart przejdzie w pełni na PoS ceny kart polecą na pysk.
            • avatar
             baltazar191
             1
             Hossa na rynku kryptowalut występuje, co 4 lata, tak jak podział nagród za wydobycie. I widać, że jednak gry odmóżdżają skoro nikt z obecnych tutaj w komentarzach nie wpadł na to, że producentowi GPU ta sytuacja jak najbardziej odpowiada. Od stycznia mniej więcej do marca będzie mógł sprzedać produkt za trzykrotność ceny, a powód dla wszystkich tak oczywisty. Ale farmy nie kopią od wczoraj i raczej nie powstają akurat wtedy kiedy rynek szaleje. Za rok ceny wrócą do normy a NVIDIA będzie miała rekord wyników finansowych dzięki wykreowaniu banki i popytu na rynku kart. Ale co ja tam wiem, lepiej zakazać, opodatkowac, zamiast poczytać i samemu mieć portfolio w krypto i skorzystać na bańce. Sytuacja znana np z 2017 r. Ale to wymaga pamięci o zakresie większym, niż dwa tygodnie.
             • avatar
              mufasa
              0
              przecież to tylko biznes
              a że użytkownik końcowy ma przesrane...
              nic nowego
              tu nie ma grup docelowych
              ma się kręcić i generować $
              • avatar
               szymcio30
               -1
               kopanie kryptowalut znowu się opłaci zależy dla kogo bo na pewno nie dla zwykłego Kowalskiego. Przyjmując to jakie sa ceny GPU to nawet tak odblokowana karta musi pracować 30% więcej czasu aby zarobić tyle, które nie mają tego kagańca. Poza tym w ciągu 3 miesięcy wartość bitcointa spadła o ponad 40%
               • avatar
                greghostor
                -2
                To było wiadome.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Pisałem że ograniczenia dla koparek w GPU to jest pomyłka. Najlepszą rzeczą byłoby wprowadzenie do grafik (laptopów też) coś na wzór SMART z dysków twardych, aby grafika rejestrowała jak długo pracuje w poszczególnych przedziałach obciążenia. To przy zakupie dałoby nam informację czy karta jest zajechana, czy była oszczędzana i miałą downclocking aby pracowała jak najefektywniej. Jeśli zamiast ograniczeń będzie informacja, ze strony AMD i Nvidia (a także Intel, bo czemu nie?) to by było dopiero coś wartościowego.
                 • avatar
                  Marti99
                  0
                  I tak wiekszosc producentow nie kupuje chipow LHR tylko zwykle (i to zadna tajemnica bo chyba na tom's hardware bylo) wiec to niczego nie zmienia.
                  • avatar
                   Goldengecko
                   0
                   Ale inne krypto można było kopać bez żadnego problemu po za tym zaraz ETH w ogóle nie będzie można kopać
                   to tak jakby mi zablokowali kartę że jedna gra nie będzie chodzić a 1000 innych tak