Podzespoły

Afera na rynku półprzewodników - GlobalFoundries pozywa TSMC za naruszenie patentów

przeczytasz w 1 min.

Według oskarżyciela, naruszone zostało 16 patentów, które są wykorzystywane przy produkcji chipów. TSMC odpiera zarzuty i sugeruje konkurencji wziąć się do roboty.

Szykuje się kolejny głośny proces w związku z naruszeniem patentów. GlobalFoundries pozwało firmę TSMC za naruszenie technologii, które są wykorzystywane przy produkcji układów scalonych dla największych gigantów technologicznych. Sprawa może mieć wpływ na dostępność elektroniki.

GlobalFoundries pozywa TSMC

Według GlobalFoundries, tajwański koncern naruszył 16 chronionych technologii, które są wykorzystywane przy opracowywaniu i produkcji układów półprzewodnikowych (szczegóły znajdziecie w tym dokumencie). Co istotne, oskarżony został nie tylko producent chipów, ale też odbiorcy układów – w tym firmy Apple, Broadcom, Mediatek, Nvidia, Qualcomm, Xilinx oraz producenci gotowych urządzeń – w tym ASUS, Cisco, Google, Lenovo, Motorola, TCL czy OnePlus.

GlobalFoundries oczywiście nie zamierza w tej sprawie odpuścić i już złożyło pozwy do amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego (ITC), federalnych sądów okręgowych w okręgach Delaware i zachodnim dystrykcie Teksasu w Stanach Zjednoczonych, a także  sądów okręgowych w Dusseldorfie i Mannheim w Niemczech. Producent twierdzi, że wejście na drogę sądową pozwoli uchronić inwestycje, aktywa i wartości intelektualne, co z kolei ma przełożyć się na zachowanie konkurencyjności, ochronę europejskich i amerykańskich zakładów produkcyjnych oraz korzyści dla samych klientów.

TSMC fab

Firma TSMC ustosunkowała się do pozwu, ale całkowicie odpiera postawione zarzuty.

„TSMC przeanalizowało skargi wniesione przez GlobalFoundries i jest przekonane, że postawione zarzuty są bezpodstawne. Jako wiodący innowator, TSMC każdego roku inwestuje miliardy dolarów w rozwój najnowocześniejszych technologii produkcji półprzewodników. […] Jesteśmy rozczarowani, że konkurencja wchodzi na drogę bezwartościowych procesów sądowych zamiast konkurować na rynku technologicznym.”

GlobalFoundries vs TSMC – co to oznacza dla nas?

Jak pozew wpłynie na nas, zwykłych konsumentów? Branżowe media spekulują o zablokowaniu importu układów scalonych TSMC, które są wykorzystywane przy produkcji sprzętu elektronicznego. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak wypłacenie odszkodowania. Na decyzję sądu będziemy musieli jednak jeszcze "trochę" poczekać.

Źródło: GlobalFoundries, TSMC, ComputerBase, PCGamesN (foto), AnandTech (foto)

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  2
  Niezłe jaja. GlobalFoundries samo zrezygnowało z wprowadzenia technologii klasy 7nm, przez co AMD wpadło w objęcia TSCM, a teraz twierdzą, że to z korzyścią dla klientów. ROTFL :0.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   To niezupełnie tak. Wszyscy producenci zdają sobie sprawę, że nie wszystko daje się miniaturyzować, zaś układy bazujące na N7 (marketing nazwał to 7nm) nie są możliwe do bezpośredniego łączenia z zewnętrznym otoczeniem bez buforowania. Właśnie dlatego AMD zrobiło moduł I/O w chiplecie. Gdyby GF nie robiło tego modułu, to by zlecili jego produkcję do TSMC, ale też nie w 7nm ale w 12nm.

   co do samego GF, tutaj ewidentnie działa księgowy któremu szkoda było kasy na 7nm. Jednak rynek do 12nm nadal jest bardzo ogromny. wszystko zależy od skali.

   co do 7nm został opanowany problem osiągnięcia zbliżonej wydajności do 12nm, ale nadal jest problem z mocą, która tylko troszkę została ograniczona. I właśnie nad tym teraz pracują, a ma to też związek z szybkością przełączania.