Internet

Google przestanie śledzić cię. Będzie śledzić was

przeczytasz w 1 min.

Obecnie – co wielu nam się nie podoba – Google śledzi każdy nasz krok i na tej podstawie tworzy indywidualne profile reklamowe. Amerykański gigant doszedł jednak najwyraźniej do wniosku, że nie tędy droga i zapowiada przejście na… śledzenie grupowe.

Google stawia na śledzenie grupowe zamiast indywidualnego

Można jej ufać lub nie ufać, ale póki co możemy opierać się tylko na tym, co przekazuje do mediów. A według zapewnień firmy Google monitorowanie indywidualne okazuje się niekonieczne. Dlatego zmierza w kierunku systemu anonimowego i opartego na grupach. Takie śledzenie ma być równie skuteczne z perspektywy reklamodawców, a jednocześnie mniej kontrowersyjne i naruszające prywatność ze strony użytkowników. 

To największa zmiana w modelu biznesowym Google od lat. A będzie ona po prostu polegać na tym, że informacje nie będą zbierane indywidualnie dla każdego użytkownika, lecz dla grup docelowych. To zresztą nawet bardziej powinno odpowiadać reklamodawcom, bo jest bliższe ich sposobowi myślenia o klientach. 

Koniec z reklamami na podstawie historii przeglądania

Innymi słowy: wyświetlane reklamy nie będą nawiązywać do twojej historii wyszukiwania, lecz zainteresowań grupy, z którą możesz się utożsamiać. – „Reklamodawcy nie muszą śledzić indywidualnych konsumentów, aby uzyskać korzyści płynące z reklamy cyfrowej” – zapewnia David Temkin z Google. – „Użytkownicy zaś nie powinni akceptować śledzenia dla czerpania korzyści z odpowiednich reklam”. 

Takie wypowiedzi mogą wydawać się zabawne albo wręcz bezczelne, biorąc pod uwagę to, na czym swoje imperium zbudowała firma Google. Można jednak traktować je także jako chęć zrobienia dobrej zmiany. Co o tym myślisz?

Źródło: Google Blog, Ars Technica, Yahoo Finance, Interesting Engineering

Czytaj dalej o Google: 

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Abgan
  5
  Może się mylę, ale wg mnie tekst wprowadza w błąd. Google oczywiście będzie śledzić "Cię" tak samo. To reklamodawcy będą mieli bardziej ograniczony dostęp do danych. Nie będą mogli zobaczyć jak aplikacji/witryny używa konkretny użytkownik i skąd na nią trafił, tylko będą widzieli dane dla całych grup.

  To może wpłynąć na Firebase i Adsense i dla uczciwych reklamodawców może być korzystne - nie będą musieli definiować sami grup i agregować danych, tylko dostaną je wstępnie zagregowane przez Google. Czyli łatwiej będzie wejść w temat ludziom, którzy się nim nie zajmowali. Czyli Google chce po prostu poszerzyć sobie bazę płacących klientów. Nie zmienia przy tym modelu biznesowego sobie, tylko nieco zmienia go reklamodawcom.
  • avatar
   desper
   2
   Śledzić cię...
   To chyba nie po polsku.
   • avatar
    ProceSSor
    1
    Ciekawi mnie jak bardzo to wpłynie na personalizację reklam
    • avatar
     .Alx.
     1
     ...A, że każda grupa składa się z jednostek, które trzeba śledzić, by zdefiniować grupę, to...

     ...poza marketingowym bełkotem NIC się nie zmieni.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      adblock i ublock robią tu dobrą robotę. rezygnacja z google chrome to też nie taki zły pomysł :)
      • avatar
       sn00p
       -2
       Google jest właścicielem Androida i może nim manipulować bez końca a my użytkownicy zgadzamy się na to wszystko przy pierwszej konfiguracji bo inaczej się go nie da uruchomić. Użytkownicy iOS też do pewnego stopnia są śledzeni przez google bo wszyscy korzystają z YouTube.
       • avatar
        Dariosex
        -3
        Googl;e nalezy dodatkowo opodatkowac aby pieniadze zasilily wszelkie wydatki na pomoc socjalna!
        Opowiadam sie za panstwem a nawet calym swiatem totalnie opiekunczym gdzie ludzi biedni beda dostawac pomoc w postaci calej palety zasilkow a bogaci beda wysoko opadatkowani i zmuszani do oddawania duzej czesci swoich zyskow na pomoc biednym i odrszuconym przez kapitalizm. Poniewaz w ten sposob doprowadzimy do rownosci placowej bez wzgledu na wyksztalcenie i posiadane umiejetnosci zawodowe. To jedyny sposob na wyeliminowanie nedzy, biedy i wszelkich nierownosci spolecznych a w dalszej perspektywie czasowej do obalenia kapitalizmu i zaprowadzenie nowego ladu socjalnego gdzie wszystko bedzie za darmo dla kazdego.
        • avatar
         loginnmnnnmssnsk
         0
         Jakakolwiek krytyka działań Google, FB czy innej firmy, jest nieuzasadniona dopóki nie wykraczają one poza ramy ustalone z użytkownikiem. Na razie się tak nie dzieje, personalizujemy reklamy za własną zgodą, więc nie widzę problemu!
         • avatar
          BogyOne
          0
          Media bez wyboru?
          • avatar
           dudiwoy
           0
           Czyli teraz prócz indywidualnego śledzenia bedzie cię automatycznie szufladkował do jakieś grupy. Ciekawe czy będzie można mieć wpływ na przydział.
           • avatar
            jowaj42181
            0
            Zacząłem dopiero półtora miesiąca wcześniej i dostałem 2 czek na sumę 2200 $ ... to najlepszy wybór, jakiego dokonałem od dłuższego czasu! „Bardzo wam wdzięczny za danie mi tej niezwykłej szansy na czerpanie korzyści z domu. Te dodatkowe pieniądze zmieniły mnie z wielu punktów widzenia, błogosławcie wasze serce!”.......

            Netprofit10.com