• benchmark.pl
 • Mobile
 • Nie zgadniecie, ilu użytkowników Androida borykało się w zeszłym roku z wirusami
Mobile

Nie zgadniecie, ilu użytkowników Androida borykało się w zeszłym roku z wirusami

przeczytasz w 1 min.

Okazuje się, że nie było ich wcale tak wielu.

Android bezpieczeństwo

Popularność systemu Google Android jest naprawdę duża i chyba mało kto temu zaprzeczy. Co jakiś czas pojawiają się informacje, iż w związku z tym coraz częściej interesują się nim cyberprzestępcy. To również jest prawdą, ale skala zjawiska nie powinna chyba niepokoić.

Takie wnioski wyciągnąć można przynajmniej na podstawie raportu “Android Security State of the Union”, jaki opublikowany został ostatnio przez Google. Dowiadujemy się z niego, iż w roku 2014 z wirusem na swoim urządzeniu z systemem Google Android borykał się niespełna 1% użytkowników.

Wynik wyglądający tym lepiej, że mowa tutaj o przypadkach pobrania zainfekowanych aplikacji nie tylko ze sklepu Google Play, ale i z innych źródeł. Warto też dodać, że zdecydowanie najwięcej wirusów pochodzi z Chin oraz Rosji (tutaj dominuje spyware).

Zastanawiacie się, jak zebrano informacje do omawianego raportu? Z pomocą przyszła tu usługa Verify Apps, którą wprowadził Android 4.2, a która przyjęła się tak dobrze, że już od dłuższego czasu dostępna jest na Androidzie 2.3 i wszystkich nowszych. Wedle Google, dziennie sprawdza ona ponad 200 milionów urządzeń i czuwa nad tym, czy instalowane i działające na smartfonach i tabletach aplikacje nie są szkodliwe.

Google pochwaliło się też, że użytkownicy coraz rzadziej decydują się na aplikacje i gry spoza sklepu Google Play. Pozostaje zatem skutecznie kontrolować to, co się w nim pojawia, a korzystający z systemu Android nie będą mieli się niczym martwić.

Źródło: droid-life, computerworld

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  11
  Zainfekowane to sa konta na FB ktore publikuja falszywe tresci przekierowujace na zawirusowane strony.
  • avatar
   limera1n
   2
   W sondzie przydałaby się odpowiedź "nie wiem"
   • avatar
    Dudzio993
    2
    Nigdy nie miałem problemu z wirusami, korzystałem z WP, androida i teraz z IOS, wiem na jakie strony wchodzę a jeśli czegoś szukam to na zaufanych stronach. Jeśli inwigilacje traktujemy jako wirus to w takim razie miałem problem od zawsze :)
    • avatar
     thoorin
     0
     Raport opublikowany przez Google pokazuje 1%. Wiarygodniej byłoby zlecić wykonanie takiego raportu firmie budowlanej... Może niech dane przedstawi jakaś firma zajmująca się bezpieczeństwem a nie producent systemu.
     • avatar
      Konto usunięte
      -3
      Ja na kazdym urządzeniu z Androidem mam antywirus. Są darmowe wersje i zarazem skuteczne. Nie tak bardzo okrojone jakby mogło się wydawać.
      • avatar
       hex3n
       -6
       Jeśli kogoś korci wchodzić na XXX z telefonu to z pewnością coś "złapie".