Serwery

IBM Nautilus najbardziej energooszczędnym superkomputerem

przeczytasz w 2 min.

Nautilus jest prototypem systemu rozwoju architektur hybrydowego komputera - działa w systemie Linux, jest oparty na QS22 Blade serwery i produkuje ponad 536 Megaflopów (miliony operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) na 1 Watt. Nautilus został umieszczony na 221 miejscu Top500 - światowej listy najbardziej wydajnych superkomputerów.

Maszyna jest skonstruowana w oparciu o procesory IBM PowerXCell8i i pracuje na ponad dwóch standardowych maszynach komputerowych. Główne obszary badań planowanych dla Nautilusa obejmują: komputerowe wizualizacje, diagnostykę obrazową, astrofizykę, bioinformatykę, symulacje przepływu płynów, prognozowanie pogody. Maszyny hybrydowe, zbudowane w oparciu o procesory PowerXCell8i, jak Nautilus są mądrzejsze od zwykłych systemów, ponieważ są one w stanie osiągnąć większą wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.

"Wspólnie z IBM, rozpoczęliśmy w Polsce nowy trend, który nazwałbym zieloną rewolucją w technologii high-end. Wierzymy, że świat powinien być „zielony”. Dlatego, mając to na uwadze, zdecydowaliśmy się budować nasz superkomputer, wybierając technologie, podobne do tych, które zastosowano na świecie w najszybszym superkomputerze Roadrunner" - powiedział Profesor Marek Niezgódka, Dyrektor ICM.

"Według ostatnich raportów, straty energii w konwencjonalnych systemach wahają się między 40 i 70 procent. Średnio na każde 100 jednostek energii, dostarczanych do centrum danych, tylko 3 jednostki są używane do rzeczywistych celów informatycznych. Ponad połowa jest wykorzystywana do chłodzenia serwerów. W IBM wierzymy, że świat powinien być mądrzej zorganizowany. Nautilus, oparty na technologii IBM, sprawia, że superkomputer jest sprytniejszy - tańszy i bardziej ekologiczny" - powiedział Krzysztof Bulaszewski, Dyrektor Systems and Technology Group, IBM Polska.

Jak wynika z raportu Green 500, 20 najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie jest zbudowanych na wysokowydajnej technologii IBM. Lista obejmuje superkomputery z całego świata, które są wykorzystywane do różnych zastosowań, takich jak astronomia, prognozowanie zmian klimatu i badań farmaceutycznych. Maszyny IBM znalazły się na 39 z 50 najważniejszych miejsc na tej liście.

Nie tak dawno ogłoszony najszybszym superkomputerem na świecie, Roadrunner IBM w Los Alamos National Laboratories, znalazł się w rankingu Green500 na pozycji dziewiątej.

"Nowoczesne superkomputery nie mogą dłużej skupiać się jedynie na wydajności" - powiedział David Turek, Wiceprezes IBM odpowiedzialny za technologię deep computing. - "Aby być ekonomicznie opłacalne, systemy te muszą być również najbardziej energooszczędne. IBM ma bogatą historię innowacji, która pozwoliła istotnie podnieść wydajność energetyczną mikroprocesorów. Mamy także ogromne doświadczenie w rozwoju technologii chłodzących Cool Blue, będących częścią światowego projektu IBM Big Green. Przeznaczone są one dla centrów danych i pozwalają jednocześnie zmniejszyć koszty i zużycie energii."

Średnia wydajność energetyczna wszystkich systemów IBM uwzględnionych w raporcie Green500 wynosi 135,58 Megaflopów na 1 wat – i jest znacznie wyższa niż średnia 76,34 Megaflopów na 1 wat dla systemów innych producentów. Lista Green 500 jest publikowana przez Green500.org. Ranking najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie tworzony jest równolegle z listą najbardziej wydajnych superkomputerów na świecie Top500.

Nautilus zbudowany jest z:

 • 112 klastrów IBM BladeCenter QS22c. Każdy klaster QS22 blade zawiera:
 • 2 procesory PowerXCell8i  osiągające więcej niż  200 GFlops teoretycznej szczytowej wydajności w podwójnej precyzji
 • 8GB RAM
 • 2-portowe karty sieciowe DDR Infiniband
 • Wielofunkcyjny przełączik Voltaire Grid Director ISR 2012 o 120 portach zapewniający w pełni nie blokującą się komunikację.

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  erte0
  0
  Dzban - mógłbyś podać źródło, bo pewne sformułowania wydają mi się bez sensu np. "pracuje na PONAD dwóch standardowych maszynach komputerowych" i chętnie przeczytałbym to w oryginale:)
  • avatar
   Dzban
   0
   Proszę http://www.ibm.com/news/pl/pl/2008/11/21/b608208h25996y32.html
   Widzę e zdjęcie się nie wgrało. Oglądałem [email protected] na TVN Biznes i tam go pokazywali. Chyba nie było nigdzie newsa o tym to postanowiłem napisać. To jest mój pierwszy news więc dopiero się uczę. A ten tekst na dole to osobiście tłumaczyłem ;p
   • avatar
    Dzban
    0
    A te ponad dwa standardowe maszyny to oznacza dwie szafy serwerowe.
    W oryginalnym tekście polskim jest to sformułowanie. Na razie go testują i będą rozwijać oprogramowanie.