• benchmark.pl
 • Gry
 • Horror w sklepie meblowym nie spodobał się sieci IKEA, prawnicy reagują
Gry

Horror w sklepie meblowym nie spodobał się sieci IKEA, prawnicy reagują

przeczytasz w 2 min.

IKEA poprosiła twórcę gry The Store Is Closed o wprowadzenie zmian. Zdaniem przedstawicieli popularnej sieci w aktualnym kształcie zbyt mocno przypomina ich markę i narusza znaki towarowe.

The Store is Closed zbyt mocno przypomina sklep IKEA?

The Store is Closed to survival horror, w którym zadaniem graczy będzie, jak przystało na ten gatunek, przetrwanie. Akcja ma rozgrywać się w zamkniętym sklepie meblowym, gdzie nocą polowanie rozpoczną zmutowani pracownicy. I co do tego IKEA nie ma zastrzeżeń, ale do pewnych elementów wizualnych już tak.

Prawnicy reprezentujący znaną sieć wysłali do twórcy wiadomość z prośbą o ich usunięcie. Wskazują przy tym na konkretną listę i twierdzą, że korekty będą „łatwe” do wprowadzenia, a dzięki nim gra przestanie być odbierana jako ta, którą osadzono w jednym ze sklepów IKEA. I chociaż mowa o prośbie, to nie ma ona szczególnie miłego wydźwięku. Brak reakcji i stosownej zmiany problematycznych elementów może poskutkować „problemami”. Zapewne pozwem (chociaż tego wprost nie powiedziano).

„Twoja gra wykorzystuje niebiesko-żółty znak ze skandynawską nazwą, niebieski budynek przypominający pudełko, żółte koszulki w paski identyczne z tymi, jakie noszą pracownicy IKEA, szarą ścieżkę na podłodze, meble wyglądające jak meble IKEA oraz oznakowanie produktu, które wygląda jak oznakowanie stosowane przez IKEA. Wszystko to od razu sugeruje, że gra toczy się w sklepie IKEA.”

Zobacz zwiastun gry The Store is Closed

Gra została ciepło przyjęta na Kickstarter

Kilka kwestii jest tutaj ciekawych. Gra The Store is Closed nie miała jeszcze premiery, szersze grono usłyszało o niej dzięki kampanii na platformie Kickstarter, która zakończyła się sporym sukcesem niezależnego twórcy. Ten nie zgadza się ze stawianymi zarzutami.

Prawnicy natomiast, poza wyżej wymienionymi elementami, powołują się też na „liczne komentarze” osób, a nawet publikacje na portalach branżowych, które od razu skojarzyły The Store is Closed ze sklepami IKEA. Stwierdzenie o możliwości „łatwego” skorygowania wszystkiego jest natomiast nieco groteskowe i z tym twórca gry też polemizuje. Mimo tego ogłosił, że nie zamierza ryzykować pozwu i rozpoczął prace nad przerobieniem problematycznych elementów. Być może wyjdzie z całej sytuacji zwycięsko, bo The Store is Closed ma właśnie kampanię reklamową, na jaką też (podobnie jak na batalię sądową) nie byłoby go stać.

Redakcja Kotaku wystosowała prośbę do dwóch oddziałów sieci IKEA z prośbą o komentarz, ale póki co pozostały bez odpowiedzi. The Store is Closed ma pojawić się na PC oraz konsolach Xbox Series X, Xbox Series S i PlayStation 5.

Źródło: kickstarter, kotaku

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jerv3700X
  5
  Oczy bolą jak się na to patrzy i uszy kłują jak się słyszy, że ktoś przelał na ten „ambitny” projekt chociaż złotówkę…
  • avatar
   szlagmnietrafi
   3
   "Twoja gra". Nie wiedziałem, że dzisiaj prawnicy piszą do ludzi jak do kumpli.
   • avatar
    maluszek88
    1
    A akurat ja dodałem na steam bo ma coopa. Żal. Mam nadzieję że usuna
    • avatar
     Kasuja Wpisy Automatem
     1
     ikea to banda smutasów. to co inni w podobnej cenie robią z deski, oni robią z wiórów. ci co robią z wiórów 12mm, to w ikea jest 8mm. tam gdzie są elementy metalowe, to w ikea plastik. jednorazowy świat ikea :( mnie do tego sklepu jest w stanie zaciągnąć tylko żona, a jak cokolwiek kupuję to z ogromną widoczną dla świata niechęcią.
     • avatar
      Lexus404
      0
      test
      • avatar
       iSkuLL
       0
       No ciekawe, ale gra wydaje się być całkiem zabawna.