Pierwsze układy 14 nm Intela w 2013 roku

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
59 komentarzy Dyskutuj z nami

Konkurencja nie stoi w miejscu

Intel 14 nm proces technologiczny produkcja układów plany slajd 

W kwietniu zadebiutowały procesory Intel Ivy Bridge, a więc pierwsze układy produkowane w 22-nanometrowym procesie technologicznym. Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel, poinformował, że koncern przygotowuje się już do produkcji w procesie 14 nm na waflach krzemowych o średnicy 18 cali.

Pod koniec przyszłego roku fabryki D1X Fab w Oregonie, Fab 42 w Arizonie oraz Fab 24 w Irlandii mają rozpocząć produkcję pierwszych konstrukcji w nowym procesie technologicznym – będą to proste układy SoC (System-on-a-chip) P1272 i CPU P1273. Na 2015 rok i kolejne lata planowane jest przejście na 10 nm, 7 nm i w końcu 5 nm.

Rattner zapowiedział, że prawo Moore'a (zakładające podwajanie liczby tranzystorów w mikroprocesorach co 24 miesiące) obowiązywać będzie przez kolejne dziesięć lat.

Warto również wspomnieć, iż koncerny Samsung i TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company's) mają przejść na produkcję w 20 nm w przyszłym roku. Pierwszy z nich pracuje już jednak nad wdrożeniem 14-nanometrowego procesu technologicznego.

Intel 14 nm proces technologiczny produkcja układów fabryki Fab plany slajd

Źródło: DigiTimes, Sweclockers

Strefa Windows 8

Komentarze

59
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Minimal
  Niech robią jak najszybciej :) czas wymienić staruszka i5 750 ;)
  8
 • avatar
  Konto usunięte
  Czy niższy nanometrowy proces technologiczny skutkuje niższym tdp czy to nie ma nic do rzeczy a te numerki to bajer?
  4
 • avatar
  mgkiler
  20nm, a średnica atomu krzemu to 0,234nm.
  Czyli 20nm ma grubość 85 atomów krzemu.

  To już mogli by nie podawać w nanometrach a w atomach :)

  Ciekawe przy ilu atomach nie będzie dało się już fizycznie zbudować półprzewodnika.
  3
 • avatar
  renholder1987
  Głupota wydawać co roku serie procesorów o max 5% wydajniejszą,droższą o ok 100zł+ Takie zapychanie rynku na siłe.Już od paru lat mamy przesyt intela i leży tego wszędzie pełno.Są tacy co kupują bo ich stać i bo wyszło nowe to pewnie lepsze a tu taki samobój... Instrukcje te same integra niby lepsza a i tak marnie sobie radzi,procek w niższym procesie technologicznym a tu tdp na takim samym poziomie taktowanie może o 200mhz większe i nazwa zmieniona.Niby nowy procek... Ehh,że też ludzie daja się tak nabijać w butelke...
 • avatar
  Friss
  Ja liczę na to że firma potraktuje ludzi poważnie i ten 14nm proces i nowa technologia wprowadzi spory skok. Bo jeśli to zapychacz z 2-5% wzrostem to ja dziękuję.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  dziwne wszedzie mowi sie o "kryzysie" a firma intel zaklada plan na kolejne 10 lat. Ciekaw jestem kogo za niedlugo bedzie stac na ich produkty jak firmy zwlaszcza polskie oszczedzaja na pracownikach.
  -10
 • avatar
  Konto usunięte
  Podwajanie tranzystorow co 24 miesiace tak jasne tyle ze coraz wiecej tych tranzystorow jest calkowicie zbednych bo marketingowcy doliczaja tez zintegrowane uklady graficzne malo kiedy wykozystywane.
  -12
 • avatar
  blade1010
  Ludzie koniec świata a oni budują fabryki!
  -15
 • avatar
  manioor
  akurat w 2013 bede wymieniać laptopa :) mam nadzieję że już na kolejną generację :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Ciekawe na jakim procesie technologicznym skończy się era krzemu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Moje 3820 i tak pewnie wystarczy na 3-4 lata.
 • avatar
  Marcinpl25
  Ja dalej jadę na wersjach core 2 (60-90nm?) i na razie do codziennej pracy tudzież grania w jakieś starsze gierki (9500gt) starcza.