Procesory

Intel odświeży trzy najwydajniejsze procesory Ivy Bridge dla laptopów

przeczytasz w 3 min.

Premiera pod koniec września

Intel ma w planach trzy nowe procesory Ivy Bridge dla laptopów, które zastąpią obecne modele z najwyższej półki – Core i7 3920XM, 3820QM i 3720QM.

Pod koniec kwietnia nastąpiła premiera procesorów Intel Ivy Bridge – zarówno w wersji dla komputerów stacjonarnych, a także laptopów. Jeżeli chodzi o te drugie modele, to pośród nich nie brakuje naprawdę wydajnych układów dla najbardziej wymagających klientów.

Okazuje się, że już 30 września zastąpią je jeszcze wydajniejsze modele z zegarem wyższym o 100 MHz. Wcześniej informacje o nich pojawiły się na jednym ze slajdów z planami wydawniczymi producenta, natomiast teraz ich pełna specyfikacja została odnaleziona w instrukcji laptopa EUROCOM P370EM Scorpius.

Intel Core i7 Extreme Edition procesor logo

Topowy Intel Core i7 3940XM Extreme Edition zostanie wyposażony w 4 rdzenie/8-wątków o taktowaniu 3 GHz oraz 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Dodatkowo oferować on będzie odblokowany mnożnik, który znacznie ułatwi jego podkręcanie. Współczynnik TDP układu wyniesie 55 W.
 

ModelRdzenie/wątkiTaktowaniePamięć L3Układ graficznyTDP
Core i7 3940XM4/83 GHz8 MBHD 400055 W
Core i7 3840QM4/82,8 GHz8 MBHD 400045 W
Core i7 3740QM4/82,7 GHz6 MBHD 400045 W

Trochę słabszy Intel Core i7 3840QM także oferować będzie 4 rdzenie/8 wątków i 8 MB pamięci podręcznej L3. Mnożnik w procesorze zostanie zablokowany, a jego taktowanie wyniesie już 2,8 GHz – w efekcie jego TDP osiągnie 45 W.

Intel Core i7 procesor logo

Najsłabszy z całej trójki nosi oznaczenie Intel Core i7 3740QM. Model ten zostanie wyposażony w 4 rdzenie/8 wątków o zegarze 2,7 GHz oraz 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jeżeli natomiast chodzi o współczynnik TDP, to sięgnie on 45 W.
 

Więcej o procesorach Intel:

Źródło: CPU-World

Komentarze

55
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Trochę wybrakowany ten news, bo nie ma ani słowa o trybach turbo. i7 3820QM ma 2,7GHz, 4c 3,5GHz, 2c 3,6GHz i 1c 3,7GHz. W sumie to bardziej istotna informacja niz niminalny zegar.
  • avatar
   bryszka
   1
   AMD dla bidul
   • avatar
    naqerpl
    0
    Strasznie przykre jest takie odświeżanie cpu. 100mhz i co cena wyższa? kurde żeby te 100mhz jeszcze dawało sporo a to tylko o kant dupy jednym słowem. To jak z 2700k. Trzeba być posranym by dawać więcej i to sporo więcej bo 2700 kiedy składałem kompa kosztowało 100zł zięcej niż 2600 ( 100zł więcej za cpu gdzie podkręcić można spokojnie powyżej 4ghz). Taaaak wiem, że na nootebookach rzadko kiedy można podkręcać procek, ale nadal to 100mhz a cpu laptopowe tanie nie jest. Ehhh żeby jeszcze nie mieli co rodzinom bo gęby włożyć, ale tak :
    • avatar
     ADiS_
     0
     Odblokowany mnożnik w procesorze mobilnym = już widze dzieciaki modujące swoje chłodzenie w laptopie :D
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      Czemu wstawiona tu nalepka z "Nehalemowych" Core i7?

      Tyle problemów mieli z 22nm, a już "fabrycznie podkręcają" procesory. Widać że Ivy Bridge to bardzo udane procesory pomimo obiegowych opinii.

      Te procesory laptopowe nawet w programach są lepsze od stacjonarnych bulldozerów. Niestety, ale totalny brak konkurencji w segmencie mobilnych, wydajnych procesorów spowoduję że ceny tych układów będą dosyć wysokie, ale mimo to rozsądne. Zresztą, totalny brak konkurencji to mamy także w procesorach do komputerów stacjonarnych, zwłaszcza w segmencie wysoko wydajnym. Ale pocieszeniem jest fakt że procesory i tak będą opłacalne z powodu ogromnej wydajności. Porównajcie wydajność tych procesorów Core i7 do "najwydajniejszym" A10 Trinity. To byłby po prostu pogrom. Tak więc patrząc na wydajność, mobilne Core i7 Ivy Bridge pomimo ceny są bardzo atrakcyjną i opłacalną ofertą. Ciekawe kiedy wreszcie AMD będzie miało w ofercie odpowiednika Core i7 Ivy Bridge?
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       TDP 55W to już trochę przesada. Mogli by sobie ten segment darować.
       Laptopy ultra i standard to 17W - 35W. Wydajne 45W. Dalej to już przesada.
       • avatar
        wdowa94
        -2
        A ja nadal nie rozumiem polityki Intela, który daje nam procesory w mocno wyżyłowanych cenach, dzięki którym AMD jest lepszą ofertą dla zwykłego klienta
        • avatar
         Konto usunięte
         -6
         A to ktoś inny może tworzyć procesory Ivy Bridge? -___-
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Core i7 3840QM w zupełności by mi starczył... :-)