Procesory

Podkręcili Core i9-11900K na ciekłym helu (-220° C) - jakie taktowanie udało się uzyskać?

przeczytasz w 1 min.

Do ilu da się podkręcić procesor Intel Core i9-11900K? Okazuje się, że przy wykorzystaniu niekonwencjonalnych metod chłodzenia można uzyskać bardzo wysokie taktowania.

Core i9-11900K to najwydajniejszy procesor z nowej generacji intel Rocket Lake. Jednostka w domowych warunkach nie oferuje zbyt wysokiego potencjału na podkręcanie (nam udało się uzyskać 5,1 GHz), ale profesjonalni overclockerzy potrafią wycisnąć ze sprzętu naprawdę imponujące wyniki. Potwierdził to zespół współpracujący z firmą ASUS Republic of Gamers.

Ekstremalne podkręcanie Intel Core i9-11900K na ciekłym helu

Próby bicia rekordu podkręcania Core i9-11900K podjęli się overclockerzy Sam, Shamino, Safedisk, Elmor i Massman. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie wykorzystane chłodzenie – entuzjaści wykorzystali do tego celu ciekły hel (procesor zmrożono do temperatury -220 stopni Celsjusza, co pozwoliło zaaplikować dużo wyższe napięcie zasilające).

Intel Core i9-11900K - ekstremalne podkręcanie

Po długich godzinach boju udało się zwiększyć taktowanie procesora z domyślnych 5300 MHz do 7307 MHz. Warto podkreślić, że wynik został ustanowiony przy wszystkich aktywnych rdzeniach i wątkach (co prawda nieco lepszy rezultat udało się uzyskać overclockerom współpracującym z firmą Gigabyte, ale tylko przy aktywnych 3 rdzeniach/3 wątkach).

Poniżej możecie zobaczyć nagranie z bicia rekordu taktowania (do obsługi całej aparatury wymagane jest kilka osób).

Uzyskany wynik należy traktować jako ciekawostkę (nie jest możliwy do uzyskania w domowych warunkach, a na dodatek nie był w jakikolwiek sposób stabilny). Mimo wszystko rezultat robi wrażenie - to pokaz możliwości ekstremalnych overclockerów (i odpowiedniej selekcji procesorów :-) ).

Źródło: HWBot, YouTube @ ElmorLabs

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  18
  kręcenie dla niestabilnego kręcenia nie ma sensu. taki wynik się nie liczy. pokazówka, nic więcej.
  • avatar
   Cinas
   7
   Czy to zadziała u mnie w obudowie ? Nie sądzę... To nie news to tylko daleko idąca ciekawostka nic nie wnosząca do normalnego użytkowania nic a nic...
   Nie ma już o czym pisać ?
   • avatar
    xbk123
    3
    Kręcenia dla niestabilnego wyniku ma jak najbardziej sens. To "sport" ekstremalny, a nie domowe użytkowanie. Masz tylko pokazać, że taki a taki wynik udało się uzyskać. Jak to nie ma sensu, to skok ze stratosfery i reszta sportów ekstremalnych też nie ma sensu.
    • avatar
     BariGT
     3
     Ważna uwaga: w pokoju gdzie pracujecie z cekłymi gazami (azot, hel ) pamietajcie o dobrej wentylacji bo te substancje zwiekszaja objętość ok 1000X powracając do stanu gazowego wypierając tlen z atmosfery. Normalnie tlenu jest 21%, 15% odczujecie, poniżej 12% tracisz przyomność.
     • avatar
      que_pasa
      3
      Łał. Mamy rok 2021 a do OC o 40% potrzeba ciekłego helu.... Jak to ma się do starego celerona 300A który od ręki o 50% szedł w górę. Gdzie ten postęp? A teraz gimnazjum może mnie minusowac.
      • avatar
       Batyra
       2
       A co się potem z tymi procesorami dzieje? One wogole działają jeszcze? Czy są ok i oni np. szwagrom i siostrzeńcom je oddają?
       • avatar
        Damian_jo
        -1
        Nie wiem czemu bijecie pianę o newsa - dla mnie fajna ciekawostka, wiadomo ze nie będe na tym procesorze grać w CP2077 przy takich ustawieniach ale widac chociaz w jakim kierunku idzie sprzęt i gdzie kończą się dla każdego z nich granice możliwości.
        Inna sprawa że odkąd pamiętam Benchmark czy świętej pamięci PCLab wrzucał takie newsy - a już 27 lat mam na karku.
        • avatar
         szmariosz
         0
         Procesory sprzedawane jako K z odblokowanym mnożnikiem, a ciężko wyciągnąć nawet deklarowane przez producenta taktowania. Gdzie takiemu w podkręcaniu do legendarnego 2600K