Procesory

Wykryto lukę bezpieczeństwa w procesorach Ryzen 5000

przeczytasz w 1 min.

Procesory AMD Ryzen 5000 spotkały się z pozytywnym odbiorem recenzentów, a przy okazji mocno namieszały na rynku komputerów do gier. Okazuje się, że nowa generacja układów wcale nie jest wolna od wad – odkryto tutaj lukę bezpieczeństwa.

Układy Ryzen 5000 korzystają z nowej architektury Zen 3, która podnosi poprzeczkę w kwestii wydajności, a przy okazji poprawia bezpieczeństwo jednostek. Wygląda jednak na to, że inżynierom nie udało się ustrzec przez wszystkimi niebezpieczeństwami.

Luka bezpieczeństwa w procesorach Ryzen 5000

Nowa generacja procesorów zawiera szereg mechanizmów, które mają na celu poprawę wydajności obliczeń. Jedną z nich jest technika Predictive Store Forwarding (PSF), która odpowiada za predykcję wyniku obciążenia i wykonywaniu dalszych instrukcji na tym założeniu. Można zatem powiedzieć, że mamy do czynienia z ulepszoną funkcją Store to Load Forwarding (STLF).

Ostatnio producent odkrył, że funkcja zawiera lukę bezpieczeństwa, którą może doprowadzić do niepoprawnej predykcji, co w teorii można wykorzystać do przeprowadzenia ataku. AMD podkreśla jednak, że ryzyko ataku wykorzystującego funkcje PSF jest prawdopodobnie niskie. Szczegóły znajdziecie w tym dokumencie.

AMD Predictive Store Forwarding - wpływ na wydajność

Warto dodać, że producent przygotował już odpowiednie poprawki bezpieczeństwa dla jądra Linuxa, które pozwolą włączać lub wyłączać funkcje spekulacyjne. Serwis Phoronix przeprowadził testy, które sprawdzają wpływ poprawki PSF na wydajność komputera w różnych zastosowaniach – różnica w zasadzie jest na granicy błędu pomiarowego.

Źródło: ExtremeTech, AMD, Phoronix

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  oldguy
  9
  Po kiego grzyba implementuje się takie "dodatki", które pewnie kosztowały kupę kasy w projekcie, zajmują miejsce na chipie i dają oszałamiające wyniki typu "różnica w zasadzie jest na granicy błędu pomiarowego"?
  • avatar
   kazitut
   2
   Porobiło się. kanał sueski na 6 dni wyleciał z obiegu.
   Ceny akurat pirometru poszalały.
   Upilnuj tu miliarda tranzystorów.
   Choć spora część to cache.
   No cóż AMD to nie małe niewiniątko. (teraz)
   Ale widać ze dbają o wizerunek, i już łatka, nie jak u Intel za 3-4 lata. (może)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    no i kolejny PLUS dla AMD, bo:
    - lukę wykrył producent
    - mają już fixa który po prostu wyłącza daną funkcję
    - wyłączenie powoduje pomijalny ubytek wydajności
    - luka tak naprawdę jest mało znacząca, mało szkodliwa. dużo bardziej szkodliwe spectre nadal jest w intelu, a jak widać wykorzystanie luki jest śladowe

    minus dla AMD taki, po co to w ogóle wprowadzali skoro mała przyśpiecha? no cóż. jak projektowali, to pewnie zakładali że przyśpiecha będzie większa. w końcu walka z intelem trwa w najlepsze. więc albo w zen4 ulepszą tę funkcję aby coś dawała, albo się tego pozbędą np. w zen4 zmniejszając liczbę tranzystorów lub przeznaczając je do czegoś pożyteczniejszego.

    sumarycznie ogromny plus dla AMD, który całościowo wyciska większą wydajność z rdzenia przy niższym zegarku. a intel nadal idzie siłowo, bo ich wydajność bierze się z kręcenia rdzeni do 5.1GHz , kosztem zrobienia z procesora piekarnika.
    • avatar
     Marucins
     2
     A teraz ta sama luka na nowych CPU od Intela :)
     phoronix.com/scan.php?page=article&item=spectre-rocket-lake&num=1
     • avatar
      Dariosex
      -17
      Po co na na linuxa który ma mniej niż 1% udziału w rynku! Dawać te poprawkę na Windows patałachy z AMD!
      • avatar
       marcooprodigy
       -19
       Jak Intel miał wykrytą lukę Spectre to huczało na forum i suchej nitki nikt nie zostawił. Czekam na fanboyów AMD, gdzie jesteście? Ryzeny są takie doskonałe? Nie sądze.
       • avatar
        Ahura
        0
        no i fajnie