SSD

Intel Optane wchodzi na rynek konsumencki - nośniki Optane SSD 900p

przeczytasz w 2 min.

Nośniki Optane SSD 900p to propozycja dla wymagających klientów, gdzie szybszy nośnik może przełożyć się na krótszy czas wykonywania zadań.

Jakiś czas temu Intel zaprezentował nośnik Optane SSD DC P4800X, a więc pierwszą konstrukcję korzystającą z technologii Optane – oferującą świetne osiągi i wysoką wytrzymałość, ale przeznaczoną głównie na rynek profesjonalny. Nie oznacza to jednak, że nowa technologia nie sprawdzi się w zastosowaniach konsumenckich i półprofesjonalnych. Poznajcie nośniki Optane SSD 900p.

Nośniki Optane SSD 900p występują w dwóch wersjach: jako 2,5-calowy nośnik pod U.2 32 Gb/s (280 GB) oraz jako karta rozszerzeń AiC (280 i 480 GB). W obydwóch przypadkach producent zastosował konstrukcję opartą o autorski kontroler i pamięć 3D XPoint, a do komunikacji z komputerem wykorzystano interfejs PCI-Express 3.0 x4 z obsługą protokołu NVMe.

Intel Optane SSD 900p

Na jaką wydajność możemy liczyć? Transfery sekwencyjne sięgają 2500 MB/s przy odczycie i 2000 MB/s przy zapisie danych, natomiast liczba operacji wejścia/wyjścia dochodzi do 550 000 IOPS przy odczycie i 500 000 IOPS przy zapisie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych pamięci możemy również liczyć na krótki czas dostępu – ten wynosi poniżej 10 μs dla odczytu i zapisu.

Intel Optane SSD 900p

Producent chwali się, że nośnik pozwala znacznie przyspieszyć renderowanie – dzięki lepszemu wykorzystania zasobów czas ten może skrócić się nawet 2,7-krotnie (w przypadku sceny Houdini skrócił się z 17,4 do 6,3 godziny, więc różnica jest jak najbardziej odczuwalna).

Intel Optane SSD 900p

Nie bez znaczenia jest też wydajność w profesjonalnych zastosowaniach typowych dla stacji roboczych – tutaj osiągi mogą być nawet 4-krotnie wyższe.

Specyfikacja nośników Intel Optane SSD 900p:

 • pojemność: 280 GB, 480 GB
 • typ: AiC (HHHL), 2,5 cala (15 mm)
 • interfejs: PCI-Express 3.0 x4 (NVMe)
 • wydajność - transfery: 2500/2000 MB/s
 • wydajność - operacje losowe: 550 000/500 000 IOPS
 • wydajność - czas dostępu: < 10 μs
 • TBW: 5110 TB (280 GB), 8760 TB (480 GB)

Niestety, modele Optane SSD 900p nie należą do najtańszych konstrukcji – wersja o pojemności 280 GB została wyceniona na 389 dolarów, natomiast o pojemności 480 GB już na 599 dolarów. Producent udziela na nośniki 5-letniej gwarancji (co prawda ograniczono ją współczynnikiem TBW, ale wartość ta jest wręcz astronomicznie wysoka).

Źródło: Intel

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  2
  Wreszcie nośniki 2.5" pod U.2, wydajność też całkiem całkiem, choć cena przypomina ceny SSD 7 lat temu...
  • avatar
   r_e_s_e_t
   1
   Ten "test" renderowania w Houdini chyba robili na kompie z 4GB RAM i sceną na 32GB, a ten komp, co mielił 16h, miał HDD. Normalnie na renderowanie grafiki 3d podsystem pamięci masowej praktycznie nie ma wpływu poza czasem przygowania sceny, który nawet w przypadku statycznej klatki jest poniżej 1%.
   • avatar
    htm72
    -1
    Rozszerzenia konfiguracji cpu PCI ?
    Pomyślcie D
    • avatar
     Gatts-25
     -2
     Biorąc pod uwagę cenę do wydajności i pojemności oraz braku wsparcia dla platformy AMD sukcesu tutaj nie będzie na miarę lat 2012-2016.
     Za późno NIEBIESCY to wprowadzają bo mimo ,że polityki wsparcia ich produktu nie zmieniają tak SAMSUNG im wiele z głowy nie długo wybije patrząc na czas dostępu i szybkość obsługi małych plików.
     Fajnie się patrzy na TBW bo te liczby robią wrażenie.

     PS: Dziwię się tylko INTELOWI czemu nie daje 10letniej gwarancji na te produkty tak jak robi to SAMSUNG dla PREMIUM czyżby z tym TBW był jakiś problem?.
     Teraz powiedzcie mi po co temu dyskowi OPTANE wsparcie dla PCI EX 4.0 jeżeli brakuje mu sporo jeszcze do wykorzystania wersji 3.0 ? Takie czasy cyferki robią swoje.
     • avatar
      bartoliniog
      -2
      17h renderowanie 7s sceny??? wtf?
      • avatar
       Console Gaming King
       -3
       A pojemności od lat niezmienne.
       • avatar
        Radmen
        -4
        ,,wydajność - tranfery: 2500/2000 MB/s'' do poprawy, literówka.

        Cóż do dziś nie wyszedł szybszy dysk SSD od mojego Samsunga 960 Pro ;), coś z tym rynkiem średnio.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Nie wiem o jakim braku wsparcia dla platformy AMD mówisz? dysk nie będzie robił jako sprzętowy cache dla HDD, oraz jako przedłużenie ramu. jednak nadal jest to bardzo szybki dysk.

         Trochę mnie zmartwiło TBW, ale przy 5 letniej gwarancji, wartość jest faktycznie ogromna, i pewnie chodziło o to aby dysku nie zajeżdżać przed końcem gwarancji by wymienić go sobie na nowy.

         Jeśli chodzi o cenę do wydajności, to szybkość przesyłu faktycznie jest zbliżona dla tego optane do SSD. jednak przegapiłeś inny ogromnie ważny parametr, a właściwie dwa:
         1. dla optane masz o wiele mniejsze opóźnienie dla dowolnych danych, a nie dla tych które siedzą w cache dysku
         2. pamięć jest wielokrotnie trwalsza od ssd, czyli nadaje się na swap.

         twój argument, że niebiescy za późno wprowadzili tę pamięć do sprzedaży. jesteś w ogromnym błędzie, to jest jedyny producent pamięci opartej na memrystorach na rynku. ich jedyny konkurent czyli IBM, ciągle nie wyszedł z labu. a że to jest drogie, tak, jest drogie bo produkcja póki co jest droga, i w tym głowa intela aby ten koszt zbić.

         inna rzecz, w 3D NAND można sobie warstwy mnożyć i mnożyć, tyle że powyżej ok. 30 warstw, zagęszczenie bitów z powierzchni już się w zasadzie nie zwiększa. za to w optane, kolejna warstwa, to kolejna pojemność identyczna jak w warstwie pierwszej. teraz to jeszcze nie ma takiego znaczenia, ale dla SSD będzie coraz gorzej, zwłaszcza w badziewnych TLC na 14nm które wytrzymują 800-1000 zapisów na komórkę, a potem ulegają zniszczeniu. Ale cię "pocieszę", producenci już mają w labach QLC, jeszcze gorze, jeszcze mniej trwałe.

         Na koniec, ja tu nie bronię intela, bronię technologii którą wytworzyli, która teraz jest droga, ale jest przyszłością pamięci. w planie jest też moduł Optane jako kość do slotu RAM, i w takim układzie optane jest naprawdę szybkie, i ma szansę wyprzeć RAM a właściwie DRAM oferując niewiele mniejsze szybkości, oraz znacznie większe pojemności. Póki co takie rozwiązanie zostało jedynie zademonstrowane na prototypie, ale oczywiście są z tym problemy techniczne, więc to nie jest dostępne ..... jeszcze.

         Jest też drugi powód dlaczego optane są drogie. Intel też produkuje SSD, i dopóki będą one ekonomiczne w produkcji, to Intel sobie nie będzie robił wewnętrznej konkurencji.

         Ja za to chciałbym zobaczyć dysk hybrydowy z SSD jako cache i Flash jako część główna. Jednak wymaga to bardzo szybkic