SSD

Intel prezentuje pierwszy nośnik korzystający z technologii Optane

przeczytasz w 1 min.

Optane SSD DC P4800X to konstrukcja zaprojektowana typowo z myślą o profesjonalnych zastosowaniach.

Intel oficjalnie wprowadził do oferty pierwszy nośnik wykorzystujący technologię Optane – łączy ona najważniejsze cechy nośnika i pamięci operacyjnej. Optane SSD DC P4800X sprawdzi się w centrach danych, gdzie pozwoli uzyskać bardzo dobrą wydajność, wysoką żywotność i niższe koszta działania serwera.

Optane SSD DC P4800X początkowo będzie dostępny tylko w wersji o pojemności 375 GB, ale producent planuje później wydać modele o pojemności 750 GB i 1,5 TB (w postaci karty rozszerzeń AIC oraz dysku U.2). Na pokładzie znalazł się autorski kontroler oraz pamięć 3D XPoint, a całość komunikuje się za pomocą interfejsu PCI-Express 3.0 x4 i protokołu NVM-Express.

Intel Optane SSD DC P4800X

Producent chwali się, że Optane SSD DC P4800X zapewnia nawet 550 000 IOPS przy odczycie i 500 000 IOPS przy zapisie próbki 4K, a typowe opóźnienie dla zapisu/odczytu wynosi mniej niż 10 μs – wskaźnik QoS (Quality of Service) nie przekracza 150/200 μs przez 99,999% czasu działania nośnika (dla głębokości kolejki 16). Wychodzi więc na to, że nowa konstrukcja zapewnia dużo lepsze parametry względem profesjonalnych nośników bazujących na tradycyjnych pamięciach NAND.

Intel Optane SSD DC P4800X

To jednak nie koniec rewelacji, bo Optane SSD DC P4800X charakteryzuje się też bardzo wysoką wytrzymałością. Współczynnik TBW oszacowano na 12,3 PB, co pozwala na codzienne zapisywanie 30-krotności pojemności nośnika. Do tej pory takie parametry były nieosiągalne dla dysków korzystających z pamięci MLC NAND.

Intel Optane SSD DC P4800X

Pierwsze wersje nośnika Optane SSD DC P4800X będą dostępne w drugim kwartale, natomiast pojemniejsze wersje pojawią się w drugiej połowie tego roku.

Źródło: Intel

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  supervisor
  1
  Trzeba troszkę ostudzić zapały, ale wg. informacji dotychczas, optane jest trudniejszy w produkcji niż kości pamięci SSD. Biorąc pod uwagę że jest szybszy i trwalszy od SSD, oraz eksluzywność Intela... a także cenę SSD do którego jest porównywany ten dysk...

  Intel DC P3700 - 900zł za 100GB...

  Podejrzewam że optane będzie kosztować ok. 4500-5500zł za 100GB.

  To dobrze że technologia idzie do przodu, ale nie pokładałbym wielkich nadziei w tym, bo to jest coś co w ciągu kolejnych 5 latach będzie eksluzywne dla korporacji ze względu na ceny. Sprawa wyglądała by inaczej gdyby Intel "otworzył" tą technologię... ale Intel to nie AMD, i nie można chyba na to liczyć (Intel kocha swoją eksluzywność i ma nakłady na utrzymanie jej (vide thunderbolt)). W międzyczasie, wszystko może się zdarzyć na rynku nośników danych, np. opracowanie nowych rodzajów kości pamięci trwałej.
  • avatar
   puchatek2
   0
   na mobo zaczęli montować dłuższe m.2 że niby pod optane a tutaj intel mówi że będzie tulko u.2 i pcie. Ciekawe co pod tym radiatorem się kryje? m.2?
   Poczekajmy aż ten sprzęt trafi do testów bo na razie to są slajdy:) i kto tu teraz kogo naśladuje:)

   Cena na pewno będzie zaporowa i mało kto co kupił nowe płyty pod kaby będzie z tego korzystał. Czy będzie go na to stać, jak optane 375GB będzie w tej cenie co płyta, proc, ram i gpu razem wziętę.
   • avatar
    rob 25
    -1
    Ciekaw jestem kiedy ,jakie i za ile będą Chińskie/Koreańskie odpowiedniki ?
    • avatar
     mjwhite
     -5
     czekamy na odpowiedź AMD ;)