Sieci

Nowa wersja interfejsu Intel Thunderbolt Falcon Ridge o przepustowości 20 Gb/s

przeczytasz w 1 min.

Interfejs Thunderbolt Falcon Ridge zapewni przepustowość 20 Gb/s i pozwoli na przesyłanie oraz odtwarzanie materiałów wideo w rozdzielczości 4K

Intel Thunderbolt 20 Gb/s Falcon Ridge prezentacja NABShow 2013

Obecna wersja interfejsu Thunderbolt oferuje przepustowość na poziomie 10 Gb/s (w obydwóch kierunkach), natomiast w teorii możliwe jest osiągnięcie nawet 100 Gb/s (przy zastosowaniu połączeń światłowodowych).

Podczas konferencji NAB (National Association of Broadcasters) Show 2013 w Las Vegas zaprezentowano kolejną generację standardu, która pozwala na przesyłanie danych z transferem 20 Gb/s.

Nowa wersja nosi nazwę kodową Falcon Ridge i jest fizycznie kompatybilna z poprzednim standardem. Oprócz większej przepustowości nowością jest również możliwość przesyłania i odtwarzania materiałów wideo w rozdzielczości 4K (4096 x 2304 pikseli) – wcześniej funkcjonalność ta też była dostępna, lecz wymagała dwóch złączy na płycie głównej komputera (oferowały je m.in. konstrukcje firmy Gigabyte).

Kolejna generacja Thunderbolt'a trafi do produkcji pod koniec 2013 roku, a na rynku powinna być już dostępna na początku 2014 roku.

Oczywiście nie obyło się również bez prezentacji możliwości nowej wersji interfejsu. Producent przygotował platformy testowe z kilkoma wydajnymi dyskami SSD, które zostały podłączone do właściwego komputera za pomocą interfejsu Thunderbolt 20 Gb/s – maksymalne transfery wynosiły tutaj około 1200 MB/s. Poniżej możecie zobaczyć filmik z prezentacji producenta.

Źródło: Engadget, Sweclockers, Intel

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  7
  moze byc i 5000GB, ale co za roznica skoro nie mozna tego wystandaryzowac i wprowadzic tak na tip top do uzytku
  • avatar
   Konto usunięte
   4
   Nowa wersja Thunderbolt (o kodowej nazwie Falcon Ridge) ma być wprowadzona w przyszłym roku, prawdopodobnie z nową generacją procesorów i wspierać będzie przesyłanie na poziomie 20 gigabitów na sekundę (obecna szybkość to 10 Gbps) i rozdzielczości 4K.

   Zdaniem 9To5Mac pozwoli to na zastosowanie jeszcze wyższych rozdzielczości w ekranach stosowanych w komputerach Mac, zwłaszcza iMakach i monitorach Thunderbolt Display. To właśnie zbyt mała przepustowość obecnej technologii może być przyczyną nie wprowadzenia przez Apple komputerów iMac z wyświetlaczami Retina. Ekran Retina 27-calowego iMaka może mieć rozdzielczość 5120 x 2880 pikseli. Wprowadzony w 2011 roku Thunderbolt może nie poradzić sobie z przesyłem tak dużej liczby pikseli.

   (..)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Thunderbolt to raczej niezbyt powszechny interfejs i takim pozostanie. Mogą osiągać te 20Gb/s, ale USB i HDMI nie wymarło i na pewno nie pozostawi tego wyniku bez odpowiedzi. Porty USB każdy zna i się do nich przyzwyczaił i typowy użytkownik komputera nie będzie się interesował Thunderboltem. Na pewno nie ja, ja wolę mieć dodatkowy port USB niż Thunderbolta. Z resztą 4K jest obsługiwane przez HDMI 1.4 więc skąd ten podziw?
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     Popatrz na ceny płyt z tym ustrojstwem.
     • avatar
      Pan Piksel
      -6
      itel == $$
      by satlo sie standardem musieliby doplacac do plyt
      • avatar
       Sakret
       0
       bo czekac sie niechce az sie skonczy przesylanie z jedengo miejsca na drugi.