Procesory

Intel: procesory w 10 nm jeszcze w tym roku (ale dostępność dopiero w przyszłym)

przeczytasz w 1 min.

Intel ma wyraźne problemy z opanowaniem niższego procesu technologicznego, więc na dostępność układów będziemy musieli jeszcze poczekać.

Ciągle czekamy na wprowadzenie 10-nanometrowej litografii u Intela. Wygląda jednak na to, że pierwsze takie układy pojawią się szybciej niż myśleliśmy… a przynajmniej pierwsze próbki, bo na masową dostępność będziemy musieli poczekać trochę dłużej.

Nowe informacje w temacie 10-nanometrowego procesu technologicznego ujawnił Brian Krzanich, który na konferencji dla inwestorów pochwalił się wynikami finansowymi z 3. kwartału 2017 roku, a przy okazji uchylił rąbka tajemnicy odnośnie najbliższych planów koncernu. Według Krzanicha, Intel jest na dobrej drodze, aby  jeszcze w tym roku dostarczyć pierwsze, ograniczone dostawy 10-nanometrowych procesorów.

Nie oznacza to jednak, że wtedy też będą one dostępne na rynku. CEO Intela dodał bowiem, że masowa produkcja układów ma rozpocząć się dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku, natomiast na szeroką dostępność układów i wyposażonych w nie urządzeń będziemy musieli poczekać aż do drugiej połowy 2018 roku. Co prawda nie ujawniono jakie jednostki pojawią się jako pierwsze, ale najprawdopodobniej będą to najmniej skomplikowane modele Cannon Lake dla urządzeń mobilnych.

Intel - litografia

Wygląda więc na to, że „niebiescy” mają problemy z opanowaniem niższego procesu technologicznego i jeszcze przez jakiś czas będziemy musieli zadowolić się procesorami wykonanymi w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Warto jednak dodać, że pierwsze układy w 14-nanometrowej litografii pojawiły się już w 2014 roku, ale producent co jakiś czas usprawnia tę technologię.

Źródło: Golem, TechPowerUp, AnandTech

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jeomax.co.uk
  6
  Jeszcze w tym roku ? Krzanich...
  :)
  • avatar
   pscager
   2
   Jednak robi się problem z coraz to większym upakowywaniem.

   Już teraz przedkładają się terminy wprowadzenia z powodu trudności.

   https://www.engadget.com/2016/07/25/roadmap-says-transistors-will-stop-shrinking/

   • avatar
    kokosnh
    2
    Wygra ten komu uda się wprowadzić opłacalny proces wykorzystujący EUV, czyli 7nm w dół, z 20 lat już próbują, ale są z tym same problemy przy masowej produkcji, że dostępne są tylko próbki inżynieryjnie, a problemy zaczynają się od wymogu próżni, a kończą na tym, że nawet podstawowa optyka pochłania 96% światłą EUV którym się operuje.
    • avatar
     mgkiler
     1
     Jak to jest, że Intel ma problem z 10nm, a AMD niedługo ma mieć 7nm.

     Czyżby po raz pierwszy w historii ktoś wyprzedził Intela?

     • avatar
      studionti
      1
      Za parę dni Intel opublikuje specyfikację nowego chipsetu, który obsłuży te procesory - Z470 i podstawkę 1153.
      • avatar
       darioz
       0
       Potęgą Intela nie zna granic!!! Intel już w przyszłym roku będzie miał malutki, tyci, tyci super, hiper nowoczesny proces technologiczny 10 nm a AMD jak zwykle na 10 lat utknie wielgachnym niczym King Kong procesie technologicznym 14 nm!!!
       AMD firma kogucik powinna uznać potęgę Intela i raz na zawsze wycofać się z produkcji procesorów!!!
       • avatar
        maxbit
        -1
        A bzdury intel próbuje się ratować, a co ma napisać że nie mogą produkować ? No to był by dopiero samobój.
        Gdzieś to wypłynęło że intel gdzieś po ciuchu chlapnął że 10 nm zobaczymy w 2019r TAK
        Wiem nie oficjalnie że intelowskie 10 nm ma olbrzymie problemy związane z zjawiskami jakie zachodzą przy takich rozmiarach, a między innymi okazało się że ścieżki zaczynają mieć bardzo dużą rezystancję, a i dalej tranzystorki nie za bardzo chcą pracować.
        Oczywiście inną kwestią że intel historycznie najrzetelniej podaje rozmiar technologiczny oczywiscie są inni którzy to się chwalą że są w stanie produkować w 10 a nawet w 7 nm (choć i intel wali jakaś sciemę ze w sumie to od razu przejdą do 7nm) a to wszystko oficjalnie fikcja.

        • avatar
         Gatts-25
         -4
         Mi wygląda na to ,że INTEL został już poświęcony bo brak pozytywów w firmie ,która jest liderem może być bólem dla wszystkich.
         To jest jak DOMINO i wystarczy jeden element zawodzi a zacznie się zjazd.
         Popatrzcie na zapowiedź AMD w rynku mobilnym.
         Podchodząc logiczne możemy także się domyślić jaki skok dokona ta firma w szczególności po przejściu na 7nm LP od GF.
         To jest zapowiedź największego skoku WYDAJNOŚCIOWEGO na WATT w historii RED TEAM na rynku mobilnym ale także świadczy jak mocne CPU na rynek stacjonarny Nam szykuje ta firma a wszystko się wyjaśni w ciągu maksymalnie dwóch lat.
         Pozostaje mieć nadzieję ,że INTEL jednak będzie miał na to odpowiedź bo sporo pracowników tej firmy na tym ucierpi.
         NVIDIA będzie korzystała z 7nm od TSMC ,które także będzie mocne ale też ma problem bo GPU w postaci MCM wyda najpierw AMD a tutaj skok WYDAJNOŚCIOWY na WATT także będzie największy w historii z powodu właśnie takie budowy CHIPA.Jeżeli weźmiemy pod uwagę nadchodzące HBM3 oraz najlepszy możliwy okres na premierę PS5 pewnie w czwartym kwartale 2019 roku by układy były już produkowane w pełni w 7nm LP ale już przy użyciu EUV porównując to z infografiką od AMD na rynek mobilny mogę dodać ,że możemy być świadkami przełomu w mulitimediach i rozrywce wirtualnej z grami włącznie.Zakładałem ,że taki PS5 może mieć 15TF w FP32 ale CZERWONI po ujawnieniu swoich planów do 2020 roku utwierdzili Mnie ,że moc XBOX ONE X może zostać poskromiona już na początku 2019 roku w nowym APU na rynek zgrabnych laptopów i to przy TDP na poziomie 15W więc PS5 może być jeszcze mocniejszy bo ten skok energio-efektywności to zapowiada.
         INTEL i NVIDIA mimo dominacji mają wysoko postawioną poprzeczkę na nadchodzące lata i pierwsza z firm nie ma perspektyw na rywalizację zaś NVIDIA już tak bo także zapowiedzieli swój projekt GPU oparty na MCM.
         • avatar
          mjwhite
          0
          Ciekawe czy problemem jest uzysk czy zdolności produkcyjne.