Oprogramowanie

Internet Explorer 8 RC 1 - czy nowa przeglądarka pokona konkurencję?

przeczytasz w 2 min.

W ubiegłym tygodniu Microsoft rozesłał wybranym partnerom najnowszą wersję przeglądarki Internet Explorer 8 Release Candidate 1. Jest to jedna z ostatnich rewizji przed wprowadzeniem do dystrybucji finalnego produktu, co ma nastąpić w pierwszym kwartale 2009 roku. Jej funkcjonalność jest już podobno taka sama, jak w wersji finalnej.

Redaktorzy serwisu TG Daily przetestowali wersję RC1 (8.0.6001.18343). Zawiera ona wiele usprawnień w obszarze prywatnego trybu przeglądania, dostępności, stabilności i wydajności. Bieżąca wersja IE8 osiągnęła poziom funkcjonalności, przy którym może bliżej konkurować z konkurencją w postaci Mozilli Firefox, Apple Safari, Opery, czy Google Chrome. Niestety, jeśli chodzi o wsparcie dla najnowszych standardów internetowych, takich jak CSS3, czy też o wydajność, przeglądarka Microsoftu wciąż pozostaje daleko w tyle za innymi.

W kwestii funkcjonalności, pojawił się łatwiejszy do włączania tryb InPrivate, lepszy zoom, możliwość przeglądania i kopiowania tekstu strony przy pomocy trybu kursora (Caret Browsing), czy też udoskonalona opcja wyszukiwania, która nie otwiera już do tego celu nowego okna. Pojawiło się też coś, czego jeszcze w Internet Explorerze nie było – możliwość importu ustawień z konkurencyjnych przeglądarek, Firefoxa oraz Safari.
 
Aby zwiększyć zgodności przeglądarki z najróżniejszymi stronami WWW, nowy IE8 ma możliwość posiłkowania się aktualizowaną na bieżącą listą kompatybilności, ściąganą z serwerów Microsoft. Ma ona za zadanie pomóc Internet Explorerowi w decyzji, czy do wyświetlania danej strony ma wykorzystać nowy tryb renderingu IE8 zgodny z ogólnie przyjętymi standardami, czy też stary, zbliżony do IE6. Dzięki temu zarówno strony pisane „z myślą o IE”, jak i „z myślą o standardach” powinny być poprawnie wyświetlane w nowej przeglądarce Microsoftu.

Jeśli chodzi o wydajność, TG Daily zmierzyło ją w kilku benchmarkach. Po pierwsze, w Google V8 JavaScript benchmark na komputerze z procesorem Pentium 2.8 GHz. IE8 RC1 otrzymał wynik 27.1, FireFox 3.1 beta 2265, a Google Chrome 1.0 2991. Test jest oczywiście pisany „pod Chrome”, natomiast charakterystyczny jest fakt, iż przeglądarka Microsoftu gorzej sobie z nim poradziła, niż produkt Mozilli. Kolejnym testem wydajności był SunSpider JavaScript Benchmark. Chrome ukończyło go z czasem 1860 milisekund, Firefox 2475 ms, natomiast Internet Explorerowi zajął on aż 11013 ms.

Test Acid 3, sprawdzający kompatybilność przeglądarek z najnowszymi znacznikami CSS, również nie wypadł zbyt pomyślnie dla przeglądarki Microsoftu. IE8 RC1 otrzymał w nim zaledwie 12 punktów na 100 (FireFox 3.1 beta 2 93/100, a Chrome 1.0 79/100).

Mimo, że Microsoft dodał do nowej przeglądarki całe mnóstwo nowych funkcji, które zwiększają wygodę korzystania z niej, może to nie wystarczyć, aby powstrzymać stale zmniejszającą się na rzecz Mozilli Firefox liczbę użytkowników Internet Explorera. Nowe dzieło giganta z Redmond ma bowiem dwie spore wady – jest wciąż zbyt wolne i zbyt mało kompatybilne w porównaniu z konkurencją.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  IE jak zwykle nadaje się tylko do jednego. Do ściągania FireFoxa z internetu!
  Niech M$ da już sobie spokój z IE !!!
  • avatar
   pit2001
   0
   Nie no powinni ją wypuścić, tak , jestem tego zdania, to dobry ruch. Dzięki temu po raz kolejny pokażą że internet i MS to jak woda i ogień.

   A tak serio, to im dłużej czekają z tą IE8 tym więcej ludzi nie będzie nawet chciała spojrzeć na tą przeglądarke. No chyba że wcisną ją i wypromują razem z WIN7, co będzie nie lada gRATISEM dla leniwych. Przecież większość użytkowników IE to leniuszki albo nieświadomi userzy, którzy nawet nie wiedzą że jest alternatywa.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Zgadzam się z GAwd! IE służył mi raz tylko do pobrania Firefoxa :) Firefoxa bardzo cenie za pluginy takie jak : AdPlus Block oraz DownloadHelper no i czasami ChatZilla. W przypadku IE to "bida z nędzą" To że IE8 będzie w 7 to pewne! No bo jak użytkownik miałby ściągnąć liska :) Dzięki Microsoft za to !!! :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Gdzie jest opera? Nie ma bo pewnie by im wszystkim równo dokopała
     • avatar
      19arek93
      0
      Faktycznie szybka jest, ale posta już nie napiszę na forum :/ Ale nie ma co! Przecież to dopiero Alpha.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       I tak Opera 10 bedzie lepsza, nigdy nie przerzucę sie na explolera...
       • avatar
        Szymon331
        0
        Jedyna zaleta IE to taka że jest darmowa i od razu na komputerze ale chyba nie ma szans z Firefoxem. Przywiązałem się do lisa i na IE nie jestem w stanie już się przesiąść.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Internet Explorer? A cóż to za wynalazek? Aaa, już pamiętam - kiedyś z tego korzystałem (ostatnio chyba z wersji 5.5 albo 6). Jeśli wiadomości o "kwiatkach" w nowym IE będą się mnożyć, to nie wróżę sukcesu tej przeglądarce. MS robi genialne klawiatury i myszki, ale soft trochę im nie wychodzi. Sam używam od ładnych paru lat Firefoxa i Netscape. Można żyć bez IE. I to dobrze żyć :)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Polecam wszystkim maniakom rudego by sprobowali posmigac troche na operze, szybko odwykniecie od kudlaka
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Co to za belkot IE pokona konkurencje? fakty sa takie ze 80% uzywa IE obojetnie co o nim pisza i ile ma dziur, notabene ostatnio firefox zaliczyl najwiecej dziur "Według firmy Bit9, przeglądarka internetowa Mozilla Firefox w tym roku posiada najwięcej niebezpiecznych luk. Specjaliści z firmy Bit9 wersji 2 i 3 przeglądarki wykryli łącznie w 2008 roku aż 40 luk które zostały oznaczone jako krytyczne."

           Kazdy uzywa co mu pasuje i kazdy ma opinie o danych produktach, dla mnie np opera i firefox to syf, szybciej uruchamia mi sie IE ze wzgledu na integracje z systemem, uzywalem opery - kobyla, firefox - nie wszystkie strony odczytuje. I taka to konkurencja. Testy ACID? o czym tu mowa, jak IE odczytuje wszystko na czym zdycha firefox.

           Tytul powinien brzmiec: Internet Explorer 8 RC 1 - nowa przegladarka, czy utrzyma 80 procentowy udzial uzytkownikow?

           ps. skonczcie uzywac kompatybilny - jest polskie ladne slowo: zgodny