Internet

Powstała internetowa mapa rosyjskich zbrodni i zniszczeń wojennych na Ukrainie

przeczytasz w 2 min.

W sieci krąży tysiące ukraińskich relacji z miejsc, w których wojsko rosyjskie zaatakowało ludność cywilną. Doczekały się one także przejmującej, interaktywnej mapy. Co prezentuje i dlaczego powstała?

Internetową mapę zniszczeń wojennych na Ukrainie powinien zobaczyć każdy Rosjanin. Agresja na terytorium Ukrainy to według Kremla odpowiedź na ludobójstwo dokonywane przez ukraińskich neonazistów. Jego dowodów jednak nikt nie widział. W zamian Internet zalewają zdjęcia i filmy dowodzące, że na celowniku rosyjskiej artylerii są miasta i osiedla mieszkalne. Bombardowane są szpitale i szkoły. Rosjanie otwierają ogień podczas organizowanej przez Czerwony Krzyż ewakuacji ludności cywilnej i używają broni termobarycznej.

Informacji na ten temat dostarcza prasa, ale piorunujące wrażenie robią bezpośrednie relacje świadków wydarzeń. Prawdziwym ich wykopaliskiem są media społecznościowe, głownie Telegram. Stanowią one dla mieszkańców Ukrainy wręcz rodzaj wirtualnej broni. Dzięki niej płynie pomoc humanitarna, a świat nie może zaprzeczyć, że nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji działań wojsk rosyjskich. Podobna motywacja przyświeca twórcom internetowej mapy cywilnych obiektów zaatakowanych przez Rosjan.

Jak powstaje internetowa mapa rosyjskich zbrodni wojennych na terenie Ukrainy?

Mapa jest projektem, za który odpowiadają ukraińscy programiści współpracujący z firmami 3K Group i Hiddenhint. Można ją jednak uznać za dzieło interaktywne. Kolejne niczone przez wojska rosyjskie obiekty są na niej uwzględniane wraz z materiałem multimedialnym niemal w czasie rzeczywistym. Dostarczają go świadkowie zdarzeń, ale za publikacje nie odpowiada społeczność użytkowników, tylko jeden kanał administracyjny. Dzięki temu treści są spójne, a mapę można traktować jak wstępnie zweryfikowaną dokumentację.

mapa

Jak odnaleźć mapę zniszczeń wojennych w infrastrukturze cywilnej Ukrainy?

Rozwój mapy śledzić można pod ogólnodostępnym adresem www. Nie wymaga logowania, opłat, ani dodatkowego oprogramowania. Oznaczane są na niej te lokalizacje, w których Rosjanie dokonali zniszczeń w infrastrukturze cywilnej i dostępna jest dokumentacja multimedialna tego zdarzenia.

Przed wybraniem linku warto mieć świadomość, że ataki na obiekty cywilne oznaczają też zabitych i rannych, a mapa uwzględnia nie tylko szacunkową ilość ofiar ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Pomiędzy zdjęciami zniszczonych budynków, miast i pocisków można trafić na drastyczne fotografie poległych

Dlaczego mapa zniszczeń w infrastrukturze cywilnej jest mapą zbrodni wojennych?

Wojna to zawsze piekło, a szczególnie dla dotkniętej nią ludności cywilnej. Mapa, która obrazuje ich sytuację to wołanie o pomoc skierowane do społeczności międzynarodowej, ale także próba dokumentacji zbrodni wojennych. Za taką uznaje się między innymi burzenie osiedli mieszkalnych i miast oraz spustoszenia nieusprawiedliwione koniecznością wojenną. Jakkolwiek nie zostanie w przyszłości oceniona postępowania Rosjan w Charkowie i miejscowościach podkijowskich, bez podobnych materiałów winni mogą nigdy nie odpowiedzieć za swoje czyny.

Źródło: Telegram, Mapa zniszczeń cywilnych obiektów na Ukrainie (w tym zdjęcie główne przedstawiające Charków, marzec 2022) 

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fiona
  18
  Pomyślcie co ci rosjanie robiliby w Polsce....
  Na Ukrainie przez parę pierwszych dni to była taka wojna w rodzinie. Dopiero jak putinowi się posypało rosjanie zdjęli maski braci ukraińców i wrócili do tradycyjnego stylu wojen...
  Im dłużej ta wojna potrwa tym bardziej będzie zbrodnicza. Krew woła krew.
  Ja słyszałam wiele opowieści o tym jak nas armia czerwona "wyzwalała" pod koniec II wojny światowej.
  Autentycznych opowieści. Także wiem co oni potrafią....
  • avatar
   Dragonik
   4
   Pewnie według troli to statyści są na wideo w tym samochodzie zniszczonym prawda?
   • avatar
    Dexon
    4
    To plakat z okresu wojny, ciagle aktualny (+18)
    https://i.ibb.co/ZSqGL6s/comment-1646396862-C7-Gigzad-Nh-Huu-X4-Lj-H8f-VS.jpg
    • avatar
     agnus
     2
     Dzicz. Putina powinien wewnętrzny krąg osądzić i wymierzyć sprawiedliwość. A Rosja przez kolejne dziesięciolecia powinna przepraszać za to co robi teraz i sowicie zadośćuczynić Ukrainie i cegła po cegle odbudować ten kraj.
     • avatar
      zmyslowasowa
      1
      Dlaczego trole nic nie piszą. Czy trole czekają na instrukcje?
      • avatar
       gromzjasnegonieba
       1
       widze ze mozna tylko pisac komentarze wielbiace Ukraine bo reszta jest kasowana
       • avatar
        Monolit
        -10
        Niech pokażą mapę wszystkich zbrodni jakie dokonały wszystkie wielkie mocarstwa na zwykłej ludności
        • avatar
         StaryZgred
         -10
         Nie pomyliły wam się portale z tym artykułem? A co do samej mapy to co to da. Rosjanie mają to w dupie. Jak szybko nie wypracują jakiegoś kompromisu to Ukraina będzie wyglądać jak Syria. Rozpieprzone miasta, infrastruktura, zero przyszłości i morze uchodźców. Polska gospodarka już się składa od tego jak scyzoryk a wojna na dobre się jeszcze nie rozkręciła.