Ciekawostki

Inwazja Rosji na Ukrainę bez telefonów Samsung

przeczytasz w 3 min.

Inwazja na Ukrainę spowodowała, że nawet Samsung daje Rosji szlaban na telefony. Czyżby wszyscy zapomnieli, że wojna to najlepszy interes na świecie?

Marka Samsung to jeden z największych producentów elektroniki. W rosyjskim rynku telefonów komórkowych koreański gigant może się pochwalić udziałem sięgającym niemal 35%. Decyzja o porzuceniu rosyjskich klientów wydaje się więc znaczącym gestem. Szczególnie że jest komunikowana razem z informacją o wsparciu Ukrainy sześcioma milionami dolarów z kieszeni Samsunga. Dlaczego nie jest to strata, tylko działanie obliczone na ratowanie zysków?

Dlaczego Samsung wycofuje się z Rosji?

Rosja, atakując Ukrainę, naraziła się na odcięcie od światowego handlu. Swoje produkty i usługi przestają tam dostarczać Apple, Intel, AMD, Mercedes, Ikea, Nike, Adidas, Volvo, Nokia, Boeing, BP, Dell,  Ericsson, a teraz także Samsung. Wszyscy deklarują, że jest to efekt sankcji lub wsparcie okazywane Ukrainie. Faktyczna motywacja jest jednak gdzieś pomiędzy, bo ograniczeniami nie wszyscy od razu się przejęli.

Nikt też nie uzasadnił swojej decyzji putinowskim reżimem. To by było za dużo, a wojna to najlepszy interes na świecie i nie wolno zamykać sobie żadnej drogi odwrotu. Wygrywają ją bowiem tylko ci, którzy błyskawicznie dostosowują się do sytuacji.

Nie inaczej czyni Samsung. Produkowana przez Koreańczyków elektronika praktycznie nie jest objęta sankcjami. Poszczególne rozwiązania można też wykluczyć i na przykład ograniczyć wachlarz dostępnych w Rosji produktów. Problem w tym, że Rosja przestała być dla Samsunga i kolegów z branży opłacalnym rynkiem zbytu.

Dlaczego Rosja przestała być atrakcyjna dla Samsunga?

4 marca 2022 roku  1 rubel miał wartość 0,011 dolara amerykańskiego. Przeciętnych Rosjan nie stać już na telefon Samsunga. Niebotyczne ceny nie każdego jednak powstrzymają, a grono światowych gołąbków pokoju jest tajemniczo pozbawione przedstawicieli przemysłu spożywczego. Coca-Cola, Pepsi, Red Bull, Danone i McDonald’s wykazują się większą neutralnością, niż Szwajcaria i nie zamierzają znikąd wycofywać.

Bardzo interesujące są także daty, w jakich Apple, Ericsson i Samsung rozpoczęły swój odwrót z Rosji. Ukraina została zaatakowana 24 lutego 2022 roku. Wiążąca decyzja o sankcjach gospodarczych zapadła 27 lutego br. Tymczasem wielkie wycofywanie się zagranicznych producentów z Rosji  rozpoczęło się w okolicach 2 marca. Ostatecznie to tylko kilka dni, ale trudno nie odnieść wrażenia, że potężnej motywacji dostarczyła wszystkim zapowiedź problemów z transportem morskim z dnia 1 marca 2022 roku.

Co się stało z transportem elektroniki do Rosji?

Jako pierwszy istotne ograniczenie wprowadził Maersk. Duński przewożnik 1 marca 2022 roku wydał oświadczenie o wstrzymaniu rezerwacji transportu do Rosji. Jednyne zamówienia, jakie przyjmuje dla tego kierunku, muszą dotyczyć żywności, produktów medycznych i pomocy humanitarnej. Ograniczenia obowiązują także w przypadku rezerwacji transportu z Rosji.

Podobnie zadecydowało MSC i CAM CGM, czyli kolejni światowi liderzy żeglugi kontenerowej. Oznacza to blokadę transportu morskiego z Federacją Rosyjską. Elektronika, odzież, kosmetyki i wszystko, co produkowane jest masowo poza Rosją, nie ma do niej taniej drogi. Wyjątek to produkty spożywcze, więc Coca-Cola razem z Pepsi mogą ekonomicznie płynąć choćby za Ural.

Dla Samsunga i kolegów alternatywą jest poszukiwanie mniejszych przewoźników, ale ceny ich usług są horrendalne. Należy się też spodziewać, że Rosjanie nie kupią w najbliższym czasie dużej ilości telefonów, tabletów i sprzętu AGD. W rachunku ekonomicznym taki ruch nie opłaca się nawet gigantom. W identycznej sytuacji są Ikea, Nike, Apple i każdy producent, który szumnie wycofuje się z Rosji. Nikt z nich o niczym nie decyduje i popiera tylko własne interesy.

Armatorzy też nie są bezinteresowni. Ich decyzja to efekt niepokoju o jednostki, które musiałyby transportować towary deficytowe do niepewnych rosyjskich portów. Ryzyko kosztownych przestojów podczas załadunków i przeładunków na całym świecie też może im się nie uśmiechać.

Źródła: Samsung, Apple, Maersk, Reuters, Twitter, informacja własna

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  McBseb
  26
  Nieważne jaki jest prawdziwy powód wycofania producentów z ruskiego rynku.. Ważne, że to się dzieje. Nie podoba się funkcjonowanie w zglobalizowanym świecie, to wypad! Może zmotywuje to ruskie społeczeństwo do wysadzenia z tronu tych imperialistycznych pojebów ze zjebem putinem na czele.
  • avatar
   michal_mat
   10
   No i super.
   • avatar
    DelianoCarl
    2
    Ważne jest, żeby ruski zdechli z głodu. To się liczy! :)
    • avatar
     studionti
     1
     Szczęśliwie używam Samsunga a żona iPHONE. Nie wspieram i nie będę wspierał chińskiego złomu w stylu Siami, Hłamłej czy innych badziewnych chińskich podróbek telefonów.
     • avatar
      Ciekawski_
      0
      No w końcu ktoś na tym portalu napisał news na chłodno, a nie pod wpływem wojennej histerii. Brawo pani Kasiu! Teraz potrzebujemy jak najwięcej rozsądnych głosów, aby ostudzić rozpalone głowy Polaków.
      • avatar
       Ciekawski_
       0
       Przerażające jaką nienawiścią się obecnie kierują Polacy. "Niech zdychają z głodu"? Jak można komukolwiek życzyć takiej okrutnej śmierci. Z jednej strony chcecie pomagać pokrzywdzonym, a z drugiej życzycie krzywdy innym?
       Ludzie opanujcie emocje. Trzeba będzie jakoś żyć jak już ta wojna się skończy. Rosja, chiny i reszta ich sojuszników nie znikną. Jakoś trzeba będzie ułożyć sobie relacje z nimi. Przeciętny Rosjanin ma nawet mniejszy wpływ na poczynania Putina, niż wy na poczynania Kaczyńskiego. A Putin z głodu na pewno "nie zdechnie".
       • avatar
        OpusDei
        -1
        Akademicka dygresja. Czy państwa są jeszcze równorzędnym podmiotem prawa międzynarodowego z korporacjami? Jeżeli korporacja miała by uznawać prymat państwa a jest międzynarodowa, to które państwo powinno być nadrzędne i w jakich sytuacjach?.
        A danych od ruskich to już Samsung nie potrzebuje zbierać ...a może to dla ich dobra?
        • avatar
         szymcio30
         -1
         Skoro twierdzicie "wojna to najlepszy interes na świecie i nie wolno zamykać sobie żadnej drogi odwrotu" To proponuje pojedzcie na front, a wtedy wam się odechce wojny.
         • avatar
          pawluto
          -3
          Straszne...Nie przeżyją bez telefonów tej marki...
          • avatar
           DariosBitcoin
           -8
           Ja zym ucikl do salwadora. E Polska będę wojna a ja będę bespieczny w Bitcoin citi!