Karty graficzne

Jingmei prezentuje kartę JM9271 - chińska odpowiedź na GeForce GTX 1080

przeczytasz w 1 min.

W końcu jest! Firma Jingjia Micro zaprezentowała kartę graficzną Jingmei JM9271, a więc chińskiego konkurenta dla modelu Nvidia GeForce GTX 1080… a przynajmniej tak to wygląda w teorii.

Pierwsze informacje o karcie Jingmei JM9271 pojawiły się już w 2019 roku, ale na jej premierę musieliśmy sporo poczekać. W końcu jest – firma Jingjia Micro poinformowała o zakończeniu prac związanych z projektowaniem akceleratora. Czego zatem możemy się spodziewać?

Jingmei JM9271 - co oferuje topowa karta graficzna chińskiej produkcji?

Jingmei JM9271 to topowy przedstawiciel serii JM9 (jest też słabszy model - JM9231). Karta została wyposażona w autorski układ graficzny o mocy obliczeniowej 8 TFLOPS oraz 16 GB pamięci HBM o przepustowości 512 GB/s.

Do dyspozycji oddano wyjścia wideo HDMI 2.0 i DisplayPort 1.3, a do komunikacji z komputerem wykorzystano magistralę PCI-Express 4.0 x16. Pobór mocy oszacowano na 200 W.

Jingija Micro JM9
Seria JM9 obejmuje dwie karty graficzne - JM9231 ma oferować podobne osiągi do modelu GeForce GTX 1050, a JM9271 podobne do GeForce GTX 1080

Chiński konkurent dla Nvidia GeForce GTX 1080? Tylko w teorii

Teoretycznie mamy do czynienia z konstrukcją mającą oferować podobne osiągi do GeForce GTX 1080 (topowego modelu Nvidii z 2016 roku). W praktyce nie wygląda to tak kolorowo, bo zastosowany układ nie wspiera ani DirectX, ani Vulkan, więc de facto jest bezużyteczny pod kątem grania (bardziej sprawdzi się jako akcelerator obliczeniowy).

Kolejnym problemem jest dostępność sprzętu. Firma Jingjia Micro dopiero potwierdziła zakończenie prac związanych z projektowaniem karty, ale konieczne jest jeszcze przeprowadzenie testów. Nie wiadomo czy konstrukcja trafi do masowej produkcji i czy pojawi się w sprzedaży (jeżeli tak się stanie, najprawdopodobniej będzie dostępna tylko w Chinach).

Źródło: MyDrivers, VideoCardz, Nvidia (foto)

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  8
  Tylko w Chinach moze obecne powstac nowy producent kart graficznych i procesorow. Wszedzie indziej kazdy pretendent zostalby zjedzony przez prawniko patentowych a w Chinach moga im kulturalnie pokazac palec XD
  • avatar
   keepercraft
   6
   Chiny i ich firmy coraz bardziej rozpychają się na rynku.
   Albo to się skończy jakimś konfliktem, albo sporymi zmianami gospodarczymi w obrębie US i Dolara.
   • avatar
    saha8
    4
    W brew pozorom 1080 w dobrej cenie byłby dobrym rozwiązaniem przy obecnym deficycie kart na rynku i wejście nowego producenta mogło by wykorzystać lukę w rynku, czyli osoby przeczekujące obecny kryzys. Lecz niestety nie jest to nawet konkurent dla 1080, bez DirectX, ceny i dostępności to tak na prawdę strata okazji do zaistnienia mimo kilkuletnich prac nad produktem. Pozostaje czekać co zaproponuje Intel, ale jak na razie to również tylko wieloletnie zapowiedzi.
    • avatar
     Dexterr
     1
     "Zastosowany układ nie wspiera ani DirectX, ani Vulkan". Trudno to nawet nazwać karta graficzną. Do wyświtlania mamy tańsze i pobierające mniej mocy zintegrowane grafiki więc do czego to chińskie cudo miało by służyć?
     • avatar
      HolyCrom
      1
      Firma widzi swoją szansę w krypto. nie potrzebują do tego ani vulkana ani directx. Jakby to wyszło, to super, górnicy może by się nasycili trochę.
      • avatar
       Kapitan Nocz
       0
       Kupujcie chińszczyznę, niedługo to wy będziecie [email protected]#alać dla nich w ich fabrykach.
       • avatar
        dawidpis12
        -1
        Dobra informacja dla graczy. Jest nowy gracz, który będzie ścigał resztę. Telefony 15 lat temu też mieli śmiesznej jakości, a dziś mają się czym pochwalić.
        • avatar
         Hydrofon7
         0
         Czy zakup r9 280x za 360zl to byla dobra kazja??
         • avatar
          greghostor
          0
          Co to ma byc xD