Bezpieczeństwo

Jak banki powinny zadbać o bezpieczeństwo swoich klientów?

przeczytasz w 2 min.

I czy to wystarczy...

Pieniądze Kaspersky

Internetowa bankowość ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Z jednej strony – pozwala na lepszą komunikację na linii firma-klient, a także zapewnia wygodniejszą obsługę i korzystanie z usług. Z drugiej jednak jest źródłem poważnych cyberzagrożeń. Dlatego też banki decydujące się na tego typu rozwiązania powinny zadbać o odpowiednie zabezpieczenia.

Grupy B2B International i Kaspersky Lab wspólnymi siłami przeprowadziły w ubiegłym roku międzynarodowe badanie, które wykazało, że 98 proc. internautów zarządza swoimi kontami bankowymi poprzez internet lub chociaż dokonuje zakupów online. Usługi te cieszą się jednak również dużym zainteresowaniem ze strony cyberprzestępców. Ci opracowują coraz to nowsze i wymyślniejsze metody na obejście zabezpieczeń i zdobycie danych finansowych. 

Padający ofiarą takich ataków bank musi ponieść ogromne konsekwencje – poza kosztami związanymi z rekompensatą, kosztami prawnymi i koniecznością usunięcia luk, poważnie ucierpieć może też reputacja samej firmy. Dlatego też ważne jest – zarówno dla klientów, jak i banków – aby te drugie zadbały o odpowiednie zabezpieczenia. Taki system powinien jednak spełniać pewne warunki.

Eksperci z Kaspersky Lab wśród najważniejszych cech dobrego zabezpieczenia wymieniają niezawodną ochronę. Dobry system powinien chronić tak przed szkodliwymi programami, jak i phishingiem czy innymi formami przechwytywania danych. Warto więc sprawdzić wyniki prowadzonych okresowo testów takiego oprogramowania.

Patrząc na sytuację od strony ekonomicznej – warto przywiązać nieco wagi do marki. Bardziej rozpoznawalna, gdy wspomni się o niej podczas prezentacji, może sprawić, że klienci obdarzą bank większym zaufaniem.

Jeśli już jesteśmy przy klientach, należy pamiętać, że nie każdy z nich sam dba o swoje bezpieczeństwo, stąd też bank powinien dołożyć wszelkich starań, by robić to za niego. Jak wynika bowiem z badań – 28 proc. użytkowników nie sprawdza autentyczności strony, a 34 proc. łączy się z publicznymi sieciami WiFi pomimo braku posiadania zainstalowanego rozwiązania bezpieczeństwa na urządzeniu.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest zastosowanie ochrony na każdym etapie płatności. Wyspecjalizowane rozwiązania mogą sprawdzać i analizować zachowania użytkownika. Jeśli zadba się o to – szansa na cyberatak znacząco spada. Należy też zwrócić uwagę na to, czy wybrane zabezpieczenie jest zgodne z dokumentami regulacyjnymi.

Na koniec – choć wdrożenie takiego systemu zabezpieczającego jest ogromną inwestycją dla banku, ten powinien pamiętać, że odpowiednio wybrany – może zwrócić się szybciej niż mogłoby się wydawać.

Źródło: Kaspersky Lab

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  3
  Bezedury. Najlepszy system nic nie pomoże gdy użytkownicy e-banku, jak również właściciele nie mają odpowiedniej świadomości. Najlepszym co może robić e-bank jest edukacja. Na każdym kroku przypominać, wspierać, podpowiadać co każdy użytkownik powinien zrobić zanim się zaloguje.

  A w ogóle to powyższe funkcje "systemu" są z d... wzięte. Bo jaki system ma przeciwdziałać phishingowi, ma myśleć za użytkownika, żeby nie klikał gdzie popadnie? No i jeszcze marketingowe uwagi o marce. Kto jeszcze w to wierzy? Żenua.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   A niby ciekawe jak cyberprzestępca chciałby dokonać jakiś operacji na koncie, skoro potrzebuje do tego haseł SMS'owych do potwierdzania transakcji, musiałby uzyskać najpierw dostęp do skrzynki SMS telefonu, choć w czasach popularności Androida, to nie byłoby tak trudne
   • avatar
    KMyL13
    -2
    Spoko- ja dziś założ... Tzn. wysłałem wniosek o założenie konta bankowego, w ciągu kilku dni pewni już stanie na nogi. A skoro mam antywirusa (avast), mam firewalla (comodo) i od czasu do czasu odpalę malwarebytes anti-malware... To chyba nic mi nie powinno grozić w sytuacji, gdzie nie zaglądam w najciemniejsze zakamarki internetu i zalewam systemu trefnymi programami/crackami etc. nie?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Wystarczy potwierdzenie SMS i karta kodow jako zabezpieczenie. Nawet po zalogowaniu na fake strone wpisujac swoje haslo bankowe i tak nam to nic nie da jak SMS z potwierdzeniem nie przyjdzie, bo niby skad ma fake strona znac nasz numer.