Aparaty cyfrowe

Kodak bliski bankructwa - walczy o patenty

z dnia
Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
43 komentarze Dyskutuj z nami

Pozwano Apple, HTC i Fujifilm

Kodak, od którego produktów zaczęła się historia fotografii konsumenckiej i aparatów zwanych potocznie kompaktami, zmaga się z widmem bankructwa i konieczności sprzedaży patentów. Ten kłopot nie przeszkadza mu jednak walczyć o swoje prawa patentowe z Fujifilm, Apple i HTC.

W listopadzie ubiegłego roku dowiedzieliśmy się o sprzedaży przez Eastman Kodak oddziału Image Sensor Solutions, który zajmował się produkcją sensorów światłoczułych. Produkty Kodak znajdziemy w wielu profesjonalnych lustrzankach średnioformatowych, między innymi Leica S2. Marka Kodak jako producenta matryc CCD jest bardzo ceniona przez środowisko naukowe. Sensory tej firmy wykorzystuje między innymi lecący na Marsa łazik Curiosity. W grudniu firma ogłosiła sprzedaż oddziału Eastman Gelatine.

Kodak Instamatic Kodak Z5120
Eastman Kodak istnieje od ponad 100 lat. Na zdjęciu Kodak Instamatic 100 z 1963 roku i najnowszy model Kodak Z5120

Warto zauważyć, że kłopoty Kodaka to cios w amerykański rynek technologii cyfrowych. Problemy firmy rozpoczęły się wraz z nastaniem ery cyfrowych aparatów. Oczywiście nie dlatego, że Kodak nie dysponował odpowiednią technologią. Obecnie to właśnie portfolio patentowe jest jego największą siłą. Licencje od Kodaka wykupiły takie firmy jak Samsung, LG, Motorola i Nokia. 

Kodak po prostu nie sprostał konkurencji narzuconej przez wcześniej nie kojarzone z fotografią firmy, takie jak Sony czy Panasonic. Zwietrzyły one szanse zysku na integracji technologii fotografii cyfrowej z własnym portfolio produktowym.

Kodak PLAYFULL PLAYSPORT
Kamery Kodak PLAYFULL i PLAYSPORT nagrodzone na targach CES 2012

Eastman Kodak jedyną szansę na przetrwanie upatruje w sprzedaży swoich patentów, za które może uzyskać nawet kilka miliardów dolarów. Niestety łatwiej powiedzieć niż zrobić, nawet jeśli patenty są łakomym kąskiem dla innych firm związanych z rynkiem fotograficznym.

Doniesienia z początku stycznia wskazują, że Eastman Kodak przygotowuje się do złożenia ewentualnego wniosku o bankructwo w nadchodzących tygodniach. Firma robi wszystko, między innymi reorganizuje wewnętrzne struktury, aby ewentualny upadek był bezbolesny dla ponad 19 tysięcy pracowników i pozwolił na dalsze funkcjonowanie zakładów. Firma chce skupić się w przyszłości na technologiach druku.

Kodak HERO
Kodak HERO 9.1 - drukarka AIO nagrodzona na CES 2012

Kodak cały czas jednak liczy na swoje patenty i to nie tylko na ich sprzedaż. Kilka dni temu złożono pozwy sądowe przeciw Apple, HTC, a później przeciw Fujifilm o naruszenie technologii, które opatentowane są przez Kodaka.

Rozwiązania będące przedmiotem sporu związane są z funkcjami fotograficznymi cyfrówek, z techniką zapisywania zdjęć na karcie pamięci, a także przesyłania ze smartfonów na komputery za pomocą różnych mediów (sieć Ethernet, sieć komórkowa, sieć Wi-Fi).

Ostatnio złożone pozwy to prawdopodobnie ostatnia deska ratunku, która może dać szansę na uzyskanie choćby niewielkiej ilości gotówki i odsunąć perspektywę upadku tej bardzo zasłużonej dla fotografii firmy.
 

Więcej o rynku fotografii:

Źródło: Imaging Resource, foto: Kodak, Wikipedia:Camerafriend (zdjęcie Instamatic 100)

Komentarze

43
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lepiej bylo wzorem Apple opatentowac np. ksztalt obiektywu :)
  16
 • avatar
  Eh, szkoda nieco Kodaka. Moim zdaniem zrobili najlepszą średnioformatową matrycę dla mas, ale to raczej nie ten segment rynku, z którego mogliby się utrzymać.
 • avatar
  Firma z wieloma zasługami dla rynku foto upada a troll patentowy jak Apple bogaci się z dnia na dzień nie wymyślając właściwie nic nowego...
 • avatar
  Niech zlecą odzyskanie pieniędzy Microsoftowi to nie będą wiedzieli co z kasa robić.
 • avatar
  Nic nie trwa wiecznie i żadna nawet najbardziej zasłużona firma jeśli nie radzi sobie na rynku po prostu nie przetrwa. Tak było choćby z 3Dfx mimo, że to oni rozpoczęli rewolucję w akceleracji 3D w grafice na PC.
 • avatar
  Canon, Nikon, Sony, Fuji, Olympus, Pentax - to sa wszystko firmy japonskie.
  Gdyby teraz Japonia zamknela granice to nie mamy czym robic zjec.
  Wracamy do klisz... i Zenitow, czy Practik.
 • avatar
  Kodak zrobił kilka bardzo dobrych kompaktów. Ja mam 2 Z730 i P850 (hybryda), pełna automatyka, kolory o których Canon może pomarzyć, super optyka.
  I bez awaryjne. A po drodze sie parę innych kompaktów przewinęło przez dom (Canon, Fuji, Sony).
  Firma bardzo niedoceniana, totalnie bez reklamy w Polsce. Z mała w UE. A szkoda bo jakościom nie ustępuje innym producentom, a ma kilka plusów.

  Ale juz starożytni twierdzili że gorsze wygrywa z lepszym.
 • avatar
  w latach 90 miałem kodaka na klisze, to był sprzęt ;)
 • avatar
  Przepisy patentowe w Stanach to jakiś chory koszmar, ktoś może ci ukraść pomysł a ty nie będziesz w stanie nic z tym zrobić...
 • avatar
  Kodak niczym Nokia...
 • avatar
  Niestety, Kodak zbytnio osiadł na laurach i tak się to kończy. W ostatnich latach nic nie było warte wspomnienia:
  - kiepskie drukarki (szczególnie sterowniki)
  - przyzwoite klisze
  - całkiem dobre aparaty cyfrowe
  - niezłe papiery
  - dobre matryce
  Nic świetnego i wartego szerszego uznania.
  Z drugiej strony szkoda takiego rozwoju sprawy...
 • avatar
  Ogłoszenie upadłości w USA to nie to samo co ogłoszenie upadłości w Polsce:) U nas oznacza, że nie ma już czego ratować - w USA że jest jeszcze szansa ...
 • avatar
  to nie wina technologii czy jakości wykonania, bo te Kodak akurat ma na wysokim poziomie. Potknęli się przegapiając zmianę trendów na cyfrowe, przyszedł kryzys i firmę przydusiło. Winien jest ich aktualny CEO, który zamiast ciąć koszty i doić zyski z patentów zaczął patenty wyprzedawać za ułamek wartości i latać sobie po świecie na koszt firmy generując ogromne koszty. Gdyby nie on firma stanęła by na nogi.
  A jak sobie przypomnę pierwsze zdjęcia zrobione na oryginalnym Ektachromie i ich porównanie z ORWO.... łza się w oku kręci.
 • avatar
  Tak, płynna grafika z S3 Virge. Długo zanim powstał 3dfx Voodoo.

  Fakt że wtedy nie było driverów, ani standardów generowania grafiki. DX'a nie było, OpenGL był dla profesjonalnego sprzętu za kupę forsy.

  Ale była taka gierka, Descent. I miała wsparcia dla Virge. Karta Virge pozwalała na piękną, płynną i szczegółową grafikę 640x480, w czasach kiedy pierwszy Quake w 320x240 na najlepszym sprzęcie ledwo dociągał do 30fps.

  S3 pokazało że jest zapotrzebowanie na taki sprzęt, 3dfx dalej poszło tą ścieżką, wypierając S3 z tego rynku. Tylko po to żeby zostać pokonanym prze NVidię i ATI.
  -1
 • avatar
  Metoda na utrzymanie się przy życiu gdy nie ma się nic ciekawego do zaoferowania poprzez pozwy patentowe coś mi przypomina - była kiedyś taka firma jak Santa Cruz Operation (SCO) i ścigała firmy używające Linuxa bo uważała że Linux wykorzystuje jej patenty na UNIX.
  Firma nadal dycha ale o jej produktach Świat już zapomniał. Oby nie było tak z Kodakiem.
  -1
 • avatar
  To jest cos wiecej, USA sie sypia. Rozpadaja sie, wlasnie mamy prolog.
 • avatar
  "Obecnie to właśnie portfolio patentowe jest obecnie jego największą siłą. "

  nie ładnie to brzmi :/
 • avatar
  Tonący brzytwy się chwyta :/
 • avatar
  nie przesadzał bym
 • avatar
  Łezka się w oku kręci ;( Ale takie prawa rynku, słabsi nie mają szans, a władzę przejmują dobrze wypromowane tanie chińszczyzny. Canon jeszcze się trzyma bardzo dobrze ;)