Technologie i Firma

Kto kupi Allegro? Serwis aukcyjny na sprzedaż

przeczytasz w 1 min.

Potencjalnych nabywców nie brakuje. Są oni w stanie zapłacić za platformę od 2 do 3 miliardów euro.

Allegro logo

Allegro po raz kolejny zmieni właściciela. Serwis aukcyjny założony w 1999 roku został przejęty przez południowoafrykański koncern Naspers (za 1,44 mld dolarów), ale wygląda na to, że nadszedł już kres tej przygody. Jacy są potencjalni nabywcy?

Agencja Reuters ustaliła, że zainteresowanych ewentualnym nabyciem platformy Allegro zdecydowanie nie brakuje – to w końcu prężnie rozwijający się produkt, który ma mocną pozycję na europejskim rynku e-commerce. 

Jako potencjalnych nabywców wymienia się przede wszystkim trzy spółki – chińskiego giganta Alibaba, konkurenta z sektora e-commerce eBay oraz fundusz CVC Capital Partners, który kilka lat temu oficjalnie wszedł na polski rynek.

Ile platforma Allegro może być warta? Według agencji Reuters potencjalni nabywcy będą w stanie zapłacić za nią od 2 do 3 miliardów euro. 

W walce o zakup Allegro, oprócz trzech wspomnianych gigantów, udział mogą wziąć również działające na naszym rynku grupy internetowe. Chodzi tutaj mianowicie o Onet oraz Wirtualną Polskę. Czy będą one jednak w stanie przebić na przykład eBay? Wątpliwe. Wszystko okazać ma się jednak do końca tego roku.

Źródło: Reuters

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  64
  Niech się wystawią na allegro.
  • avatar
   mutissj
   18
   Właściel allegro chce zgarnoć 3 miliardy i jacht sobie kupić :d
   • avatar
    AndreoKomp
    14
    Czemu koncern Naspers sprzedaje serwis, który prężnie się rozwija i cały czas zarabia pieniądze? Macie jakieś pomysły?
    • avatar
     Melman1980
     4
     Allegro zarabia ale może za mało :)
     • avatar
      KENJI512
      4
      Taa już to widzę, Allegro w wydaniu WP:

      - 2x więcej reklam
      - reklamy o polityce itp.
      - brak możliwości edycji ogłoszenia, jeśli używa się AdBlocka :D
      • avatar
       Hakuren
       3
       No jak to tak można pozwolić aby prężnie rozwijająca się firma nie była w posiadaniu narodowych rąk. Już Polska Zjednoczona Partia Przestępców i Szabrowników się o to zatroszczy. Jakiś degenerat z ONR-u w sam raz na prezesa...

       Jeśli miał by ich przejąć Alibaba to jestem za. Chińczycy mają łeb na karku a Alibaba to zdecydowanie największe miejsce do robienia interesów w sieci. Na pewno lepsze to rozwiązanie niż wchłonięcie przez eBay.

       Moja opinia nt. Naspers: Sprzedają ponieważ oni głównie nastawiają się na spekulację. Jeśli z czegoś nie da się wycisnąć więcej (jakby Allegro walnęło opłaty o 100% czy 200% wyższe nikt by nie korzystał) trzeba to natychmiast sprzedać. Mając do czynienia z zachodnimi koncernami w swojej branży wiem dlaczego nikt nie wchodzi na polski rynek. Oni operują na prowizjach od sprzedaży od 30% wzwyż. U nas operuje się na poziomie hurtowym-głównego dystrybutora na 3%. Za tak małą kasę nikt sobie rąk nie brudzi za granicą. Naspers myślał, że się obłowią, ale nic z tego nie wyszło. I tak zarobią troszkę "drobnych" na sprzedaży, ale Allegro to nie eBay i nie generuje miliardów $ rocznie.
       • avatar
        Vatharian
        0
        Naspers jest w tarapatach, a po tym co zrobili z Allegro nikt nie chce tam kupować.

        Właściwie oddali walkowerem pole ebayowi. To była jedyna platforma, która chroniła zarówno sprzedających, jak i kupujących.

        Ebay robi to samo, ale to obcy kapiitał.

        Innymi słowy - zjebali, nachapali się kasy i wypychają.

        Gdyby Ebay kupił Allegro, zyskałby naprawdę wielką bazę użytkowników.

        Jedynym problemem chyba byłoby PayU.
        • avatar
         gatar
         0
         Może KTR ? :-)