Nauka

Na Marsie była kiedyś woda. Dużo wody

przeczytasz w 1 min.

Według zespołu naukowców na Marsie znajdował się kiedyś ocean, w którym było więcej wody niż w Oceanie Arktycznym.

Mars ocean
ESO/M. Kornmesser

Zapewne domyślacie się, że Mars nie zawsze był taki jałowy. Czy zastanawialiście się jednak kiedyś jak Czerwona Planeta wyglądała w czasach swojej świetności? Prawdopodobnie byście jej nie poznali. Według międzynarodowego zespołu naukowców na Marsie było kiedyś wystarczająco dużo wody, aby tworzyła ona rozległy, choć płytki (około 1,5 km głębokości) ocean, pokrywający prawie połowę półkuli północnej. Oczywiście nam nie było dane tego zobaczyć (według naukowców było to jakieś cztery miliardy lat temu), ale na grafikach w tym newsie możecie zobaczyć jak widzi to artysta.

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał w swoim badaniu ogromny teleskop VLT Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), teleskop NASA IRTF oraz urządzenia pomiarowe W. M. Keck Observatory. Po sześcioletnim monitorowaniu marsjańskiej powierzchni i atmosfery doszli oni do wniosku, że cztery miliardy lat temu na Czerwonej Planecie znajdował się ocean większy niż nasz ziemski Ocean Arktyczny.

Mars ocean mapa
ESO/M. Kornmesser/N. Risinger (skysurvey.org)

„Nasze badanie zapewnia dokładne szacunki na temat tego, ile wody znajdowało się kiedyś na Marsie, dzięki ustaleniu ile wody planeta utraciła ze swojej atmosfery w przestrzeń kosmiczną” – powiedział Geronimo Villanueva z NASA Goddard Space Flight Center. W badaniu uwzględniono dwie formy wody: standardową, H2O oraz tzw. półciężką wodę HDO (1 atom wodoru zastąpiony jest przez deuter). Ta druga tracona jest wolniej. Ta wiedza pozwoliła zaprojektować przybliżoną mapę Marsa sprzed miliardów lat.

Badania sugerują też, że nawet więcej wody mogło znajdować się (a może i nadal się znajduje) „pod ziemią”. Te wyniki mogą mieć także duży wpływ na poszukiwanie oznak życia. Sama ilość wody pozwala wierzyć, że Czerwona Planeta była swego czasu znacznie gęściej zamieszkana niż początkowo przypuszczano.

Źródło: ESO, Engadget

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  14
  Byłem, wypiłem :) no i nie ma. :P
  • avatar
   diZaster
   8
   "znacznie gęściej zamieszkania niż początkowo przypuszczano"
   coś tu trzeba naprawić :)
   • avatar
    R2rr0
    4
    "Prawdopodobnie byście jej poznali." Czegoś nie brakuje w tym zdaniu?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Nie mają na co kasy tracić? Lepiej by się zabrali za stworzenie statku kosmicznego zdolnego szybko dolecieć poza Układ Słoneczny. Przecież Mars to "planeta nie warta świeczki".
     • avatar
      BILI82
      -3
      Co robi tutaj ten artykuł? :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       No było, ale to se ne vrati :)
       • avatar
        Bostonawy
        0
        W przyszłości będzie możliwe doprowadzenie tej planety do takiego stanu, jeśli wcześniej ludzie sami siebie nie pozabijają.
        • avatar
         Tyskie89
         0
         Prawdopodobnie byście jej poznali. Chyba literowka
         • avatar
          Nalovp
          0
          Coś tam słyszałem że pastuch gadał o jakimś cudaku,ktory naszą planetę z gruzu nagrabił do kupy i z tego stworzył ziemie w 7 dni.......Powiesili go za pedofilie.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           jeśli była to coś dużego musiało uderzyć, przez co temperatura oscylowała na granicy piekła i puff ni ma. Bo jak inaczej wytłumaczyć.