Oprogramowanie

Mathematica 7 ze wsparciem dla CUDA

przeczytasz w 1 min.

Wolfram Research, firma od lat tworząca pakiet Mathematica, służący do wykonywania obliczeń symbolicznych i numerycznych, już wkrótce zaprezentuje nową wersję 7.0. Będzie to rewolucja w sensie wydajnościowym, jako że do wykonywania obliczeń aplikacja po raz pierwszy w historii będzie wykorzystywać CUDA.

Przypomnijmy, że CUDA to interfejs stworzony przez NVIDIĘ, służący do wykorzystywania procesorów graficznych w charakterze GPGPU (General Purpose Graphics Processing Unit), czyli do uruchamiania programów, których działanie można rozłożyć na wiele wątków. CUDA obsługiwana jest przez procesory graficzne NVIDIA GeForce, począwszy od serii 8. Dzięki jej wykorzystaniu w Mathematica 7.0, moc karty graficznej dramatycznie przyspieszy wykonywanie obliczeń, modelowanie, symulacje, czy wizualizacje. Przyrost prędkości ma być bardzo wysoki – średnio od 10 do 100 razy.

Nowa wersja pakietu Wolfram Research zapowiadana jest na pierwszy kwartał 2009 roku.

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    deel77
    0
    Wykorzystywanie procesorów graficznych to jedyna droga aby zwielokrotnić moc PC. Wszyscy dobrze wiedzą, że rozwój CPU nie będzie tak szybki i nie da tyle mocy jak fizyczne dodanie nowego chipu zdolnego do obliczeń (GPU). Szkoda tylko, że oprogramowania potrafiącego to wykorzystać jest w tej chwili bardzo mało.