Ciekawostki

Microsoft udostępnił .NET 8. Co nowego?

przeczytasz w 1 min.

Microsoft udostępnił .NET 8. To nowa wersja platformy programistycznej, w której nie zabrakło kilka cennych nowości. Dzięki nim praca będzie efektywniejsza i bardziej komfortowa.

Microsoft udostępnił .NET 8 – najnowsza wersja przynosi ze sobą przydatne narzędzia programistyczne, oparte na rozwiązaniach chmurowych i wykorzystujących sztuczną inteligencję. Programiści mogą skorzystać między innymi z .NET Aspire, a także z modelami AI bez konieczności pobierania jakichkolwiek dodatkowych składników. 

Co jeszcze przynosi ze sobą .NET 8?

Na tym nie koniec, bo nowa wersja to także natywna kompilacja z wyprzedzeniem (AoT) czy też szybsze tworzenie witryn internetowych (dzięki Blazor). Dodatkowo .NET 8 wyraźnie zwiększa wydajność – w testach wykazano aż 20-procentowy wzrost. Jest to zasługa zastosowania nowego generatora kodu optymalizujące aplikacje na podstawie rzeczywistego użycia – to Dynamic Profile-Guided Optimization. 

Warto wspomnieć także o .NET MAUI – rozwiązanie to umożliwia uruchamianie jednego projektu w kilku różnych systemach operacyjnych, między innymi Windows, Android i iOS. Łącznie ulepszenia można liczyć w tysiącach.

Premiera .NET 8 za nami. Możesz już pobrać

Platforma .NET liczy sobie już ponad 20 lat i w tym czasie umożliwiła utworzenie niezliczenie wielu aplikacji przeznaczonych na najróżniejsze systemy operacyjne i urządzenia. Najnowszą wersję można już pobrać z oficjalnej strony Microsoftu. 

Źródło: Microsoft, XDA-Developers

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Vento87
  0
  Trzeba przyznać, że zmian sporo wypuszczają. Widać, że .Net się rozwija tak samo jak sam język C#. Programuje w nim już 4 lata i jestem zadowolony. Pracuje też z Rust'em, który w sumie też się rozwija ale zdecydowanie bardziej userfriendly jest .Net. Tak szczerze to tylko garbage collector przerobić na to co jest w Rust plus dodać coś na wzór match i język C# dla mnie byłby kompletny.
  • avatar
   GejzerJara
   0
   akurat C# jest całkiem udanym efektem przegranego procesu z Sun o implementację Javy :) chcieli zdominować ten język, ale wyszło coś lepszego, niezależnego. zupełny przypadek, bo myśleli że uda im się spacyfikować Javę. Ale Java się kończy, ogromnie pamięciożerne rozwiązanie.

   co do Rust, całkiem fajny. nawet microsoft zaczął go stosować do programowania różnych rzeczy pod maską win11. oby tak dalej. rozwiązania typu C# czy Rust są dobrą alternatywą aby zwiać od Javy i C++. Obydwa rozwiązania stare, każde z nich ma swoje wady.