Ciekawostki

Chcesz programować? Rób to w Pythonie

przeczytasz w 2 min.

Python to obecnie najpopularniejszy język programowania na świecie. Jest też wyjątkowo wszechstronny. To sprawia, że specjaliści od niego są pilnie poszukiwani, a za swoją pracę – sowicie wynagradzani.

Python to najpopularniejszy język programowania na świecie

Najnowszy ranking Tiobe pokazuje, że Python jest aktualnie najpopularniejszym językiem programowania na świecie. Ma niewielką przewagę nad C i całkiem sporą nad C++, które zrzuciło z podium Javę (ta nie znalazła się w TOP 3 po raz pierwszy od dwóch dekad). 

Jeśli cię to interesuje, to wiedz, że pierwszą dziesiątkę (ale już ze znacznie słabszymi wynikami) uzupełniają: C#, Visual Basic, JavaScript, SQL, Assembly i PHP. 

TOP 10 języki programowania
Najpopularniejsze języki programowania w rankingu Tiobe.

Rosnącą popularność Pythona zauważa także zespół No Fluff Jobs – serwisu z ofertami dla programistów i innego rodzaju specjalistów z branży IT. Od trzech lat język ten znajduje się w TOP 3 (obok Javy i .NET). Wzrost jednak widać nie tylko w liczbie ofert, ale też w proponowanych wynagrodzeniach… 

Ile zarabia programista Python?

Programowanie w Pythonie naprawdę się opłaca. Z danych No Fluff Jobs wynika, że specjalista od tej technologii zarabiał w 2022 roku nawet 24 000 zł miesięcznie. Ogólnie medianowe widełki prezentowały się następująco:

 • od 13 do 19 tysięcy złotych brutto na umowę o pracę
 • od 16,8 do 24 tysięcy złotych netto (+ VAT) na B2B

Podane tu kwoty oznaczają wzrost o 12% w przypadku umowy o pracę i aż o 19% przy B2B. Nic też nie wskazuje na to, by wynagrodzenia miały tu maleć… 

Python wynagrodzenia

Dlaczego Python jest tak popularny?

Największym atutem Pythona jest jego uniwersalność. Z tego języka korzystają nie tylko twórcy rozmaitych aplikacji i gier, ale też specjaliści od big data i data science oraz sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem uczenia maszynowego. 

Umożliwiający programowanie obiektowe, strukturalne i funkcyjne Python słynie także z czytelnej i przejrzystej, a przy tym zwięzłej składni. Dzięki temu korzystanie z niego jest po prostu wygodne. 

Warto też wspomnieć, że (w przypadku serwisu No Fluff Jobs) najczęściej poszukiwani są po prostu Python Developerzy. Na kolejnych miejscach w rankingu znajdują się natomiast Data Engineerzy, DevOps Engineerzy i Data Scientisci ze znajomością Pythona. 

Źródło: Tiobe, No Fluff Jobs

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pablo11
  5
  Twórcy jakiej gry np. według was korzystali z Pythona ? Bo osobiście mam problem z przytoczeniem takiej. Gry to głównie C++ (np unreal), ewentualnie C#(unity), gry mobilne to Java głównie i też jakaś odmiana C dla systemu Apple.
  Python jest mocno promowany, ale w zasadzie używa się go głównie w machine learningu, bo biblioteki są dostępne na jego API. Występuje on też w formie API na mikrokontrolery, ale tylko głupi by go tam używał, bo potrafi żreć kilkukrotnie więcej zasobów od C++ na tych platformach. Co całkowicie go dyskwalifikuje. I tam nadal króluje C/C++.

  Ciekawy w sumie jestem do czego oprócz obslugi bibliotek AI jest wykorzystywany Python. Wiem, że języki programowania można wykorzystywać dość szeroko. Tylko problem polega na tym, że to często kopanie się z koniem. Więc jak coś jest wykorzystywane do czegoś dość rzadko, to API jest często słabo opisane. Do tej pory pamiętam, jak kolega zrobił gierkę 2D z grafiką konsolową jak z wczesnych lat 90tych, w jakiejś graficznej bibliotece Pascala (takiej konsolowo graficznej, bez żadnych fajerwerków) i chodziło mu to z szaloną 1 klatką na sekundę na dobrym komputerze.
  • avatar
   Yamaraj6
   1
   Ogólnie fajnie, że jest Python opisane, ale warto w takich artykułach pokazywać też inne języki, bo od 2020 rok dotąd stawki praktycznie w każdym języku programowania poszły 20% do góry, a jest to spowodowane wzrostem kursu USD (bo oprogramowanie zarabia najwięcej w USA), wzrostem inflacji i zwiększeniem zapotrzebowania na oprogramowanie na całym świecie spowodowanym przez Covid.
   Poza tym tak jak pablo napisał Python nadaje się głównie do rzeczy z AI, analizy danych itp. i może niekiedy do tworzenia API. Do gier używa się praktycznie tylko C++ (Unreal) i C# (Unity). Oczywiście pewnie jest jakieś marginalne zapotrzebowanie na pythonowców do gier w jakiś specyficznych projektach, ale to nie działa tak, że jak ktoś chce robić gry to się nauczy Pythona, bo on jest do wszystkiego, bo obecnie żaden język nie jest do wszystkiego. Te rankingi prezentowane, że jakiś język jest popularniejszy od innego też są o kant dupy roztrzaść, bo niby na jakiej podstawie to jest badane? To, że obecnie np. jest więcej ofert na Pythonowców to nie znaczy, że to jest najpopularniejszy język tylko, że brakuje ludzi co umieją Pythona. Ogólnie sens by taki ranking miał jakby np. brał liczbę ludzi + obecne oferty pracy na dany język w firmach i ewentualnych projektach open source, które są wykorzystywane przez powiedzmy co najmniej 10k ludzi.
   • avatar
    gehaes
    1
    siłą pythona są biblioteki. sam korzystam z numpy i pandas najczęściej. obydwie napisane w C/C++ :) "goły" python jest megawolny jak każdy kod interpretowalny z dynamicznym typowaniem. spełnia bardziej funkcję GUI do olbrzymiej masy bibliotek a nie środowiska gdzie jest sens pisać grę czy inny soft ze ścisłą kontrolą zarządzania pamięcią

    a do czego poza AI się przydaje? do pracy (typu ETL) na dużych bazach danych, taki pandas jest kilka razy szybszy niż matlab, java. a pandas vs excel/acces to już totalny odjazd, ze dwa rzędy wielkości różnicy jeśli chodzi o czas przetwarzania danych