Systemy operacyjne

Windows 10 będzie miał nową domyślną czcionkę

przeczytasz w 1 min.

Microsoft nie przestaje sugerować, że Windows 10 potrzebuje wizualnych korekt. Ponownie je nawet wprowadza, ale na rewolucję się nie nastawiajcie.

Czcionka Segoe UI Variable w Windows 10

Pod koniec zeszłego miesiąca pisaliśmy, iż Microsoft zdecydował się zmienić domyślny font w MS Office. Okazuje się, że producent ma podobne plany również co do innego swojego produktu, z którego korzystają miliony użytkowników na całym świecie. Mowa o systemie Windows 10, który pożegna się z Segoe UI, chociaż dla niektórych będzie to stwierdzenie nieco zbyt dosadne.

Nową domyślną czcionką w Windows 10 zostanie w najbliższym czasie Segoe UI Variable. I nazwa nie jest przypadkowa, mocno bazuje ona na pierwowzorze, dla niektórych zmiany mogą być wręcz niezauważalne. Jak argumentuje je sam producent? Wedle niego Segoe UI Variable zdecydowanie lepiej pasuje do obecnych czasów i będzie lepiej wypadać na ekranach różnych rozmiarów (dzięki poprawionemu skalowaniu).

„Interfejs użytkownika Segoe został pierwotnie zaprojektowany do pracy przy 9pt, co czyni go świetną czcionką dla tego rozmiaru, ale też ogranicza ekspresję przy dużych rozmiarach i jest mało czytelny przy mniejszych rozmiarach. Segoe UI Variable rozwiązuje ten problem, bo używając nowej wersji, która wykorzystuje technologię Variable Font, można dynamicznie korygować i oferować doskonałą czytelność przy bardzo małych rozmiarach i przy bardzo dużych rozmiarach.”

Segoe UI Variable

Kiedy do Windows 10 zawita nowa domyślna czcionka?

Póki co zmiany mogą dostrzec u siebie osoby należące do programu Windows Insider. Podobnie jak w innych przypadkach, reszta użytkowników zauważy je po aktualizacji systemu, która będzie wdrażana stopniowo w najbliższym czasie. Dokładniej nie zostało to jednak ujęte.

Możliwe nawet, że trzeba będzie poczekać do jesiennej aktualizacji 21H2. Wtedy też system powinien otrzymać nowe ikony i kilka innych wizualnych nowości, które Microsoft ostatnio mocno akcentuje. Czy potrzebnie? Tu już zapewne każdy będzie miał swoje zdanie.

Źródło: blogs.windows

Warto zobaczyć również:

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lucullus
  14
  Pasjonujące...

  Co tym razem będzie skopane?
  • avatar
   baertus11
   10
   Wiesz co robi ta czcionka? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa Użytkowników Windows. To jest nowa czcionka na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą czcionką? My otwieramy oczy niedowiarkom nielubiącym Windows. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo w sprawie ulepszania Windowsa..... ;-P
   • avatar
    PerfectDAY
    7
    Tego właśnie potrzebujemy... nowej czcionki...
    • avatar
     Leonardox11
     3
     łał ale to potrzebne... przypominam i będę to zawsze powtarzać. Chodzi o Ustawienia oraz Panel sterowania...
     • avatar
      Silver
      2
      A kiedy porządki w systemie? Bo póki co okazuje się, że Windows Update ma drugą towarzyszącą jej usługę:Windows Update Medic Service czyli zamiast optymalizacji kolejny śmietnik...
      • avatar
       Jakub Kuczma
       0
       Font nie czcionka :P
       • avatar
        kriss266
        -1
        Czcionkę to mają w drukarni :p
        • avatar
         develoop
         0
         WOW !
         • avatar
          voxcordi
          0
          Urzekła mnie ta historia... Never 10!
          • avatar
           derunim
           0
           Kto to się śmiał z aktualizacji w Ubuntu? ;)
           • avatar
            moofinek
            0
            Czcionka to fizyczny nośnik używany w drukarniach...