Oprogramowanie

Calibri idzie na emeryturę - będzie nowy domyślny font w MS Office

przeczytasz w 2 min.

14 lat temu Times New Roman został zastąpiony przez Calibri na pozycji domyślnego fontu w pakiecie Microsoft Office. Amerykański gigant doszedł do wniosku, że czas na kolejną zmianę.

W ciągu ostatnich 14 lat sporo się zmieniło i nie potrzebujemy już aż tak zwartego fontu jak Calibri. Dlatego też Microsoft szuka dla niego następcy, chcąc równocześnie zachować jego najważniejsze cechy, a więc prostotę, czytelność i uniwersalność. W końcu domyślny font powinien być taki, by nie trzeba było poświęcać mu zbyt wiele uwagi i by w większości przypadków był po prostu optymalną opcją. 

Nowy domyślny font w MS Office – oto kandydaci

W ten sposób Microsoft wytypował pięć fontów, które według niego najlepiej sprawdzą się w roli domyślnego kroju w programach Microsoft Office: Microsoft Word, Microsoft Excel czy Microsoft PowerPoint. To Skeena, Tenorite, Grandview, Seaford i Bierstadt. W każdym przypadku mówimy o foncie bezszeryfowym, a więc pod tym względem nic się nie zmieni. 

Skeena najbardziej przypomina Calibri – to niewiele mniej zwarty font, ale nieco bardziej krągły. Skoro już przy krągłościach jesteśmy, to warto zwrócić uwagę na Tenorite z zupełnie okrągłymi literami i szerokością zwiększającą czytelność. Następny w kolejce Grandview ma zdecydowanie najbardziej techniczny wizerunek, przez co wydaje się najmniej praktyczny. Wiele osób mogłoby też mieć problemy z przekonaniem się do Seaford – przede wszystkim ze względu na bardzo charakterystyczne „k” i optycznie nierówną wysokość znaków. Wreszcie mamy też Bierstadt – ten font wydaje się najbardziej uniwersalny. On i Grandview ma też coś, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść – to małe „l” (jak lis) zupełnie inne niż duże „I” (jak Irena). 

Calibri ustąpi miejsca, ale nie zniknie

Calibri wkrótce przestanie być domyślnym fontem, ale oczywiście nadal bez problemu z niego skorzystamy, wybierając go z listy rozwijanej. Znajdziemy też na niej naturalnie wszystkie te kroje, które Microsoft wytypował w roli kandydatów na font domyślny, a które nie dostąpią jednak tego zaszczytu. 

Źródło: Microsoft, Geek Wire, Tech Crunch

Czytaj dalej o pakiecie MS Office: 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  silvver
  1
  Oni już nie mają co robić tylko fonty zmieniać? Ciągle nie ma wbudowanej funkcji np. do robienia średniej ważonej czy choćby możliwości rozszerzenia okna z listą pól obliczeniowych w tabli przestawnej.
  • avatar
   dr Cox
   1
   I nikt jeszcze nie dopisał Comic Sans? :)
   • avatar
    Virtus
    0
    U siebie jako domyślną ustawiam Verdanę. Najbardziej czytelna jest.
    • avatar
     0
     Bierstadt - piwne miasto. Myślę, że będzie ok.
     • avatar
      NomadDemon
      0
      A niech se zmieniaja. Jednak uważam że to ostatnia rzecz do zmiany w tym pakiecie