Bezpieczeństwo

Ministerstwo Cyfryzacji zaliczyło wpadkę w ePUAP. Nadało komunikat z nie swojej skrzynki

przeczytasz w 1 min.

Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do samorządów informację o zmianach wprowadzonych w systemie ePUAP. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wiadomość została nadana ze skrzynki Poczty Polskiej.

Coraz więcej osób ma już założony Profil Zaufany, dzięki któremu można załatwić przez internet sporo spraw urzędowych. Często korzystamy również z ePUAP - Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Platforma ta umożliwia przesyłanie poufnych danych z zachowaniem bezpieczeństwa.

Kierownicy podmiotów publicznych systematycznie otrzymują informacje o nowej wersji platformy ePUAP, które wysyła Ministerstwo Cyfryzacji. Zatem jak duże musiało być zdziwienie odbiorców, kiedy zobaczyli, że korespondencja z Ministerstwa Cyfryzacji została wysłana przez... skrzynkę Poczty Polskiej?

Poczta Polska i kontrowersje

Jak poinformował Niebezpiecznik, Ministerstwo Cyfryzacji zaliczyło sporą wpadkę. Informację o wdrożeniu nowego modułu w systemie ePUAP wysłało przez skrzynkę nadawczą Poczty Polskiej. Tę dedykowaną tegorocznym wyborom prezydenckim.

Sytuacja z wyborami jest w tym roku wysoce kontrowersyjna, zwłaszcza odkąd Poczta Polska chciała uzyskać dane obywateli od samorządów. Zdarzenie, które miało miejsce w ePUAP dolewa tylko oliwy do ognia. Pojawiły się opinie o podważeniu zaufania do systemu i liczne pytania o to, kto naprawdę jest nadawcą komunikatu.

ePUAP
Wiadomość od Ministerstwa Cyfryzacji czy od Poczty Polskiej? Źródło: Niebezpiecznik

Ministerstwo Cyfryzacji zamiata sprawę pod dywan

Wiadomość na pewno została nadana przez Ministerstwo Cyfryzacji, ponieważ wysłano kolejne pismo, tym razem z odpowiedniej skrzynki.

ePUAP
Informacja o pomyłce oraz prośba o uznanie sytuacji za niebyłą. Źródło: Niebezpiecznik

Wychodzi na to, że całe zamieszanie jest wynikiem zwyczajnej pomyłki. Pozostaje jednak pytanie, czy tego rodzaju błędy nie wpływają znacząco na spadek zaufania do samego Ministerstwa Cyfryzacji? Tym bardziej, kiedy z treści pisma jasno wynika, że chce uznać tę kuriozalną sytuację za niebyłą.

Źródło: Niebezpiecznik

Warto zobaczyć również:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  6
  A się tam bawią. Podpis kwalifikowany jest fizyczny + pin (o tym pinie mógłbym więcej powiedzieć, ale nic publicznie), więc pewnie to MC ma dostęp w najlepszym razie do skrzynki poczty, w najgorszym do wszystkich.
  Niestety wiemy do czego miała służyć ta skrzynka, więc ktoś się pewnie szykował do stworzenia całkiem fajnej bazy danych, która by pewnie zaraz latała po sieci.
  • avatar
   stalkerpl
   3
   Polacy pozwolili by banda nieudaczników PO-PIS dorwała sie do władzy i takie są efekty, prawo ma przestrzegać tylko kowalski ale ta głupota zemści sie na wszystkich możliwe ze jeszcze za naszego życia
   • avatar
    adamgr
    1
    A może to jest skrzynka rządowa tylko z aliasem na pocztę ?
    Tak łatwiej jedynie słusznej partii będzie "liczyć głosy" :D
    • avatar
     flash44
     -3
     Marto, nie ma danych wrażliwych. Są poufne. Wrażliwe byłyby gdyby się popłakały kiedy ktoś by na nie nakrzyczał. Sprawdź ustawę. Potem słownik. Potem sprawdź tłumaczenie słowa sensitive w kontekście danych. Wszędzie znajdziesz poufne.
     • avatar
      Adrianwo
      0
      W rządzie pracują sami d*le!!
      PiS musi upaść, a Kaczyński z Dudą i Morawieckim - aresztowani!!!