Ciekawostki

MIT proponuje szybsze i tańsze trenowanie sieci neuronowych

przeczytasz w 1 min.

Nowy algorytm inżynierów z MIT pozwala na przeszło 200 razy szybsze projektowanie sieci neuronowych. To stwarza szansę na demokratyzację sztucznej inteligencji.

Aktualnie wytrenowanie standardowej sieci neuronowej zajmuje firmie Google około 48 000 godzin pracy GPU. Naukowcy z instytutu MIT znaleźli sposób na skrócenie tego czasu do zaledwie 200 godzin. W czym tkwi sekret pozwalający na ułatwienie wdrażania rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji?

Otóż inżynierowie opracowali specjalny algorytm, który automatyzuje znaczną część zachodzących procesów i ostatecznie optymalizuje projektowanie wyspecjalizowanych sieci neuronowych pod kątem konkretnych platform sprzętowych. 

W nowym algorytmie wykorzystano wiele rozmaitych technik – na przykład odpowiednia binaryzacja pozwoliła zmniejszyć wykorzystanie pamięci. Sztuczna inteligencja pozwoliła odnaleźć rozwiązania, dzięki którym tworzenie sieci neuronowych po prostu jest wydajniejsze.

„Im większa przestrzeń wyszukiwania, tym więcej nieznanych rzeczy można odnaleźć. Nie wiesz, czy coś może być lepsze niż przeszłe ludzkie doświadczenie, pozwól więc przekonać się o tym sztucznej inteligencji” – powiedziała Han Cai z zespołu naukowców. 

Inżynierowie z MIT mają nadzieję, że ich (skracające czas i obniżające koszty) rozwiązanie pozwoli większej liczbie osób korzystać i eksperymentować z sieciami neuronowymi, a w efekcie – przyspieszać demokratyzację, to znaczy zwiększanie dostępności społeczeństwa do sztucznej inteligencji. 

Źródło: MIT News, Engadget, Extreme Tech. Ilustracja: Chelsea Turner, MIT

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  anemusek
  6
  Padło tysiące razy sztuczna inteligencji, a nie wspomniano o żadnym rozwiązaniu, które było by w nią zaopatrzone. Ba. nawet nie wspomniano o żadnym rozwiązaniu zahaczającym o tzw "algorytmy sztucznej inteligencji".
  Przestańcie serwować ten bełkot marketingowy dla inteligentnych inaczej i po prostu opisujcie rozwiązania takimi jakimi są bez tej niestrawnej papki.
  • avatar
   jacekwr
   2
   Należy PILNIE wprowadzić odpowiedzialność prawną twórcy za działania SI którą stworzył i / lub się posługuje. Bo za chwilę gimbaza będzie miała sieci które będą za nią pisały śmieci na benchmarku albo innym facebooku. A spamerzy narzędzia doskonale imitujące maile i telefony od homo (jeszcze nie/ledwo/już nie) sapiens. Itd. I wtedy się zacznie... :///
   • avatar
    gormar
    1
    No ciekawe. Może DLSS Nvidii wreszcie zacznie poprawnie
    działać. ;)
    • avatar
     xxx.514
     1
     Używają sztucznej inteligencji do optymalizacji sztucznej inteligencji. Wygląda trochę na perpetuum mobile. Pytanie tylko, czy skończy się to jak w Matrixie czy Mass Effekcie; czy jednak rozwinie się to w bardziej pokojowy sposób.