Aplikacje mobilne

mObywatel 2.0 – start nie był udany. Skąd te problemy?

przeczytasz w 1 min.

Aplikacja mObywatel 2.0 uruchomiła w Polsce nowy etap cyfryzacji. Niemniej jednak jej debiut nie obył się bez pewnych komplikacji. Z czego wynikały te problemy?

14 lipca na telefony z Androidem i iOS-em trafiła aplikacja mObywatel 2.0. Wraz z nią zadebiutował mDowód – cyfrowy dowód osobisty o takiej samej mocy prawnej, co fizyczny dokument. Wielka rzecz i wielu było zainteresowanych. Dla wielu z nich próba wygenerowania mDowodu zakończyła się jednak porażką. 

Skąd problemy mObywatela 2.0?

Z wpisu ministra cyfryzacji, Janusza Cieszyńskiego, dowiadujemy się, dlaczego tak się stało. Otóż problemem nie był brak testów – te zostały przeprowadzone i to na dużą skalę. Naprawdę kłopotliwa okazała się dużą popularność. 

Masowy napływ wniosków o wygenerowanie cyfrowego dokumentu spowodował powstanie kolejki. To jest normalne, ale czas oczekiwania okazał się dłuższy, niż przewidywali twórcy aplikacji, co skutkowało pojawieniem się błędu. 

Jednak to nie koniec problemów. Użytkownicy, widząc błąd, próbowali ponownie, co skutkowało jeszcze większym zapychaniem serwerów. W rezultacie system padł i musiało minąć kilka godzin, zanim sytuacja wróciła do normy. 

mObywatel 2.0 działa już jak należy

Na szczęście, podobne problemy nie powtórzyły się i obecnie generowanie mDowodu w aplikacji mObywatel 2.0 przebiega bez najmniejszych problemów u większości użytkowników. Z takiej możliwości już w pierwszym tygodniu skorzystało zresztą ponad milion Polaków. 

Taka popularność nie powinna dziwić, jako że mDowód może być używany zamiennie z tradycyjnym dowodem osobistym. Podobnie działa to w przypadku legitymacji szkolnej, prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego. 

Aplikacja mObywatel 2.0 może również służyć do logowania się do e-Urzędu Skarbowego, realizowania e-Recept bez konieczności podawania numeru PESEL czy potwierdzania zniżek na przejazdy komunikacją zbiorową. To swoisty „cyfrowy portfel Polaka”. 

Źródło: Janusz Cieszyński na LinkedIn

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ooooo
  0
  Beznadziejna aplikacja, której nie da się zainstalować w szyfrowanej części telefonu (mój sejf). Chcecie mieć aplikację w bezpiecznym miejscu w telefonie? Nie da się, bo twórcy tego nie chcą. Polecam noszenie zwykłego dowodu i nie odblokowywanie telefonu przy kontaktach z milicjantami.

  Witaj!

  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

  Połącz konto już teraz.

  Zaloguj przez 1Login