Płyty główne

Najciekawsze procesory Intela z segmentu mainstream

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 2 min.

Na rynku procesorów trwa zacięta walka - istna Tech MMA. Firma Intel jednak wciąż ma w swoim portfolio bardzo mocnych zawodników i co do tego nie ma absolutnie żadnych wątpliwości.

Wszyscy czekają na desktopowe procesory Intela wykonane w 10-nanometrowym procesie produkcyjnym, ale nie oznacza to, że modele Intel Core 9-tej generacji nagle przestały być atrakcyjne. Wręcz przeciwnie - wciąż królują w wielu mocnych maszynach gamingowych i zapewne taki stan utrzyma się przez jeszcze długi czas.

Intel kojarzony jest z gamingiem nie bez powodu

Nie dzieje się tak bez powodu - oferują one bardzo dobrą wydajność w grach i pozwalają na osiąganie wysokiej liczby klatek na sekundę, co jest szczególnie istotne przy monitorach o wysokim odświeżaniu. A każdy się szanujący #pcmasterrace powinien mieć monitor przynajmniej o odświeżaniu 144 Hz, prawda?

Procesory Intel dla każdego #pcmasterrace

Intel Core i5 9400F

Pudełko procesora Core i5 9-tej generacji

Szukasz czegoś o świetnym stosunku ceny do wydajności, nie potrzeba ci dużej liczby rdzeni i nie zamierzasz dopłacać za możliwość podkręcania? Świetnie się składa - oto Intel Core i5 9400F, model wyposażany w sześć rdzeni (i sześć wątków), który zdobędzie serca gracza niewygórowaną ceną i przyzwoitymi możliwościami.

Model ten charakteryzuje się bazowym taktowaniem 2,9 GHz, ale w trybie Turbo może ono sięgnąć 4,1 GHz. To wszystko przy TDP na poziomie 65 watów oraz 9 MB pamięci cache (L3). Litera "F" w nazwie procesora oznacza, że jest on pozbawiony zintegrowanej grafiki, która to oczywiście nie każdemu jest potrzebna.

Intel Core i5 9600KF (lub K)

Uważasz, że sześć rdzeni to ilość w zupełności wystarczająca, ale przydałyby się wyższe taktowania oraz możliwość podkręcania? Naprzeciwko twoim potrzebom wychodzi Intel Core i5 9600K lub Intel Core i5 9600KF.

Podobnie jak jego młodszy brat (Intel Core i5 9400F) jest on wyposażony w sześć rdzeni/sześć wątków oraz 9 MB pamięci L3, ale jego taktowania są znacznie wyższe. Standardowo model ten pracuje z częstotliwością 3,7 GHz, a w trybie Turbo może osiągnąć 4,6 GHz. Dodatkowo litera "K" w nazwie procesora oznacza, że charakteryzuje się on odblokowanym mnożnikiem, a więc można go bezproblemowo podkręcić. Ze względu na wyższe taktowania TDP tego modelu wynosi już 95 watów.

Intel Core i7 9700KF (lub K)

Pudełko Core i7 9-tej generacji

Przeskakujemy poziom wyżej - z modeli Intel Core i5 do Intel Core i7. Tutaj możemy już liczyć na osiem rzeczywistych rdzeni (i osiem wątków), a więc wyraźnie wyższą moc obliczeniową. TDP procesora wciąż wynosi 95-watów, ale jego standardowe taktowanie to 3,6 GHz, a w trybie Turbo sięga aż 4,9 GHz. Możemy też liczyć aż na 12 MB pamięci podręcznej L3. To wszystko oczywiście z możliwością dodatkowego podkręcania (litera "K" w nazwie).

Podobnie jak wyżej, wersja oznaczona literką F (brak zintegrowanej grafiki) jest nieco tańsza od wersji z samą literką K.

Intel Core i9 9900KF

Pudełko procesora Core i9 9-tej generacji

Nie zadowalają cię tańsze modele? Ma być wydajnie, ma być osiem rdzeni i szesnaście wątków i możliwość dodatkowego podkręcania? To zapewni tylko topowa (w segmencie mainstream) linia procesorów Intel Core i9. Model Intel Core i9 9900KF charakteryzuje się bazowym taktowaniem 3,6 GHz, ale w trybie Turbo jego taktowanie może wzrosnąć do 5 GHz. TDP procesora utrzymano na poziomie 95 watów i możemy liczyć dodatkowo aż na 16 MB pamięci podręcznej L3. Litera "K" w nazwie procesora informuje cię, że możliwe jest dalsze zwiększanie mocy obliczeniowej tej jednostki (poprzez OC), ale jeśli nie chce ci się samodzielnie podkręcać to zawsze możesz sięgnąć po najwydajniejszy model oznaczony literami "KS".

Artykuł powstał we współpracy z firmą Intel

Może Cię również zainteresować:

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rlistek
  6
  Intel ma jedną "sensowną" propozycję. Mianowicie jak ktoś gra głównie w casualowe popierdółki AAA na 2080Ti i monitorze 1080p bez g-synca i różnica 132fps vs 118fps, której oczywiście nawet by nie zauważył bez włączonego licznika fps na ekranie, robi mu różnicę to 9900k(f/s) będzie dla niego.

  W każdym innym przypadku AMD ma obecnie lepszą ofertę.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Ja wybieram Intela. Ma tyle dziur, że będę miał lepszy airflow.
   • avatar
    Alcedo1
    3
    Słabo procki intela muszą się sprzedawać skoro artykuł sponsorowany ! Moja rada dla Intela macie za tanie procesory ! Dajcie jeszcze ze 200 - 300 zł do przodu. Procki dla elit muszą kosztować !
    • avatar
     AmigaPPC
     2
     Nic nowego. Zieeeeew.
     • avatar
      mgkiler
      2
      A jak chce 4 rdzenie 4 wątki to co wybrać? :)
      • avatar
       Fenio
       1
       Oferują za mało i w zbyt wysokich cenach. Do domu AMD lepsze, bardziej opłacalne. Do serwerów i zestawów dla zadań profesjonalnych też (Threadripper, Epyc).
       • avatar
        Fabryka Zabawek
        1
        Tanie podróbki klocków LEGO z Chin. Zapraszam na www.tanieklocki.pl
        • avatar
         Marucins
         0
         Wstydzilibyście się brać udział w tej propagandzie. Podobno pieniądze nie śmierdzą.... Ale tworzyć takie artykuły za kilka złotych - Nieładnie!

         "Intel currently has 242 publicly disclosed vulnerabilities, while AMD has only 16. That’s a 15:1 difference in AMD’s favor. The gap is just too large to ignore."

         Więcej: tomshardware.com/features/intel-amd-most-secure-processors
         /art z November 04, 2019
         • avatar
          raffal81
          -1
          Jechanie po intelu za 3 2 1 ;]]]] kochany benchmark :D
          • avatar
           Konto usunięte
           -1
           W przyszłości i to niedalekiej jeszcze przeproszą Intela.