Internet

Najmłodsi nie odróżniają reklam od wyników wyszukiwania w Google

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
12 komentarzy Dyskutuj z nami

Internet dla dzieci i nastolatków jest jak dom. Nie oznacza to jednak, że potrafią świadomie się po nim poruszać.

Google iPad

Najmłodsi ludzie rodzą się już w świecie wypełnionym po brzegi elektroniką – nowe technologie są więc dla nich czymś naturalnym. Najnowsze badania pokazują jednak, że fakt ten wcale nie sprawia, że dzieci i nastolatki są bardziej świadome tego, jak działa Internet, jakimi prawami się kieruje i jakie pułapki zastawia na użytkowników. Z raportu opublikowanego przez brytyjski Ofcom wynika, że zaledwie co trzeci internauta w wieku od 12 do 15 lat potrafił prawidłowo wskazać, które wyniki wyszukiwania w Google były reklamami. Dla dzieci w wieku 8-11 odsetek ten okazał się jeszcze niższy – nie wyniósł nawet 20 proc.

„Internet pozwala dzieciom uczyć się, poznawać różne punkty widzenia oraz pozostawać w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną” – powiedział w rozmowie z redakcją Financial Times dyrektor ds. badań w Ofcom, James Thickett. – „Ci cyfrowi tubylcy wciąż jednak potrzebują pomocy przy zrozumieniu jak poruszać się w internetowym świecie”.

Na czym polegało badanie? Naukowcy pokazywali dzieciom podzielonym na grupy ze względu na wiek zrzuty ekranu z wyników wyszukiwania i pytali co przedstawiają wyniki u góry strony: a) reklamy, b) najbardziej trafne wyniki, c) najpopularniejsze wyniki. Nawet pomimo tego, że były one przedstawione na pomarańczowym tle i standardowo opisane słówkiem „Ad” [„reklama”], poprawną odpowiedź wskazało tylko 31 proc. respondentów w wieku 12-15 i 16 proc. osób między 8 a 11 rokiem życia.

Inny test wykazał, że aż 19 proc. internautów z grupy wiekowej 12-15 twierdzi, że jeśli wyszukiwarka stawia na pierwszych miejscach konkretne informacje, to muszą one być prawdziwe. Wszystkie te wyniki pokazują jak ważna jest edukacja dzieci w tym zakresie, tym bardziej, że społeczeństwo coraz bardziej polega na internetowych rozwiązaniach. 

Źródło: The Verge

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  seeqin
  9
  Dokladnie ten sam temat wystepuje teraz w south parku
 • avatar
  baran
  9
  Przerażające... Brać pierwszy wynik z googla "za prawdę"? Po prostu łoł...
 • avatar
  kosq83
  4
  Tu nie ma się co śmiać, tylko uczyć dzieci tak samo jak pisać i czytać.
 • avatar
  kokosnh
  3
  adblock :D
 • avatar
  wdowa94
  1
  Nie tylko dzieci mają z tym problem, starsze osoby równie często wpadają w reklamowe pułapki czy nawet "oczojebne" reklamy typu "wykryto 6 wirusów, kliknij tu aby je usunąć"
 • avatar
  Snack3rS7X
  -2
  Ahhh...znowu "problemy" pierwszego świata na benchmarku...
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Proponuję proste rozwiązane. Blokować najmłodszym wifi i przeprowadzić rozmowę podczas której wytłumaczymy dziecku o co chodzi. Jak mamusia i tatuś mają dobre geny to dziecko załapie.