Pamięć RAM

Pamięci DDR5 RAM coraz bliżej - mamy pierwsze zdjęcia nowych modułów

przeczytasz w 1 min.

Pamięci DDR5 już niedługo zastąpią obecne DDR4 – możemy oczekiwać wyższej wydajności, zmniejszenia poboru mocy oraz nowych funkcji. Firma Netac już pochwaliła się pierwszymi modułami nowej generacji.

Pamięci DDR5 RAM zostały zapowiedziane już w 2017 roku, ale sklepowej premiery spodziewamy się dopiero w tym roku. Firma Netac wydaje się gotowa do wypuszczenia modułów na rynek.

Pierwsze zdjęcia pamięci DDR5 RAM

Serwis MyDrivers opublikował zdjęcia pamięci DDR5 RAM. Pojedynczy moduł ma 32 GB pojemności i pracuje z taktowaniem 4800 MHz (przy opóźnieniach CL40-40-40 i napięciu zasilającym 1,1 V). Wiemy jednak, że w planach chińskiego producenta są też konstrukcje dla entuzjastów o taktowaniu przekraczającym 10 000 MHz (!).

Netac pamięć DDR4 RAM
Moduły DDR5 RAM korzystają z nowego złącza z wcięciem w innym miejscu i nie są fizycznie kompatybilne ze złączem DDR4 DIMM

Netac pamięć DDR4 RAM

Moduły bazują na kościach pamięci wyprodukowanych przez firmę Micron (Z9ZSB). Uwagę zwraca też specjalny układ odpowiedzialny za zasilanie modułu (do tej pory obwód odpowiedzialny za zasilanie pamięci RAM znajdował się na płycie głównej).

Co nowego wprowadzą pamięci DDR5 RAM?

Nowa generacja pamięci RAM to przede wszystkim jeszcze lepsza wydajność i efektywność energetyczna – specyfikacja JEDEC przewiduje przepustowość 4800 – 8400 Mbps, przy obniżeniu napięcia zasilającego do 1,1 V. Moduły DDR5 zaoferują też większą pojemność względem obecnych kostek DDR4.

Nowością jest również przeprojektowany system korekcji błędów. Każdy układ będzie wspierać funkcje ECC (error correction code) i ECS (error check and scrub), co powinno przełożyć się na stabilniejszą pracę modułów. Do tej pory korekcją błędów mogły się pochwalić tylko moduły projektowane dla serwerów.

Według nieoficjalnych informacji, pierwszą konsumencką platformą wspierającą nowe pamięci będzie konstrukcja z procesorami Intel Alder Lake (Core 12. generacji). Na jej premierę będziemy musieli poczekać do trzeciego kwartału i wtedy też pamięci DDR5 najpewniej pojawią się na rynku

Źródło: MyDrivers

Zobacz więcej o pamięciach DDR5:

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tokacz
  22
  i pewnie 2x droższe od wypasionych ddr4 na b-die
  • avatar
   Erikson83
   19
   Zadebiutują w cenie 4 tyś. Później się okaże że
   można na nich kopać kryptowaluty i będą po 10 tyś. heheheheh
   • avatar
    Bariarte
    7
    Czekam na kryptowalutę, która do kopania będzie wymagała jak najwięcej RAMu.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Kolejne nowe płyt Intela w drodze. Lecz dobrze że DDR5 już według zapowiedzi pojawi się w tym roku.
     • avatar
      Silver
      3
      Jak dla mnie news o niczym tylko kryptoreklama - producent, który kupił układy i przygotował własną wersję produktu pod własną marką podaje takie informacje.
      Żaden producent układów pamięci: SK. Hynix, Samsung, Micron czy Intel nie wydali takiej deklaracji prócz transferów więc jaką wiarygodną wartość wnosi firma Netac, która w portfolio ma tyle pamięci RAM co nic.... 10Ghz? Ok - kiedyś pewnie tak (w stosunku do rzeczywistej należy przedzielić przez 4).
      • avatar
       Silver
       3
       Co do DDR5 - ciekawe czy Asrock lub inna firma zrobi jak w przeszłości hybrydę tj platforma np AM4 natomiast z bankami pamięci DDR4 i 5.
       • avatar
        PITUCH3
        2
        Jaka premiera, przecież brakuje kości, kryzys, ceny w górę, to jaka premiera ?
        • avatar
         PerfectDAY
         1
         Oby z ceną nie przesadzili, zamierzam kupić na premierę.
         • avatar
          Yesusik
          0
          Hmm... a dlaczego "środkowe" piny są dłuższe od tych bliżej krawędzi lewej i prawej? :?
          • avatar
           KMN123
           0
           CL-40-40-40 przy taktowaniu 4800 to żadna konkurencja... Moc pobierana przez DDR5 vs. DDR4 (1,1 vs. 1,35) nie jest aż tak istotna. Pojemność pojedynczego modułu - owszem. Tylko to nie jest aktualnie wadą DDR4. Pytanie jak będą współpracować z CPU od AMD. Z tym był zawsze problem powyżej 3733. Co do CPU Intela to może być znaczący progress ale przy wspomnianym CL40, to jeszcze nie jest to. A i cena nieznana... Ogólnie cieszę się z wprowadzenia DDR5, ale martwię się kosztami kolejnej modernizacji bez znaczącego wzrostu wydajności.
           • avatar
            Kapitan Nocz
            0
            gdy obecna technologia zaczyna być już tak popularna, że jest za tania, by kroić na niej 2000% zysku to wtedy robi się pożar fabryki albo wprowadza nową, na której znów da się odpowiednio zarobić... ot cała tajemnica postępu według dzisiejszych czasów.
            • avatar
             Ahura
             0
             jeszcze tylko płytka za miliony złotych denarów, która da radę to obsłużyć.
             • avatar
              gormar
              0
              A nazwa tej firmy jest bardzo podobna do znanej marki Natec całkiem przypadkowo. ;)