Pamięć RAM

Nadchodzą pamięci DDR5 RAM - zobacz dlaczego to coś więcej niż +1 w nazwie

przeczytasz w 2 min.

Pamięci DDR4 RAM zdążyły już na dobre zadomowić się w naszych komputerach, telefonach i laptopach. Wiemy jednak, że producenci pracują nad nowszym standardem – DDR5, który jeszcze w tym roku ma trafić do masowej produkcji. Co przyniesie nowa generacja pamięci?

DDR5 to kolejny standard pamięci RAM, który zastąpi obecny DDR4 i wcześniejszy DDR3. Pierwsze informacje o nowych pamięciach pojawiły się pod koniec 2018 roku. Wracamy do tematu, bo firma SK Hynix ostatnio ujawniła nowe szczegóły o standardzie.

Pamięci DDR5 będą szybsze, pojemniejsze i bardziej energooszczędne

Nowy standard to przede wszystkim zwiększenie przepustowości – ta wzrośnie z 3200 Mbps w przypadku modułów DDR4 do 4800 Mbps w przypadku modułów DDR5 (chociaż w teorii możliwe jest uzyskanie nawet 8400 Mbps!). Producent zapowiada również zwiększenie pojemności modułów. Dotychczasowe kości oferują pojemność 2 – 16 Gb (256 MB - 2 GB), a w przypadku nowszych układów będzie to już 8 - 64 Gb (1 - 8 GB). Pozwoliłoby to na tworzenie modułów DIMM o pojemności 64 GB (!).

DDR4 vs DDR5 - porównanie pamięci RAM

Standard DDR5 pozwoli na wykorzystanie 32 banków (podzielonych na 8 grup), więc dwukrotnie więcej niż w przypadku standardu DDR4 (tutaj można wykorzystać 16 banków podzielonych na 4 grupy). Ponadto długość pakietu zostanie podwojona z 8 do 16. Zmiany przekładają się na zwiększoną przepustowość. Co ważne, do tej pory nie można było wykonywać innych operacji w trakcie odświeżania pamięci. Zmieni to się w nowym standardzie za sprawą metody Same Bank Refresh.

DDR5 - zalety nowego standardu pamięci RAM

Najważniejszą zmianą ma być jednak przeprojektowany system korekcji błędów. Do tej pory taka funkcja byłą dostępna tylko w przypadku specjalnych modułów. W pamięciach DDR5 każdy układ zostanie wyposażony w korekcję ECC (error correction code) i ECS (error check and scrub). W przypadku dużej liczby modułów możliwe będzie także zastosowanie obwodu Decision Feedback Equalization (DFE), który eliminuje szumy przy wysokich częstotliwościach pracy.

Pomimo zwiększonej przepustowości i pojemności, nowy standard zmniejszy pobór energii elektrycznej. Napięcie zasilające VDD będzie wynosić 1,1 V (w DDR4 było to 1,2 V), co pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną nawet o 20%.

Kiedy premiera pamięci DDR5 RAM?

SK Hynix zapowiada, że rozpocznie masową produkcję pamięci DDR5 jeszcze w rym roku – początkowo będą to układy o przepustowości 16 Gb/s wykonane w procesie technologicznym klasy 10 nm. Nowe pamięci znajdą zastosowanie w najnowszych branżach IT - począwszy od serwerów, przez sieć 5G, a skończywszy na autonomicznych samochodach. Wiemy, że nowe pamięci mają być obsługiwane przez nadchodzące procesory Intela dla serwerów.

SK Hynix - pamięć DDR5 RAM
Moduł pamięci DDR5 DIMM od SK Hynix

Popyt na nowe pamięci już od początku może być bardzo wysoki i będą one agresywnie wypierać standard DDR4. Według firmy badawczej International Data Corporation (IDC), kości DDR5 w 2021 roku będą stanowić 22% rynku, a w 2022 roku ich udział wzrośnie do 43%.

Źródło: SK Hynix

Zobacz również te newsy:

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  16
  Większa przepustowość przyda się nowym wydajniejszym APU :)
  • avatar
   mutissj
   9
   Jak zwykle o timingach nic nie piszą, będą sporooo wyższe więc ta przepustowość będzie miała wąskie zastosowanie, jest to identyczna sytuacja przy premierze DDR4 w porównaniu do DDR3 m.in ta sama wydajność.

   Natomiast pobór energii od DDR2 to śmiech na sali, nie istotne w ogóle bo jest tak niski. Jak tak bardzo chcą chronić środowisko to niech budują elektrownie atomowe, a nie głupotami się zajmują, węgiel nie będzie smrodził i przy okazji tańszy prąd będziemy mieli.
   • avatar
    suntzu
    6
    Dość mało precyzyjne sformułowania i ograniczenie treści jedynie do luźnej interpretacji infografiki, brak analizy dokumentacji technicznej. Nie wiem może ja wymagam czegoś więcej od autorów, ale pamiętam benchmark odkąd powstał.

    "Najważniejszą zmianą ma być jednak przeprojektowany system korekcji błędów. Do tej pory taka funkcja byłą dostępna tylko w przypadku specjalnych modułów. "
    Trochę mało napisane, jak to będzie działać, więcej pisze na głupim obrazku.
    ECC samo z siebie przecież było też na zwykłych pamięciach, wtedy poświęca się część pamięci, opcja bardzo niszowa. Tu rozumiem jako wymóg? jest konieczność poświecenia każdej kości na sumy parzystości.

    Chciałbym więcej zaangażowania. Gdybym zajmował się pisaniem o IT zeżarłbym temat już dawno, a nie sprawdzałbym skrzynkę mailową od działów PRowych.
    • avatar
     dziks
     3
     "Popyt na nowe pamięci już od początku może być bardzo wysoki i będą one agresywnie wypierać standard DDR4", czyli urabiamy ludki na wymiane sprzetu bo kasa musi plynac...
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Większą różnicę zrobi pamięć na kartach graficznych a RAM DDR4 wystarczy
      • avatar
       Kiciulek
       1
       Implementacja ECC to świetna wiadomość dla zwykłego konsumenta. Może na początku zapłacimy ciut więcej, ale pamięci używane będą tanie jak barszcz, gdy serwerownie będą wyprzedawać swoje kości. W szczególności, gdy mamy możliwość skorzystania z aż 32 banków pamięci i na 1 kostkę może przypadać aż 64GB pamięci. Czekam!
       • avatar
        Gatts-25
        0
        DDR5 już w tym roku może być używane do serwerów opartych na nowych układach firmy z tego linku - https://www.nextplatform.com/2020/04/02/tachyum-starts-from-scratch-to-etch-a-universal-processor/
        • avatar
         Erikson83
         -2
         Do waszych pc te ddr5 trafią może w 2023r 2024r.. Więc tytuł NADCIĄGA DDR5 jest śmieszny...
         • avatar
          Chiny_X
          -6
          "...mają być obsługiwane przez nadchodzące procesory Intela dla serwerów."
          Co z tego?
          Nadchodząca seria Ryzen dla ludu tez będzie je obsługiwać (co jest o niebo ważniejsze dla czytelników portalu). Ale nie, to intel jest ważniejszy dla portalu.
          Czy to nie jest stronniczość?
          Czy nie jest to, może spowodowane finansowaniem?
          Czy reporterzy nie powinni być bezstronni?
          • avatar
           prznar1
           0
           Osobiście mnie bardziej interesuje jak bardzo zaangażowane było w to AMD xD patrząc na daty to idealnie się pokrywa z rozpiskami czasowymi nowych linii procesorów :)
           • avatar
            Kiciulek
            0