Procesory

Wyciekły informacje o kolejnych procesorach Intela - takiej rewolucji nie było od dawna

przeczytasz w 2 min.

Myśleliście, że Intel złapał zadyszkę z procesorami? Nic bardziej mylnego! Do sieci wyciekły slajdy ze specyfikacją procesorów Alder Lake, które mają wprowadzić sporą rewolucję w komputerach stacjonarnych.

Jeszcze nie odetchnęliśmy po premierze procesorów Intel Core 11. generacji (Rocket Lake-S), a w sieci już pojawiły się przecieki na temat kolejnych modeli – mowa o układach Core 12. generacji (Alder Lake-S). Czego możemy się spodziewać?

Intel Alder Lake – nadchodzi spora rewolucja

Według materiałów ujawnionych przez serwis VideoCardz, nowe jednostki mają korzystać z hybrydowej konstrukcji Intel Hybrid Technology – w jednym układzie znajdziemy wydajne rdzenie na bazie mikroarchitektury Golden Cove oraz energooszczędne na bazie mikroarchitektury Gracemont. W topowych modelach będzie to konfiguracja 8+8 rdzeni, ale w słabsze wersje będą mniej rozbudowane. Do produkcji jednostek zostanie wykorzystany nowy proces technologiczny - 10nm Enhanced SuperFin.

Intel Alder Lake - specyfikacja procesorów

Wprowadzenie nowych mikroarchitektur ma przełożyć się na ogromny wzrost wydajności - nowe jednostki podobno zaoferują nawet o 20% lepszą wydajność pojedynczego rdzenia i nawet 2-krotnie lepsze osiągi w wielowątkowych zastosowaniach.

Intel Alder Lake-S - próbka inżynieryjna procesora
Zdjęcie próbki inżynieryjnej procesora Intel Alder Lake pod gniazdo LGA 1700 - układ jest trochę większy od obecnych modeli Rocket Lake-S pod LGA 1200

To jednak nie koniec rewelacji. Procesory zaoferują wsparcie dla dwukanałowych pamięci DDR4-3200 i DDR5-4800 (podobno lepsze płyty główne mają obsługiwać moduły DDR5, a w tańszych nadal będą to starsze kości DDR4). Dodatkowo doczekamy się obsługi PCI-Express 5.0 (16 linii) + PCI-Express 4.0 (4 linie).

Nowe procesory będą wymagać nowych płyt głównych

Intel Alder Lake - specyfikacja procesorów

No właśnie, do obsługi procesorów Alder Lake konieczne będzie wprowadzenie nowych płyt głównych – w planach są modele z całkowicie nową podstawką LGA 1700 i chipsetami z serii 600 (Z690, H670, B660 i H610?).

Dobra informacja jest taka, że magistrala łącząca procesor z chipsetem zostanie zmodernizowana do przepustowości PCI-Express 4.0 x8. Doczekamy się też lepszej funkcjonalności, bo nowe chipsety zaoferują wsparcie dla PCI-Express 4.0, USB 3.2 Gen2x2, Thunderbolt 4/USB4 i Wi-Fi 6E.

Kiedy premiera procesorów Intel Alder Lake

Jakiś czas temu Intel zapowiedział, że premiera procesorów Alder Lake została zaplanowana na drugą połowę bieżącego roku (później ich odpowiedniki trafią do laptopów). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szykuje się naprawdę ciekawe zakończenie roku.

Źródło: VideoCardz

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

72
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    danieloslaw1
    35
    8mocnych 8 slabych tak? To wole 16 albo wiecej samych mocnych w przyszłej serii od amd :)
    • avatar
      KENJI512
      20
      "takiej rewolucji nie było od dawna"

      Konkurencji nie było od dawno ;)))
      • avatar
        Chiczkok
        6
        Czyżbym w końcu mógł przenieść się z socket 2011 na 1700.... DDR5 i PCIE5.0. Czekam na premierę i pierwsze testy
        • avatar
          youkai20
          5
          Problemem Intela nie jest wg mnie to, że firma ta złapała zadyszkę, lecz to, że jej procesory nie są już konkurencyjne (cena, możliwości, kultura pracy etc.), a przez to atrakcyjne dla potencjalnego nabywcy. Czy to się zmieni? Czas pokaże. Ja tam już w Intela przestałem wierzyć.
          • avatar
            PrestoEnzo
            4
            Do sparowania z GTX 1650 za 1800 zł.
            Hehehe...
            • avatar
              ARTMAX
              3
              Oczywiście, jest pewna grupa użytkowników, którzy spożytkują nawet 64 rdzenie. Jednak nawet szesnastu, realnie i efektywnie nie wykorzysta przeciętny user.
              W pełni się zgadzam. Większość fanbojów fapujących do 32 wątków od AMD realnie siedzi na R5 lub R7, w zdecydowanej większości generacji starszych od Zen3.
              Część kupiła R9 3900X...do gier ;P i co?
              I w grach taki komp dostaje baty od i9 9900K, którego można było kupić za 1350 zł (lub 10700K za 1400 zł). Gdy gry będą wykorzystywać te 12 lub 16 rdzeni, Zen2 będzie już tak odstawał z ipc do nowszych konstrukcji. Do gier najlepszy wybór to osiem szybkich rdzeni, zakup bardziej rozbudowanego procesora warto natomiast przemyśleć. Dla wąskiego grona wybór 12 lub 16 rdzeni faktycznie bywa koniecznością i bardzo często na siebie zarabia, dlatego dobrze, że AMD wypuściło takie procesory.
              Jednak nie do końca jestem przekonany do takich konstrukcji na zwykłej podstawce, bez czterokanałowe go kontrolera RAM i znacznie większej ilości linii PCIe...
              • avatar
                Eryk333
                2
                Hmmm cóż zobaczymy ocenimy.
                • avatar
                  Virtus
                  2
                  Przecież już Rakiety mają DMI PCI-Express 4.0 x8.
                  • avatar
                    malcolmx
                    2
                    Sponsorowany brukowiec. Jebcie się.
                    • avatar
                      kitamo
                      1
                      Wszystko sie rozbije o to jakie beda zegary, i jak dlugo beda mogly tak pracowac (ile cykli przy tej wydajnosci wykonac) oraz o oprogramowanie ktore bedzie umialo z tego skorzystac.
                      Jestem optymistycznie nastawiony do tego typu zmian bo to znacznie wiecej niz ciągły monolit ktory tez juz ma swoje ograniczenia.
                      AMD tez bedzie moglo wprowadzic to rozwiazanie stosujac 2 rozne chiplety zapewne.
                      • avatar
                        szymcio30
                        1
                        Oczywista oczywistość ze przejście na DDR5 będzie kolejną rewolucja i to tez tyczy sie AMD o czym nie wspomniano w tym artykule. Cóz to kolejny krok do lepszej wydajności
                        • avatar
                          PIRAT_PL
                          1
                          Jeżeli TDP nawet bez OC będzie tak wysokie jak obecna gena to masakra.
                          Ja rozumiem że jak sprzęt ma być wydajny to potrzebuje nieco mocy ale za chwilę okaże się że zasilacz 1000W stanie się obowiązkowy bo wszystko poniżej nie da sobie rady z zasileniem całości.

                          Niestety czy stety ale Ryzeny zależności co porównujemy wypadają trochę lepiej albo trochę słabiej z Intelami (kwestia też zastosowania) to mimo wszystko TDP jest zauważalnie niższe na korzyść AMD.

                          Role się odwróciły jak kiedyś FX to były prądo-żerne potwory tak teraz Intele pochłaniają absurdalne ilości prądu.

                          Jak dla mnie to już zaczyna sięgać absurdu. Grafiki też nie grzeszą poborem prądu a teraz do tego procki, mam nadzieję że pomyślą trochę nad optymalizacją zużycia prądu.
                          • avatar
                            kombajn
                            1
                            Jeden artykuł a tyle nieścisłości. Po pierwsze to żadna nowość od miesięcy wiadomo jaka będzie specyfikacja Alder Lake. Po drugie hybrydowe procesory to też nie będzie żadna nowość u Intela pierwsze układy miały już premierę w segmencie mobilnym. Po trzecie przy Rocket Lake Intel zapowiadał 19% wzrost wydajności którego jakoś tak nie ma albo może nie dodali względem jakiej architektury wyliczyli sobie to 19%. Jedyne co faktycznie można uznać za krok we właściwą stronę to przejście na 10nm. Raptem ile? 5 czy 6 lat po planowanym terminie ? I też nie wiadomo jak będzie z uzyskiem i jakie taktowania zapewni to usprawnione 10 nm. Generalnie zamiast mówić o wielkiej rewolucji ja bym raczej powiedział że dozą ostrożnego optymizmu czekam na testy które pokażą co z tego wszystkiego wyszło. Oby nie taki niewypał jak Rocket Lake.
                            • avatar
                              Aquagen
                              0
                              Jeżeli obsłuży dwa kanały DDR4, to po podpięciu modułow DDR5 będzie obsługiwać de facto cztery kanały (jeden moduł DDR5 rozbija magistralę danych na dwa kanały po 32b, burst length tak ustawione, aby dopasować się do standardowych 64B wpisów w cache'u procesora).
                              • avatar
                                pablo603
                                0
                                Pożyjemy zobaczymy, narazie drużyna czerwonych króluje w prockach i jakoś mi się nie widzi, że intel ma do tego jakis podjazd. Znając życie AMD wyskoczy z o wiele lepszym procesorem tuż po premierze tego czegoś co JAK ZWYKLE wymaga nowszego socketa :)
                                • avatar
                                  Q6000
                                  0
                                  Wg mnie to ewolucja a nie rewolucja
                                  • avatar
                                    kkastr
                                    0
                                    Tak naprawdę to dyskusje na temat wyższości architektury mały-duży nad tylko-duży (i odwrotne) są obecnie bez sensu. Diabeł tkwi w szczegółach. W teorii architektura mały-duży powinna dać wyższe zegary na dużych rdzeniach, ale przecież nie wiadomo o ile wyższe i czy zysk w wydajności będzie zadowalający. Wydajność nie zmienia się liniowo z zegarami, ani z pobraną energią - sprawa jest dość złożona. W teorii małe rdzenie będą bardziej oszczędne, ale też nie wiemy o ile konkretnie spadnie zużycie energii i w jaki silny sposób odbije się to na wydajności. Nie wiemy czy i jak duże będą problemy z przełączaniem pomiędzy rdzeniami. Znając życie pewnie w niektórych zastosowaniach będzie zysk, w innych strata. I jak wtedy ocenić czy mamy sukces czy porażkę? Zbyt wiele jest niewiadomych by cokolwiek przesądzać. Dopiero testy i to dopiero drugiej lub trzeciej generacji procków z rdzeniami typu mały-duży pozwolą być może na te pytania ostatecznie odpowiedzieć. Pierwsza generacja będzie zapewne jeszcze niedopracowana.
                                    • avatar
                                      _SnR_
                                      -1
                                      Ta rewolucja po Ch...ju a co my kupujemy te procki do telefonow czy zegarkow? Kogo obchodzi taki procesor? Do czego to do budrzetowcow? Do biur? Napewno nie dla graczy I nie dla tworcow contentu czyli w dzisiejszych czasach nie dla 80% klientow ktorzy wydaja duze pieniadze na sprzet. Dziekuje postoje
                                      • avatar
                                        dzejsonista
                                        -1
                                        Przy każdej kolejnej generacji słyszę o rewolucji, a wychodzi jak zwykle
                                        • avatar
                                          piomiq
                                          -1
                                          Rewolucji?
                                          A to już przeszli na niższą litografię (jak w AMD), czy wciąż klepią grzałki?
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            -1
                                            @Paweł znowu coś ci wyciekło. no sorry ale zaczynasz mi się z materiałami do higieny intymnej kojarzyć.
                                            o nowej podstawce i nowych prockach wiadomo jest od dawna, i Intel to oficjalnie zapowiadał. teraz oficjalnie udostępnia kolejne informacje techniczne. taki prefetch z marketingu, a ty nas po raz kolejny usiłujesz karmić pseudo-sensacyjnym dziennikarstwem. żal, ciągniesz jakość portalu w dół. takie dziennikarstwo to na pudelku, ale nie tu, ogarnij się. bierz przykład z @Krzyśka.
                                            • avatar
                                              sisay
                                              -2
                                              a moze takiej rewolucji
                                              https://mobile.twitter.com/_markel___/status/1373059797155778562
                                              • avatar
                                                patol1984
                                                -2
                                                Rewolucja? Kolejny tytuł po kliknięcia, brawo Paweł.
                                                • avatar
                                                  greghostor
                                                  0
                                                  dziwnie z tymi rdzeniami