Oprogramowanie

Notatnik w Windows 10 zostanie odświeżony

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
18 komentarzy Dyskutuj z nami

Firma Microsoft przygotowuje aktualizację programu Notatnik w Windows 10. Dzięki niej ma on zyskać nowe funkcje i stać się bardziej praktycznym narzędziem. Podobno nie będziemy musieli długo czekać.

To niespodzianka jakich mało. Microsoft postanowił zaktualizować Notatnik – prawdopodobnie jednego z ostatnich członków podstawowego pakietu programów w Windows 10 o jakim można by pomyśleć w tych kategoriach. Aplikacja, która dobrze pamięta poprzednie wydania „Okienek”, bo nie była unowocześniana od lat, wkrótce ma się stać lepsza.

Na czym to ulepszenie będzie polegać? Na wprowadzeniu drobnostek, które mogą jednak sprawić, że Notatnik będzie bardziej praktycznym narzędziem niż dzisiaj. Będzie można na przykład zwiększać i zmniejszać tekst z wykorzystaniem klawisza Ctrl i kółka przewijania. 

Nie zabraknie również obsługi skrótów takich jak Ctrl+Backspace (kasowanie całych słów), a do tego zapowiadany jest wzrost wydajności oraz ciekawostka w postaci wyszukiwania/zamieniania słów. Wreszcie, pasek stanu będzie domyślnie widoczny (a na nim pojawi się wskaźnik linii i kolumny czy stopień powiększenia).

Notatnik zoom

Odświeżony Notatnik ma zadebiutować wraz z jesienną aktualizacją systemu Windows 10. Wtedy też pojawią się ulepszenia dla graczy, nowe narzędzia do współpracy komputera ze smartfonem oraz kolejne elementy spod znaku Fluent Design. Jak wiemy od niedawna, zabraknie niestety kart (Sets).

Źródło: The Verge

Komentarze

18
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zawsze mnie zastanawiało, jak to jest, że taki M$ zamiast wynająć / kupić kod od jakiegoś pasjonata (vide Notepad2 czy Notepad++), wcielić go w system i mieć gotowe rozwiązanie, z którego korzystają miliony ludzi, płaci jakiemuś kosmonaucie z Hyderabad, żeby dodał kilka mało znaczących funkcji, które w/w programy miały za czasów XP SP2 (ca. 14 lat temu).
  13
 • avatar
  To teraz będzie zajmował 150MB RAM, miał 3 podprocesy i po uruchomieniu wisiał 10 sekund ładując asystenta w kształcie długopisu?
 • avatar
  Bez numerów linii i kolorowania składni (chociaż podstawowych typów plików) to żadne zmiany.
 • avatar
  Notepad.exe to już tyle lat :)
 • avatar
  znak konca linii mozna chociaz ustawic, a co z kodowaniem? (utf-8)

  w ogole mogli by w koncu zrezygnowac z tego glupiego konca linii na rzecz czegos cywilizowanego zgodnego z innymi systemami
 • avatar
  Nie odnajdę się teraz już w notatniku :( zbyt przytłoczony funkcjami
  -2
 • avatar
  mają kasy to by kupili takiego potwora jak emeditor i by mieli porządny notatnik
 • avatar
  Kolejny mistrzowski ruch w stylu "co zrobić, żeby niby było, a jednocześnie nie robić nic". Czasem mam wrażenie, że MS zarządzają nasze dyplomatołki z Wiejskiej. Serio, nie mogą wziąć się porządnie za optymalizacje i faktycznie oddać system w ręce administratora komputera? Żenada...